Na Slovensko príde 500 migrantov z rakúskeho tábora Traiskirchen. Sú tam len moslimovia. Akú záruku má minister R. Kaliňák že im USA udelí azyl?

Prvých 500 migrantov príde na Slovensko z Rakúska. Štát sa o nich postará
Exkluzívne: Maďarskí udavači predajú utečencom aj šmirgeľ na odtlačky prstov >>

Slovensko by malo prevziať od Rakúska starostlivosť o 500 migrantov, ktorí sa v súčasnosti nachádzajú v preplnenom zariadení južne od Viedne. O pripravovanej bilaterálnej dohode dnes informovala agentúra APA s odvolaním sa na vyjadrenie hovorcu rakúskeho ministerstva vnútra Hermanna Muhra.

Protest imigranti Zilina

Podľa rakúskej vlády sa rokovania so Slovenskom o spolupráci pri starostlivosti o migrantov začali už dávnejšie, ku konkrétnemu výsledku však strany dospeli v stredu večer pri telefonáte rakúskej ministerky vnútra Johanny Miklovej-Leitnerovej so slovenským rezortným kolegom Robertom Kaliňákom.

Podrobnosti dohody, ktorá má byť podpísaná v najbližších dňoch, chcú obaja zverejniť až po dnešnom „koordinačnom“ stretnutí v rámci neformálneho zasadnutia ministrov vnútra EÚ v Luxemburgu, zameraného na otázku prerozdeľovania migrantov medzi jednotlivými štátmi, uviedla APA.

Migrantov na Slovensko pošlú na etapy
Podľa rakúskej agentúry je isté, že predmetom spolupráce so Slovenskom bude len samotná starostlivosť o migrantov z tábora v meste Traiskirchen. Azylové konanie budú v ich prípade naďalej viesť rakúske úrady.

Prvých 50 migrantov presunú na Slovensko ešte v júli, ďalších 200 má nasledovať v auguste a zvyšných 250 v septembri. Zatiaľ nie je známe, ktorá strana bude pokrývať náklady na starostlivosť, podľa Muhra však Slovensko za výpomoc nedostane žiadne protislužby.

Rakúske ministerstvo vnútra označuje presun migrantov za pilotný projekt, pričom ráta s rozšírením jeho trvania na dva roky. „Je to malý krok, ale výrazný signál solidarity,“ cituje APA ministerku Miklovú-Leitnerovú.

http://www.aktuality.sk/clanok/279284/slovensko-prevezme-starostlivost-o-500-migrantov-z-rakuska/?utm_source=cas.sk&utm_medium=zona-article&utm_content=box-aktuality-article&utm_campaign=cross#

Horúca informácia: Nová vlna imigrantov je už len hodinu od Bratislavy
Keď pred niekoľkými dňami postavili stanový tábor pre imigrantov neďaleko od Viedne v mestečku Traiskirchen, vzbudilo to protesty starostu mesta a miestnych obyvateľov. Boli sme pozrieť, ako to tam vyzerá.
Utečenecký tábor v rakúskom mestečku v Traiskirchene sa nachádza len hodinu cesty od Bratislavy. Tento tábor patrí v bývalom Československu medzi známe miesta, pretože počas socializmu naši emigranti častokrát končili práve tam. Respektíve začínali svoj nový život v za hranicami železnej opony.

V piatok a v sobotu sme sa boli pozrieť, akí imigranti tam prichádzajú v súčasnosti, keď má Európa problém so stále rastúcou novou vlnou prisťahovalcov z Afriky a Blízkeho východu. Podľa našich informácií sa tam v súčasnosti nachádza približne 2 tisíc imigrantov, stanový tábor je určený pre približne 500 z nich. Kapacita azylového centra už totiž nepostačovala.

Tábor sa nachádza uprostred areálu policajnej akadémie a miestnej polície, takže je pomerne dobre strážený. Avšak hneď po príchode na ulicu, kde sa zariadenie nachádza, nás prekvapilo množstvo cudzincov, ktorí postávali na ulici, ležali pod stromami, alebo prichádzali a odchádzali zo zariadenia.

Pri vstupnej bráne sa hneď nachádza „registračné miesto“, kde sa odchádzajúci a prichádzajúci musia nahlásiť. Zrejme si takto rakúske orgány kontrolujú chýbajúcich utečencov po večierke. Bol tam dlhý rad dnu, aj von. Keď sme sa pri vstupe preukázali novinárskymi preukazmi a vysvetlili rakúskym policajtom, že sme novinári zo Slovenska, slušne nám vysvetlili, že novinári majú vstup do tábora zakázaný. Nariadenie zhora, dodal policajt, pôvodom z Ázie.

Prihovorili sme sa teda mladému mužovi v dlhom zašpinenom „pyžame“ a pokúšali sa ho spýtať, odkiaľ pochádza. Po chvíli gestikulácie sme pochopili, že z Afganistanu. Zjavne nemal chuť komunikovať, pretože sa hneď otočil a čo si zakričal na svojich súkmeňovcov v rodnom jazyku a odišiel.

Väčšina utečencov si nás nevšímala, až kým na ulicu nevyšli utečenci z Afriky. Okamžite začali po nás pokrikovať a gestikulovať. Jeden z nich na nás dokonca po anglicky zakričal „I dont, like you“ (Nemám vás rád) a ukázal nám gesto, ktoré môj kolega ihneď spoznal. To gesto prsta na spúšti zbrane totiž vo Veľkej Británii, kde žil dlhé roky, v černošských getách znamená „Zabijem ťa“.

Nedali sme sa však odradiť a ďalej sme sa pokúšali s niekým porozprávať. Natrafili sme na štyroch mladých mužov. Traja z nich boli Sýrčania a jeden Kurd. Všetci štyria boli vo veku 22 – 25 rokov a utiekli zo Sýrie, pretože nechceli narukovať do armády. Smerovali do Holandska, avšak v Rakúsku ich chytili policajti a tak skončili v Traiskirchene. Všetci sú moslimovia. Keď sme sa pýtali, či sú v tábore s nimi aj nejakí kresťania, len pokrútili hlavami, že takých tu ešte nevideli: „We are muslims“.

Na otázku, ako sa im páči v Rakúsku, ihneď spustili vlnu kritiky, nadávok a sťažností. Rozčuľovalo ich najmä to, že vraj nie sú v Európe slobodní a nemôžu si robiť čo chcú. Taktiež sa im nepáčia porcie jedla, vraj sú stále hladní. Mimochodom, práve boli na ceste do mesta, kde si šli nakúpiť jedlo. Keď som sa spýtal, že koľko má peňazí, odvrkol, že málo. Po chvíli povedal, že má len 100 eur.

Keď sme sa našich Sýrčanov pýtali, ako vidia svoju budúcnosť, všetci štyria zhodne odvetili, že chcú do Holandska. Pýtali sme sa teda, čo tam budú robiť. Len pokrčili plecami. Pri otázke na prácu sa jeden z nich zasmial a povedal, že budú len jesť a piť. Vraj má v tábore štyroch súrodencov a keď dostane niekde azyl, príde za ním aj zvyšok jeho rodiny zo Sýrie.

Mnohí utečenci smerovali z mesta do tábora s plnými taškami z nákupov. Keďže mali typické igelitky, v taškách bolo vidieť najmä Coca Colu, Red Bull, sladkosti, chipsy, toastový chlieb a ovocie. Nevideli sme zúbožených utečencov, ale skôr takú „strednú triedu“. Boli pekne a čisto oblečení, ostrihaní a oholení. Väčšina imigrantov bola vo veku 20 až 30 rokov a vo veľkej väčšine to boli muži. Nevideli sme smutné tváre, ale práve naopak. Videli sme odhodlanosť.

Rakúsko v sobotu oznámilo, že prestalo vybavovať žiadosti o azyl.

Pozrite si aktuálne video z Traiskirchenu ako aj video čerstvo postaveného stanového tábora v Traiskirchene spred niekoľkých dní.

http://www.konzervativnyvyber.sk/horuca-informacia-nova-vlna-imigrantov-je-uz-len-hodinu-od-bratislavy/4686/

Tento obsah bol zaradený v Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.