Komentár Dr. Cyrila A. Hromníka: Iniciatíva 2016: Výzva proti mediálnym manipuláciám

Ak máte potiaže si predstaviť, čo nastupujúci Islam prinesie kresťanskej Európe, urobte si dovolenku v Indii a využijte ju na zoznámenie sa s efektom, ktorý Islam mal na hinduistickú kultúru Indie v stredoveku a v rannom novoveku. Za tým účelom navštívte najväčší náboženský a artistický poklad Indie, svetoznámy pod menom Ajanta caves (jaskyne), neďaleko na sever od bývalého hlavného mesta muslimskej Indie Aurangabad v
indickom štáte Maharaštra na východ od Mumbaje (predtým Bombaj).

aurangabad-maharashtra-india

Jaskyne Ajanta boli v skutočnosti ľudskými rukami vyhlodané jaskynné chrámy a kláštory v hlbokom kaňóne na oblúku Abbu Lingam rieky Vaghora (Horská rieka múdrosti), v 2-1. storočí pred Kristom. 30 jaskynných chrámov obsahovalo stovky sôch a ornamentov vytesaných v živej skale a veľké plochy pokryté stovkami prekrásnych mozaik a malieb. To všetko bolo vytvorené náboženskými reklusmi, ktorí v ilyrických jaskyniach žili z podpory pracujúcich indických hinduistických a buddhistických rodín.

Aurangabad-india-maharashtra

S nástupom Islamu noví vládcovia Indie premenili túto podporu svätých mužov, umenia a umelcov na náboženskú daň zvanú džazijah (alebo džizijah), z ktorej sa potom
budovali muslimské mešity, pevnosti a paláce, včetne svetoznámy Tadž Mahal v
Agre, ponechajúc svätých mníchov vymrieť od hladu. Ich chrámy boli opustené, kamenné sochy do značnej miery poškodené a najväčšia galéria Indie zničená.

Tento najvzácnejší umelecký poklad starovekej Indie zachránil dôstojník britskej armády v Madrase (dnes Chennai), ktorý v roku 1819 zastrelil tigra v Abbu Lingam rieky Vaghora a skrz jeho sluhov, ktorých pre tigra do kaňonu poslal, znovuobjavil dnes svetoznámy poklad Indie v jaskyniach Ajanta.

Tento prípad muslimskej zlovôle by sa mal obzvlašť dotknuť slovenských srdc, keďže indické meno rieky Vag(h)-hora je im celkom zrozumiteľné a svedčí o starodávnej príbuznosti Slovenov a Indov a ich respektívnych kultúr.

Dr. Cyril A. Hromník, 13. júla 2015.

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.