Sociálka získala nové právomoci, súhlas rodičov o vstupe do domácnosti už nebude potrebný. Kto, kde a kedy o tom rozhodol? Vláda? NRSR? či demokraticky ľudia v referende?

Súd bude musieť udeliť povolenie na prehliadku najneskôr do 24 hodín

Sprísnili sa pravidlá návštevy sociálky. Sociálni pracovníci budú môcť pri overovaní rodinných pomerov v domácnosti požiadať o pomoc súdy, ktoré im dajú povolenie na prehliadku aj bez súhlasu rodičov. informáciu dnes zverejnila televízia TA3.
Protest Berneveret

Spúšťačom opatrenia bol prípad smrti utýranej Lucky z Bratislavy. Malé dievčatko utýral jej otčim. Mŕtvolu ukrýval spolu s jej matkou v zatvorenej izbe svojho bytu. Polícia sa o smrti dieťaťa dozvedela až o tri roky neskôr. Súd, ktorý sa prípadom zaoberal, uviedol, že pochybili aj úrady.

„Orgán sociálno-právnej ochrany a sociálnej kurately je povinný prešetriť každé podanie alebo každý impulz, ktorý príde z akékoľvek zdroja, aj anonymného,“ uviedla pre TA3 Jana Lukáčová, hovorkyňa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.

Podľa nových pravidiel, ak si úrady nebudú môcť bežným spôsobom overiť v akých pomeroch dieťa žije, môžu sa obrátiť na súd a žiadať o povolenie na prehliadku domácnosti. Podľa slov hovorkyne ministerstva spravodlivosti Alexandri Donevovej ide až o poslednú možnosť: „Táto možnosť je až úplne poslednou možnosťou, ktorú môže využiť, pod prísnym dohľadom súdu.“ Pracovníci sociálky budú môcť vstúpiť do obydlia za asistencie polície.

Vstup na základe súdu by mal nasledovať po nedobrovoľnom súhlase rodičov vpustiť sociálku do domácnosti, pričom sociálni pracovníci musia o svojom úmysle informovať vopred, uvádza TA3.

Sociálni pracovníci budú zároveň podľa právnika Igora Šumichrasta povinní preukázať skutočnosti nasvädčujúce tomu, že v ohrození je život alebo zdravie maloletého dieťaťa. Zároveň budú musieť preukázať skutočnosť, že tieto informácie nebolo možné preukázať žiadnym iným zákonným spôsobom.

Súd bude musieť udeliť povolenie na prehliadku najneskôr do 24 hodín.

Nové pravidla začnú platiť od budúceho roka.

http://www.hlavnespravy.sk/socialka-ziskala-nove-pravomoci-suhlas-rodicov-o-vstupe-do-domacnosti-uz-nebude-potrebny/645205

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.