Vodca Islamského štátu Baghdádí zakázal zverejňovať videá popráv. + “Je plod človek alebo odpad?” zaoberajú sa Česi

Namiesto zakazovania podobných videí by mal Baghdádí radšej zakázať zločiny „páchané za ich scénou“.
Vraždy rukojemníkov a väzňov extrémistami z teroristickej organizácie Islamský štát sa už nemajú objavovať na internete. Zákaz zverejňovať videozáznamy vydal vodca radikálov abú Bakr Baghdádí.

Baghdadi
Vodca extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) abú Bakr Baghdádí nariadil svojim bojovníkom, aby prestali zverejňovať videozáznamy vrážd rukojemníkov a väzňov. Informovali o tom dnes britské médiá s odvolaním sa na správu v Británii sídliaceho denníka al-Kuds al-Arabí, ktorý vodcov výnos zverejnil uplynulú sobotu.

Baghdádí výnos zaslal všetkým tlačovým oddeleniam IS s vysvetlením, že treba byť ohľaduplný k tým moslimom a deťom, ktorí scény tohto druhu môžu vnímať ako „nepekné“.

Časť militantov s Baghdádí nesúhlasí

Médiá však upozorňujú, že nové Baghdádího nariadenie rozdelilo rady IS. „Časť militantov IS podporuje Baghdádího rozhodnutie, pretože berú do úvahy kritiku verejnosti, ktorá scény odrezávania hláv označuje za barbarské. Iní militanti však toto rozhodnutie odmietajú, pretože tvrdia, že „cieľom je odstrašiť nepriateľov a potrestať ľudí stelesňujúcich moc Západu,“ informovala agentúra ARA News.

Zverejnenie posledného videozáznamu, na ktorom detský vojak IS podrezáva krk dôstojníkovi sýrskej armády, je zrejme porušením Baghdádího nariadenia. Ide súčasne o prvý prípad, keď IS nasnímal vraždu, ktorej vykonávateľom bol detský vojak – jeden z tých, ktorí sú označovaní za „levíčatá kalifátu“. Vražda sa odohrala v sýrskej provincii Homs.

Sýrsky politik a poslanec Faríd Hísu sa pre agentúru ARA News v súvislosti s Baghdádího výnosom vyjadril, že zákaz zverejňovania videozáznamov vrážd „nezabráni hrôzam páchaným Islamským štátom, aké za posledné roky videli ľudia na celom svete“. Namiesto zakazovania podobných videí by mal Baghdádí radšej zakázať zločiny „páchané za ich scénou“.

„Ale on už ospravedlnil barbarstvo svojich nasledovateľov a jeho rozhodnutie nemá zmysel,“ uviedol Hísu.

Záznamy začal zverejňovať Džihádista John

Zverejňovanie videozáznamov vrážd väzňov a rukojemníkov Islamského štátu je spojené s militantom známym pod menom Džihádista John, ktorý má podľa izraelského denníka Haarec na svedomí vykonanie niekoľkých vrážd.

Okrem smutne známych videozáznamov vrážd odrezaním hlavy islamistická skupina usmrcuje svojich nepriateľov aj inými spôsobmi. Tieto vraždy síce IS nezverejňuje na internete, ale známe sú prípady, keď väzňov utopili, vyhadzovali z výškových budov alebo aktivovali na ich telách náramky s výbušninou. Skupinu väzňov islamisti pripravili o život aj tak, že ich naložili do auta a vypálili na ňu mínometný granát. Známa je aj prax upaľovania zaživa, ako sa to stalo aj v prípade jordánskeho pilota zajatého islamistami.

Záznamy z týchto vrážd sa na internete neobjavujú, ale príklad demonštratívneho odrezávania hláv sa jeho prostredníctvom nasledovali aj iné teroristické skupiny a organizácie, napríklad extrémistická skupina Boko Haram, pôsobiaca v Nigérii.

http://www.aktuality.sk/clanok/300264/vodca-islamskeho-statu-baghdadi-zakazal-zverejnovat-videa-poprav/

“Je plod človek alebo odpad?” zaoberajú sa Česi. Slovensko je zákonom o krok vpred

Novela zákona

V prípade, že žena v Českej republike potratí do 22. tyždňa tehotenstva, nemajú rodičia nárok na to, aby svoje dieťa pochovali. České zákony totiž považujú tento plod za nemocničný odpad, ktorý sa s spolu s odobratými orgánmi alebo amputovanými končatinami likviduje v spaľovniach. Informáciu zverejnil český portál Echo24.cz.

Aktuálne české ministerstvo pre miestny rozvoj pripravuje novelu zákona o pohrebníctve, ktorou by sa mohla situácia zmeniť.

České matky chcú podľa Mareka Hanáka, právnika z kancelárie českej ombudsmanky, svoje deti vidieť a rozlúčiť sa s nimi. „Dospelým ľuďom musí byť zo zákona umožnený pietny pohreb, prečo by to nemalo byť dopriate aj predčasne zomrelým deťom?“ uviedol Hanák pre Echo24.cz.

Sťažnosť z roku 2013

Česká ombudsmanka, Anna Šabatová, sa v uvedenej problematike angažuje na základe sťažnosti, ktorú obdŕžala jej kancelária v roku 2013. V tom čase sa na bývalého ombudsmana Pavla Varvařovského obrátila so žiadosťou o pomoc matka, ktorej pred 22. týždňom tehotenstva v dôsledku komplikácií zomrelo dieťa. Žena chcela, aby jej nemocnica dieťa vydala, pretože ho chcela pochovať. Odmietnutie označila za barbarské, šokujúce a necitlivé.

Česká legislatíva pritom až do roku 2002 neriešila od akého týždňa sa plod dieťaťa môže vydať, aby ho pochovali. Novela zákona o pohrebníctve najskôr dokonca zakotvila povinnosť obcí všetkým ľudským pozostatkom, vrátane plodu po potrate (s hmotnosťou aspoň 1000 gramov) umožniť dôstojný pohreb. Avšak po masívnej potratovej kampani zo strany médií od tohto kroku poslanci upustili a zákon upravili.

Nízka osveta

Na Slovensku sa pochovávaním potrateného a nenarodeného dieťaťa zaoberá Zákon o pohrebníctve č.131/2010 Z. z. Táto skutočnosť je však medzi slovenskými rodičmi, ale aj zdravotníckym personálom veľmi málo známa, preto je aj veľmi zriedka praktizovaná, píše portál Ráchel.

Pavla Bicianová upozorňuje, že rodičom ktorí majú záujem dôstojne sa rozlúčiť so svojím očakávaným dieťaťom, je potrebné dovoliť to, pretože sa lepšie vysporiadajú s bolesťou.

Ak chcú rodičia svoje dieťa pochovať musia požiadať gynekologicko-pôrodnícke pracovisko o pochovanie svojho dieťaťa. Gynekologicko-pôrodnícke pracovisko by malo následne v spolupráci s rodičom vyplniť žiadosť o pochovanie.

List o prehliadke mŕtveho sa nevyžaduje, pretože plody nie sú evidované v matrike a nemajú ani pridelené rodné číslo. Nahrádza ho žiadosť o pochovanie. Pozostalí zároveň nemajú nárok na pohrebný príspevok.

Katolícka cirkev pri pochovaní mŕtveho tela nenarodeného dieťaťa využíva v rámci pohrebných obradov špeciálnu modlitbu.

http://www.hlavnespravy.sk/je-plod-clovek-alebo-odpad-zaoberaju-sa-cesi-slovensko-je-zakonom-o-krok-vpred/647362

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.