V Západnej Európe potraviny, vo Východnej odpad v rovnakých obaloch. + Kaliňák: Pomôžeme Rakúsku, časť azylantov umiestnime na Slovensku

To, že krajiny strednej a východnej Európy sú čo sa potravín týka, odpadkovým košom Európy, je dávno verejným tajomstvom
Kvalita potravín u nás je všeobecne nízka. Skúste sa prejsť po supermarkete vo Francúzku: nepreberné množstvo zeleniny a ovocia, len rajčín nájdete asi desať rôznych druhov a hlavne ovocie vonia tak ako má ovocie voňať a priam láka k nákupu.
Zdrava strava
Aj to najlacnejšie kura pri pečení pustí množstvo tuku, mäso krehké a výber obrovský, jogurty také, že lyžička v nich stojí, o syroch škoda aj hovoriť a obyčajná čokoláda na varenie nejde pod 70% obsahu kakaa. K tomu široký výber regionálnych výrobkov a produkcie lokálnych farmárov. Človek by však očakával, že výrobky svetových značiek budú mať rovnaké zloženie všade na svete a značková čokoláda, ktorú si kúpite v Nemecku, lebo vo Francúzsku bude rovnaká ako tá z Čiech, alebo zo Slovenska. O tom, že to nie je pravda sa hovorí už dlho. Teraz priniesol ďalšie dôkazy test, ktorý uskutočnila Vysoká škola chemicko-technologická v Prahe.

V projekte bolo testovaných 24 druhov potravín predávaných pod rovnakou značkou v Nemecku a v Českej republike. O výsledkoch informovali české médiá, medzi nimi napr.týždenník Týden alebo Lidové noviny. U všetkých vzoriek bolo zistené odlišné zloženie u tretiny. Tak napríklad jahodový jogurt Activia v prípade “českého” jogurtu bol farbený koncentrátom z mrkvy a karmínu. U nemeckého to bola repa. Jogurty sa líšili aj v obsahu tuku. Na jogurte určenom pre český trh bol obsah tuku deklarovaný na 2,7 g na 100 g výrobku. V skutočnosti obsahoval iba 2,43 g a jeho nemecký kolega sa pýšil obsahom 2,93 g. Výrobca Danone to vysvetľuje rozdielnou kvalitou mlieka, ktoré je závislé na strave dobytka.

Obsah tuku sa líšil takisto u Ramy. Česká verzia 60%, nemecká 70%. Výrobca argumentuje rozdielnymi preferenciami spotrebiteľov. Podobne dopadla aj Pepsi Cola: česká varianta sladená glukózovo-fruktózovým sirupom, tá nemecká cukrom. Ľadový čaj v Čechách sladený cukrom, fruktózou a steviol-glykosidmi. Nemecká verzia obsahovala iba cukor. Navyše česká verzia obsahovala o 40% menej čajového extraktu. Ďalšia lahôdka: luncheon meat v nemeckej verzii obsahoval čisté bravčové mäso. Česká verzia sa mohla pochváliť kuracím mäsom a nie to čistým mäsom, ale iba ešte strojne oddeleným separátom. Dobrú chuť!

Výrobcovia často argumentujú špecifickými chuťovými preferenciami zákazníkov v našich končinách: kto dá prednosť lacným rastlinným tukom v zmrzline namiesto poctivej smotany, alebo separátu namiesto mäsa? Ďalší argument sú cenové preferencie zákazníkov. Je pravda, že český zákazník sa naozaj veľmi často rozhoduje podľa ceny, ale ako potom vysvetliť , že za výrobky, ktoré obsahujú menej kvalitné suroviny, zaplatí rovnakú, alebo dokonca ešte vyššiu, než klient v Nemecku za kvalitatívne vyšší výrobok? To nás majú už úplne za bláznov?

„Chuťové a cenové preferencie by nemal byť všeobecne používaný argument pre rozdiely v prípade značkových výrobkov, ktoré se prezentujú rovnakým marketingom. Ak teda počujeme, že se líši s ohľadom na preferencie chutí alebo na preferencie ceny, tak myslím, že ten test dokázal, že to ako všeobecný argument jednoducho neplatí,“ komentovala výsledky europoslankyňa za ČSSD Olga Sehnalová.

Podľa Lidových novín, podobný prieskum predstavila aj Potravinárska komora ČR, ktorá na testovaných vzorkách dokázala, že v Nemecku sa nakupuje lacnejšie než v Českej republike.

Katarína Hanzlíková
http://www.hlavnespravy.sk/rovnake-znacky-potravin-maju-ine-zlozenie/640316

 

Kaliňák: Pomôžeme Rakúsku, časť azylantov umiestnime na Slovensku
Ministerstvo vnútra už vie, ako by Slovensko mohlo ešte prispieť k riešeniu situácie s migrantmi v Európe. Pomoc by sa mala týkať troch oblastí.

Minister vnútra Robert Kaliňák predstavil plán, ako Slovensko pomôže Európe s utečencami.

Slovensko pravdepodobne zvýši počet migrantov, ktorým pomôže s presídlením do ich cieľovej krajiny. Pomôcť plánujeme aj Rakúsku, ktoré má problémy s vysokým počtom azylantov a tak by mohli byť na istý čas umiestnení na Slovensku. Rezort vnútra chce tiež podporovať aktivity slovenských charitatívnych organizácií, ktoré chcú pomáhať sýrskym kresťanom.

Po rokovaní vlády tento návrh prezentoval médiám minister vnútra Robert Kaliňák. S návrhom pôjde teraz Kaliňák za premiérom Robertom Ficom.

Šéf rezortu vnútra vysvetlil, že Slovensko poskytuje od roku 2008 humanitárny transfer. Ako jedna z mála krajín Európskej únie zabezpečujeme presídlenie utečencov, pričom väčšinou ich cieľovou krajinou sú USA. Doteraz išlo o približne 300 ľudí ročne, plánujeme to zvýšiť na asi 500. „Takže v spolupráci s UNHCR môžeme pomôcť za dva roky presídliť asi 1 000 ľudí z najrizikovejších oblastí z utečeneckých táborov,“ zdôraznil.

AppleMark

Rezort vnútra už rokuje o pomoci s rakúskymi partnermi. Pravdepodobne im poskytneme nejaké ubytovacie kapacity. Išlo by o dočasnú pomoc, keď by na Slovensko prišla časť ľudí žiadajúcich o azyl v Rakúsku. Majú už problém ubytovávať ich aj v stanoch, už aj tých majú málo, doplnil Kaliňák. „Vedeli by sme rotovať asi 500 ľudí do upokojenia vlny migrantov,“ vysvetlil.

Minister ďalej zdôraznil, že chce navrhnúť podporovať aktivity slovenských charitatívnych organizácii, ktoré chcú pomáhať sýrskym kresťanom. „Pomôžeme vyberať ohrozené rodiny s deťmi. Možno by sa ich týkal aj azyl,“ doplnil. Podľa Kaliňáka by mohlo ísť o 100 ľudí.

Premiér Robert Fico cez víkend zdôraznil, že slovenská vláda je pripravená pomôcť migrantom, no na dobrovoľnej báze. To sa podarilo presadiť aj na nedávnom summite v Bruseli. Podľa Fica je to tak správne, pretože migranti môžu predstavovať aj isté bezpečnostné riziko. „Ak by boli povinné kvóty prijaté, niekto by nám pridelil 800 alebo 1 000 ľudí, o ktorých by sme nevedeli, kto sú,“ uviedol Fico v relácii RTVS O 5 minút 12.

http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/360238-kalinakov-navrh-pomozeme-rakusku-cast-azylantov-umiestnime-na-slovensku/

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.