Otvorený list ministrovi práce, od mládeže z východného Slovenska za nedele s rodičmi

Vážený pán minister JUDr. Ján Richter

Vážený pán minister, úvodom tohto listu Vás chceme veľmi pekne pozdraviť a popriať všetko dobré, hlavne pokoj a radosť v živote a taktiež múdrosť a silu pri spravovaní tak náročného úradu akým práve toto ministerstvo bez pochyby je, a to preto že sa priamo dotýka života bežného občana.

Su dve cesty do biedy
Pán minister, tak ako sme už v úvode naznačili, sme naozaj presvedčení, že práve Vaše ministerstvo je najbližšie k nám – mladým a našim rodinám – rodičom, odkiaľ teraz najviac čerpáme výživu pre náš osobný vzrast, aby z nás raz boli dobrí ľudia po všetkých stránkach – aspoň sa o to chceme v čo najväčšej miere zaslúžiť. Veď zatiaľ, nie sme zlí, ale od prostredia v ktorom rastieme veľa záleží akí ľudia z nás v budúcnosti budú, či dobrí alebo zlí. Preto Vám aj píšeme, lebo máme potrebu Vám povedať, že chceme byť dobrými ľuďmi, avšak koreňom k tomu je rodina a čas rodičov na nás, aby sa nám mohli viac a viac venovať.
Z tohto titulu, vyplýva aj naša prosba k Vám podľa vašej vôle a kompetencie, obmedziť zbytočné nedeľné chodenie našich rodičov do práce. Od pondelka do piatku sme v škole, často máme aj rôzne krúžky a záľuby a večer sa nám treba aj učiť, takže cez týždeň toho času na spoločné zdieľanie sa z rodičmi veľa nie je, ale sobota a hlavne nedeľa je na to ako stvorená. Je nám to málo platné, keď mama alebo otec sú v pondelok celý deň doma, lebo boli v nedeľu v robote, keď my sme v škole. Taktiež je tu problém u rodičov, keď jeden z nich musí isť v nedeľu do práce, ten druhý ostáva doma sám, čo im vo vzájomnom vzťahu veľmi ubližuje a len viac ich rozdeľuje. Samozrejme, že chápeme aj práce ktoré sa v nedeľu musia vykonávať, ale to sú už služby pre dobro iných ako sú napr. nemocnice, polícia, doprava, kultúra a mnohé ďalšie, kde sa daná služba nedá vykonať v iný deň. Naša prosba smeruje k mnohým zbytočným prácam, ktorú naši rodičia musia ísť neraz vykonať v nedeľu, a to sú práce v rôznych predajniach obchodov – všetkých druhov, služby, výrobne firmy atď. Pri týchto výrobných závodoch je neraz zaujímavá situácia v tom, že naši rodičia niekedy ťahajú non-stop celý mesiac, niekedy až dva a potom sú doma celý týždeň – žeby sa to nedalo rovnomernejšie rozdeliť?

PapezModliace dieta
Podobne je to aj s obchodmi – musia byť v nedeľu otvorené? Veď ten jeden deň by sme určite bez nákupov vydržali – keď to dokážu Rakúšania, určite by sme to dokázali aj my.
Pán minister, v škole získavame vedomosti, ale oveľa dôležitejšie je vedieť ako správne žiť, a to nás najlepšie vedia naučiť naši rodičia. Na školu a vedomosti máme v týždni vyhradených päť dní a na rodinu už pomaly ani jeden. Preto Vás chceme poprosiť vráťte nám nedeľu. V nedeľu chceme byť spolu celá rodina, aby nás naši rodičia učili ako máme správne žiť.
Ďakujeme!

Drahoslav Ľubiščák
Humenné

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.