Morales zaskočil pápeža. Daroval mu krucifix v tvare kosáka a kladiva. Pápež dar od bolívijského prezidenta najprv prijal, no po chvíľke ho Moralesovi vrátil.

Pápež František v rámci svojej zahraničnej cesty po troch juhoamerických krajinách priletel v stredu na návštevu Bolívie, kde ho privítal tamojší socialistický prezident Evo Morales. Hlava katolíckej cirkvi pricestovala do Bolívie z Ekvádoru, ktorý bol prvou zastávkou na jeho týždňovej apoštolskej ceste po Južnej Amerike.
Morales daroval papezovi kosak a kladivo v tvare kriza

Socialistický prezident Evo Morales daroval pápežovi Františkovi krucifix v tvare kosáka a kladiva.
Autor: SITA/AP, L’Osservatore Romano
Lietadlo s pápežom pristálo na medzinárodnom letisku neďaleko bolívijskej metropoly La Paz, kde sa zhromaždilo asi 4-tisíc ľudí. Ďalšie desaťtisíce lemovali trasu, ktorou prechádzal pápežský konvoj.

Priamo na pristávacej ploche Františka s objatím privítal prezident Morales. Potom zavesil pápežovi na krk vlnené vrecúško, v ktorom obyvatelia Ánd zvyčajne nosievajú listy koky, pomáhajúce pri prekonávaní ťažkostí súvisiacich s vysokou nadmorskou výškou.

Prezident Morales počas výmeny darov odovzdal pápežovi Františkovi veľmi netradičný dar, ktorý hlava cirkvi prijala s rozpačitým výrazom. Morales daroval pápežovi krucifix v tvare komunistických symbolov – kosáka a kladiva.

Okrem prezidenta vzácneho hosťa pozdravili aj deti z 36 bolívijských domorodých kmeňov, oblečené v tradičných indiánskych odevoch. Dve z nich vzal František za ruku a spoločne s nimi odišiel z pristávacej plochy.

Pápežova návšteva v La Paze, meste ležiacom v nadmorskej výške 4000 metrov, trvala len štyri hodiny. Dlhý pobyt v takejto výške môže totiž u ľudí, ktorí na to nie sú zvyknutí, vyvolať nevoľnosť a bolesti hlavy. Zvyšok svojho bolívijského pobytu strávi pápež v meste Santa Cruz, ktoré leží vo výške 416 metrov nad morom.

Počas letu z Ekvádoru do Bolívie 78-ročný pápež vypil čaj pripravený z listov koky, harmančeka a anízových semien. Nápoj mu mal pomôcť prekonať nevoľnosť súvisiacu s pobytom vo vysokej nadmorskej výške. Bylinkový odvar si mohli vychutnať aj novinári cestujúci spolu s pápežom.

Letisko El Alto neďaleko La Pazu, kde pristálo pápežovo lietadlo, je s nadmorskou výškou viac ako 4000 metrov najvyššie položeným medzinárodným letiskom na svete. Po Bolívii navštívi pápež František ešte Paraguaj, kam by mal pricestovať v piatok. Naspäť do Vatikánu sa má vrátiť v pondelok 13. júla.

http://spravy.pravda.sk/svet/clanok/361014-morales-si-pripravil-pre-papeza-netradicny-dar-krucifix-v-tvare-kosaka-a-kladiva/

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.