Imigranti do Ružinova! V bratislavskom Ružinove bude asi horúco: Investor chystá projekt centra pre utečencov

Viac o imigrácii v članku: Krajiny EÚ ponúkli na premiestnenie utečencov menej miest ako sa očakávalo
Vizualizácia integračného centra v Ružinove.

BRATISLAVA – Téma utečeneckej krízy momentálne prudko lomcuje aj slovenskou verejnosťou a už len pri spomienke, že by naša krajina mala prijať niekoľko stoviek migrantov v mnohých ľuďoch vzbĺknu vášne. Spoločnosť je názorovo polarizovaná, ale väčšinou nikto nechce, aby si či už žiadatelia o azyl alebo utečenci usadili v ich meste či dedine.
Centrum pre ucetencov Ruzinov
Svedčí o tom aj prípad Gabčíkova, ktorého obyvatelia spísali petíciu proti zriadeniu utečeneckého tábora na území ich obce. Najnovšie s riešením prišla investorská spoločnosť Stamina, ktorá pripravuje integračné centrum pre utečencov v bratislavskom Ružinove.

Centrum má vyrásť na pozemku investora, ktorý sa nachádza na Teslovej ulici. Podľa vizualizácie projekčnej kancelárie Atrios sa oproti rodinným domom postavia dve veže, 6- a 9-podlažná, ktoré budú na prízemí prepojené. Ide zatiaľ iba o štúdiu, ktorá bude predostretá verejnosti.

„Súčasnú situáciu, keď očakávame vlny prisťahovalcov z rôznych kultúrnych prostredí, treba chápať ako výzvu a novú príležitosť. Jednak môžu vzniknúť podnikateľsky úspešné projekty či nové firmy na pokrytie požiadaviek novovznikajúcich sociálnych zoskupení. Hlavne ale treba imigrantov začleniť do spoločnosti tak, aby sme eliminovali nedostatok pracovných síl, najmä z pohľadu demografického vývoja Slovenska,“ povedal pre Trend Miroslav Kožuch, konateľ investorskej firmy.

Integračné centrum v Ružinove by podľa Trendu malo približne 500 imigrantom poskytovať dočasné ubytovanie, lekársku starostlivosť a opateru malých detí. Nebudú chýbať ani prednáškové miestnosti pre výučbu jazyka, remeselné dielne, kultúrne a športové vyžitie, zabezpečenie náboženských potrieb. Spĺňať má aj osvetovú funkciu, smerujúcu k zvýšeniu tolerancie medzi kultúrami.

Územný plán hlavného mesta kedysi v tejto lokalite umožňoval výstavbu bytov, ale neskôr sa jeho určenie zmenilo na výstavbu mestského a nadmestského významu. Projekt zatiaľ nebol predrokovaný.

Koľko utečencov prijme Slovensko?

Dohodu o presídlení 20.000 utečencov uznaných Organizáciou Spojených národov do Európy prinieslo neformálne stretnutie ministrov vnútra členských krajín Európskej únie, ktoré sa začiatkom júla konalo v Luxemburgu.

Slovensko je nateraz ochotné prijať na svojom území v nasledujúcich dvoch rokoch stovky migrantov, predovšetkým v rámci tzv. humanitárneho transferu, ktorý poskytuje už od roku 2008. Kým doposiaľ Slovensko pripravovalo ročne 300 utečencov na presun do cieľovej krajiny, tento rok by ich mohlo byť už 500, rovnako aj budúci rok. Títo migranti na území SR neostanú, najčastejšie mieria do Spojených štátov amerických.

Azyl by Slovensko mohlo poskytnúť kresťanským rodinám zo Sýrie, a to v spolupráci s cirkevnými charitatívnymi organizáciami. Minister vnútra Robert Kaliňák odhadol, že by mohlo ísť o 100 ľudí. Tento dobrovoľný záväzok Slovenska pri riešení migračnej krízy v Európe by sa však mohol ešte zvýšiť. Ministerstvo zahraničných vecí vstúpilo do rokovania s cirkvami a tretím sektorom o ich pomoci.

Slovensko však dočasne prijme aj 500 migrantov z aktuálne preplneného zariadenia v rakúskom Traiskirchene. Bilaterálnu dohodu o tomto riešení oznámilo vo Viedni rakúske ministerstvo vnútra. Obe krajiny budú náklady na starostlivosť o migrantov znášať spoločne.

http://www.topky.sk/cl/10/1487987/V-bratislavskom-Ruzinove-bude-asi-horuco–Investor-chysta-projekt-centra-pre-utecencov

Krajiny EÚ ponúkli na premiestnenie utečencov menej miest ako sa očakávalo

Ministri vnútra krajín Európskej únie sa ani v pondelok nedokázali dohodnúť na prerozdelení 40 000 žiadateľov o azyl, ktorí sa nachádzajú v Taliansku a Grécku. Krajiny v súčte ponúkli rozobrať si za dva roky len 32 000 ľudí. Luxemburské predsedníctvo teraz podľa neho bude ešte ďalej rokovať s krajinami, ktoré ponúkli menej, ako sa od nich čakalo.

„Nedosiahli sa očakávané čísla. To číslo je nižšia zhruba o osem tisíc,“ povedal zástupca za Českú republiku novinárom v Bruseli. Pripomenul, že štáty EÚ naopak sľúbili, že prijmú asi o dvetisíc ľudí s právom na medzinárodnú ochranu z utečeneckých táborov mimo EÚ viac než pôvodne predpokladaných 20 000.

Chýbajúcich osem tisíc miest v programe bude luxemburské predsedníctvo hľadať do konca roka u krajín ako je Poľsko, Španielsko či Slovensko, od ktorých sa čakal vyšší príspevok. Maďarsko, ktoré neponúklo nič, je pritom vo veľmi špecifickej situácii, pretože táto krajina má sama s nelegálnou migráciou veľké problémy a zachytáva tisíce ľudí.

Podľa dokumentu, ktorý sprístupnila Rada Európskej únie na svojom twitterom účte, by Slovensko malo prijať 100 migrantov z talianskych a gréckych táborov a 100 migrantov z tretích krajín. Minister vnútra Robert Kaliňák v utorok podpíše memorandum s rakúskou rezortnou kolegyňou, na základe ktorého Slovensko dočasne prijme 500 žiadateľov o azyl z Rakúska.

Minister vnútra ČR pripomenul, že terajšia „hra s číslami“ nerieši základný problém migrácie. Diskutovať je podľa neho potrebné o efektívnej politike návratu, o záchytných miestach, kde budú migranti starostlivo zaregistrovaní a podobne.

Čítajte viac o téme utečencov.
Členské krajiny EÚ na konci júna odmietli návrh Európskej komisie na povinné rozdelenie 40 000 osôb, ktoré veľmi pravdepodobne majú nárok na medzinárodnú ochranu a sú v Taliansku a Grécku. Krajiny únie sa zároveň dohodli, že zodpovedajúci počet si v nasledujúcich dvoch rokoch rozdelí na dobrovoľnom základe.

Česko následne na neformálnom ministerskom rokovaní začiatkom mesiaca ponúklo 1 100 miest, napríklad Nemecko až 9 000, Francúzska 6 700. Niekoľko ďalších krajín so žiadnym prísľubom neprišlo a luxemburské predsedníctvo EÚ odvtedy o veci intenzívne rokuje.

Výsledok pondelkovej schôdzky, ktorý nenaplnil výzvu summitu EÚ. „Tých 60 000 migrantov môže byť kvapkou v mori, ak Európa nezačne svoje opatrenia presadzovať efektívnejšie,“ zdôraznil český minister. Pripomenul, že 60 percent žiadateľov o azyl nárok na medzinárodnú ochranu nemá, ale len 39 percent sa darí vracať tam, odkiaľ prišli.

Český minister pritom predpokladá, že v prípade fungujúceho systému registrácie v Taliansku a v Grécku je Praha pripravená prijať prvých niekoľko stoviek migrantov už na konci tohto roka. Väčšina z českého príspevku, asi 800 ľudí, by dorazila v budúcom roku a program by skončil na jeseň roku 2017.

http://spravy.pravda.sk/svet/clanok/362154-krajiny-eu-ponukli-na-premiestnenie-utecencov-menej-miest-ako-sa-ocakavalo/

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.