Prezident SR prijal sekretára Kongregácie pre východné cirkvi Cyrila Vasiľa. „Debata sa sústredila na veľmi konkrétne otázky, ktoré sa týkajú migrácie. Obzvlášť na tie otázky, ktoré sa týkajú kresťanov na Blízkom východe,“

Bratislava 14. júla (TK KBS) Prezident Andrej Kiska prijal arcibiskupa Cyrila Vasiľa, sekretára Kongregácie pre východné cirkvi. Kancelária prezidenta informovala, že spolu hovorili o situácii kresťanských komunít v krajinách Blízkeho východu a severnej Afriky v čase nestability a utečeneckej krízy.
andrej-kiska-arcibiskup-cyril-vasil
„Debata sa sústredila na veľmi konkrétne otázky, ktoré sa týkajú migrácie. Obzvlášť na tie otázky, ktoré sa týkajú kresťanov na Blízkom východe,“ citovala agentúra SITA Vasiľa po rokovaní s prezidentom. „Zhodli sme sa na tom, že utečeneckú krízu je potrebné riešiť tam, kde vzniká. Zároveň je našou morálnou povinnosťou podať pomocnú ruku rodinám v ohrození života. Riešením v tejto súvislosti nie sú záchytné tábory, ale integrácia do spoločnosti,“ tlmočil slová Kisku tlačový odbor Kancelárie prezidenta SR.

Arcibiskup Vasiľ po stretnutí upozornil, že existuje niekoľko druhov migrácie, a preto neexistuje jedno správne univerzálne riešenie tohto problému, ktorému Európa momentálne čelí. „Neexistuje jednoznačná odpoveď na to, čo je správne riešenie. Na jednej strane treba zohľadniť miestne reálie, našu doterajšiu skúsenosť alebo neskúsenosť s migráciou. My nie sme krajina, ktorá by mala kolónie v zahraničí, ktorá by bola nejako multikulturálne orientovaná,“ povedal arcibiskup Vasiľ. Ako však dodal, na druhej strane, to čo nebolo, neznamená, že v budúcnosti nie je možné. „Sú to otázky, ktoré sú citlivo vnímané na Slovensku. Ale Slovensko nemôže byť akýmsi izolovaným ostrovom,“ uviedol sekretár jedného z vatikánskych dikastérii a dodal, že Slovensko je súčasťou problematík, ktoré sa Európskej únie týkajú. Zároveň si myslí, že dôležité je, aby nútená, chaotická migrácia nemusela existovať. Preto by Európa mala pomáhať priamo v krajinách, ktoré sú rôznymi krízami poznačené. Predstavu, aby cirkvi na Slovensku prijali určitý počet migrantov, považuje za správnu.

http://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20150714013

Arcibiskup Vasiľ: Cirkvi na Slovensku môžu prijať určitý počet utečencov.

Prezident Andrej Kiska prijal arcibiskupa Cyrila Vasiľa, hovorili spolu o téme migrácie. „Debata sa sústredila na veľmi konkrétne otázky, ktoré sa týkajú migrácie. Obzvlášť na tie otázky, ktoré sa týkajú kresťanov na Blízkom východe,“ uviedol po rokovaní s prezidentom arcibiskup, ktorý je najvyššie postaveným Slovákom vo Vatikáne.

Prezident Andrej Kiska a arcibiskup, profesor a sekretár Kongregácie pre východné cirkvi Cyril Vasiľ počas oficiálneho prijatia v Prezidentskom paláci.

Ako Vasiľ dodal, s prezidentom našiel mnoho spoločných tém a uviedol, že Kiskovi je otázka solidarity k iným osobne blízka.

Vasiľ upozorňuje, že existuje niekoľko druhov migrácie, a preto neexistuje jedno správne univerzálne riešenie tohto problému, ktorému Európa momentálne čelí. „Neexistuje jednoznačná odpoveď na to, čo je správne riešenie. Na jednej strane treba zohľadniť miestne reálie, našu doterajšiu skúsenosť alebo neskúsenosť s migráciou. My nie sme krajina, ktorá by mala kolónie v zahraničí, ktorá by bola nejako multikulturálne orientovaná,“ uviedol. Ako však dodal, na druhej strane, to čo nebolo, neznamená, že v budúcnosti nie je možné.

„Sú to otázky, ktoré sú citlivo vnímané na Slovensku. Ale Slovensko nemôže byť akýmsi izolovaným ostrovom,“ uviedol Vasiľ a dodal, že Slovensko je súčasťou problematík, ktoré sa Európskej únie týkajú. Zároveň si myslí, že dôležité je, aby nútená, chaotická migrácia nemusela existovať. Preto by Európa mala pomáhať priamo v krajinách, ktoré sú rôznymi krízami poznačené.

Arcibiskup tiež priznal, že predstavu, aby cirkvi na Slovensku prijali určitý počet migrantov, považuje za správnu. S cirkvami, ale aj tretím sektorom, na túto tému už rokuje aj ministerstvo zahraničných vecí.

http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/361430-arcibiskup-vasil-cirkvi-na-slovensku-mozu-prijat-urcity-pocet-utecencov/

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.