Prieskum ukázal, čoho sa Česi boja najviac. Vedie Islamský štát. Podľa ministra migračná vlna neskončí s tým, že prijmeme 60.000 utečencov

Až 86 percent oslovených považuje túto teroristickú organizáciu za hrozbu pre svetový mier.

PRAHA. Česi majú čoraz väčšie obavy z extrémistickej organizácie Islamský štát. Strach z možného ohrozenia ČR priznalo 72 percent respondentov júnového prieskumu agentúry CVVM.

V predchádzajúcom štvrťroku to bolo o päť percent menej, napísal v pondelok spravodajský server iDNES.cz.

Uprchlici v Cesku

Z Islamského štátu a jeho aktivít má obavy väčšina opýtaných. Až 86 percent oslovených považuje túto teroristickú organizáciu za hrozbu pre svetový mier.

Prečítajte si tiež:
Islamský štát uniesol v Líbyi českého občana. Strážcov popravili
Výskum CVVM, ktorého sa zúčastnilo 1022 ľudí, sa zameral aj na krízu na Ukrajine a na to, ako vážne ju ľudia v ČR vnímajú.

„Hoci aj v prípade situácie na Ukrajine sa väčšina prikláňa k tomu, že je hrozbou pre svetovú bezpečnosť (72 percent), mier vo svete (64 percent) i bezpečnosť Českej republiky (64 percent), v porovnaní s tzv. Islamským štátom je tu pocit hrozby menej silný,“ uvádza sa v správe CVVM.

Cmoudi spatky

Záujem o dianie v súvislosti s Islamským štátom má 57 percent respondentov. Je to vyšší počet ako v prípade záujmu o Ukrajinu (o päť percentuálnych bodov).

O situáciu spojenú s islamistami, ale aj o udalosti na Ukrajine sa podľa prieskumu zaujímajú skôr muži ako ženy.

„Záujem silnie s pribúdajúcim vekom, zvyšujúcim sa vzdelaním a predovšetkým so vzrastajúcim záujmom o politiku,“ dodávajú podľa iDNES.cz výskumníci z CVVM.

http://www.sme.sk/c/7923296/prieskum-ukazal-coho-sa-cesi-boja-najviac-vedie-islamsky-stat.html?ref=trz

Český minister Chovanec: EÚ je v riešení otázky migrácie na začiatku cesty

Podľa ministra migračná vlna neskončí s tým, že prijmeme 60.000 utečencov

Rokovania ministrov vnútra členských krajín EÚ o relokáciách a presídľovaní migrantov sú iba začiatkom dlhej cesty, ktorú musí Európa absolvovať. V rámci zasadnutia Rady EÚ pre vnútorné záležitosti v Bruseli to dnes uviedol minister vnútra Českej republiky Milan Chovanec.

Sused pamatate, ako ste sa bal ciganov

Minister pripustil, že pozícia, s ktorou jeho krajina prišla na rokovania do Bruselu je prijať na územie ČR 1500 migrantov. Z toho ide o 1100 relokácií, čiže prevzatie žiadateľov o azyl z Talianska a Grécka, a o 400 azylantov z krajín mimo EÚ, hlavne z Blízkeho východu. “Je to začiatok dlhej cesty. Nemôžeme si myslieť, že ak sa aj dnes dohodneme, všetko je vyriešené,” upozornil Chovanec.

Európa musí podľa neho brať vážne skutočnosť, že migračná vlna neskončí s tým, že prijmeme 60.000 utečencov. Podľa jeho slov únia musí prijať opatrenia na postupné zmierňovanie tohto tlaku, lepšie riešiť návratovú politiku v prípade utečencov a vykonať kroky pre vytvorenie bezpečnostných táborov pre migrantov mimo územia EÚ.

Ocenil, že EÚ prešla z polohy povinných kvót pre azylantov na debaty o tom, ako môže celá situácia vyzerať o dva alebo o päť rokov. Český minister sa zároveň prihovoril za dôraznejšiu pomoc EÚ pre Maďarsko, ktoré rovnako trpí migračným tlakom ako Grécko a Taliansko, ale nedostáva sa mu takej dôraznej podpory.

Aj preto sa aj dnes ministri vnútra z krajín Vyšehradskej štvorky (V4) stretnú, aby koordinovali ďalšie kroky v otázke nelegálnej migrácie. Chovanec zároveň uviedol, že podporuje výstavbu plota na maďarsko-srbskej hranici, ktorého účelom je evidovať a registrovať utečencov v súlade s predpismi a legislatívou EÚ.

http://www.hlavnespravy.sk/cesky-minister-chovanec-eu-je-v-rieseni-otazky-migracie-na-zaciatku-cesty/647577

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.