P. Novoveský – AZN: Uzákoniť voľnú nedeľu a chrániť pracujúcich

Priatelia,

dávam vám do pozornosti môj ostatný príspevok do Katolíckych novín (KN), ktorý bol zverejnený 12.07.2015 vo svojom 28. čísle.

Niektorým z vás (predom sa ospravedlňujem) bude tento článok povedomý, pretože v pôvodnej dĺžke bol zverejnený v jednom kultúrnom dvojtýždenníku pod názvom: “Biskup nalieha na uzákonení voľnej nedele“ ešte niekedy v apríli tohto roku a hoci som ho zhodne poslal obom periodikám ešte krátko po zasadnutí ESA (European Sunday Alliance) v Bruseli na pôde Európskeho parlamentu (EP) začiatkom marca 2015, teda v čase, keď bol časove aktuálny, no KN ho zverejnili až teraz a aj to len asi v polovičnom rozsahu.
Peter Novovesky
Ale hlavnú myšlienku tento článok dodržal. Tou bola ochrana rodiny pomocou obmedzenia nemusenej nedeľnej práce v maximálne možnej miere.
Toto je taký môj osobný boj, zatiaľ sa zdá, že akoby s veternými mlynmi. Veď už v decembri 2002 som zorganizoval ako prezident Nezávislých kresťanských odborov Slovenska (NKOS) so svojimi odborármi verejný protest proti nemusenej nedeľnej práci, ktorá sa začala na Slovensku v obrovskej miere rozmáhať.

Neskôr som dokonca s mojimi spolupracovníkmi a za pomoci vtedajšieho poslanca NR SR profesora Rydla dňa 9.septembra 2009 dostali na jednanie nášho zákonodárneho zboru do prvého čítania zmenu Zákona 311/2001 Z.z., §93 a 94 (Zákonník práce – ZP) v tom zmysle, aby bola v maximálnej možnej miere nedeľná práca obmedzená. Ako už vieme, v hlasovaní v spomínanom dni však neprešiel do druhého čítania. Nepomohlo ani to, že vlastne celá tá novela bola prevzatá zo zákonného znenia v Nemecku, kde je tento problém v podstate vyriešený, teda väčšina prác v nedeľu a sviatok je zakázaných a tak podobne je to aj vo väčšine bývalých štátov EÚ.

Nasledujúca aktivita dvoch poslancov NR SR za KDH Brocku a Přidala , ktorí podali na jednanie NR SR tiež určitú zmenu zákona na obmedzenie nedeľnej práce a bola na programe jednania 8. júla 2014 a hlasovalo sa o nej po parlamentných prázdninách, bola tiež neúspešná.

Po tých skúsenostiach môžem konštatovať, že s najväčšou pravdepodobnosťou, hraničiacou s istotou, vinu na tomto stave, teda nezvýšením ochrany rodiny cestou obmedzenia nedeľnej práce zmenou ZP majú naši socialisti, ktorí ani jednu predkladanú zmenu ZP v NR SR nepodporili. To je vlastne tak často spomínaný rozdiel v činoch našich socialistov tu na Slovensku a v EP v Bruseli. Na tento paradox poukazujem ako zástupca Slovenska v ESA v Bruseli pri každom zasadnutí (viď. napr. môj referát na 3. konferencii ESA na pôde EP v Bruseli 21.01.2014, ktorý prikladám). Je to exemplárny príklad schyzofrénie, keď socialisti v Bruseli vedno s ľudovcami zo zoskupenia EPP podporujú prísne obmedzenie nedeľnej práce v rámci štátov EÚ, ale na Slovensku ti istí socialisti spravia otočku o 180 stupňov a žiadne sprísnenie obmedzenia práce v nedeľu a sviatky na Slovensku nepodporia. Osemdesiatrojka v NR SR, ako jedno stádo, reaguje na prst Laššákovej, ktorý v týchto prípadoch smeruje nadol (tiež prikladám článok: „Stanú sa naši socialisti….?“, ako určité zamyslenie sa nad postojmi našich socialistov).
Článok v KN 17.07.2015
Čo teda robiť ?
Už asi len čakať na budúce parlamentné voľby v marci 2016. Snáď sa vytvorí nová vládna väčšina zo stredových a pravicových strán, teda bez našich podarených socialistov. Vzhľadom k tomu, že väčšina z nich je v rámci Európy členmi ľudoveckého zoskupenia EPP, ktoré nie len hovorí o lepšej spoločnosti, o kvalitnejšom živote pre ľudí, ale hlavne, na rozdiel od našich socialistov, aj tak koná. A k tomu kvalitnejšiemu životu ľudí patrí aj obmedzenie práce v nedeľu a sviatky vo všetkých štátoch EÚ bez výnimky.

Tu vkladám veľkú nádej do nových politických strán s novými nezaťaženými politikmi, ktorí to myslia s našou budúcnosťou úprimne.
Takou stranou sa mi javí aj občianska strana ŠANCA s pani Babitzovou na čele. Aj preto, že s plnou vážnosťou má záujem o vstup do EPP, čo je zárukou toho, že už schyzofrénia a nezodpovedný populizmus by nemal miesto v politike na Slovensku.

S pozdravom

Peter Novoveský

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.