Ľudia z Gabčíkova utečencov nechcú, majú zlé skúsenosti: Boja sa o elektráreň, píšu ministrovi. + Tretí sektor sa zľakol domobrany

Proti umiestneniu azylantov v Gabčíkove bola spísaná petícia.

Viac v článku: Slovensko reaguje na utečeneckú krízu: Armáda sa pripravuje na najhoršie scenáre!

BRATISLAVA – Už dnes by mali predstavitelia Slovenska a Rakúska podpísať bilaterálnu dohodu o presune 500 žiadateľov o azyl z Traiskirchenu do Gabčíkova. Obyvatelia slovenskej obce, ale nie sú výberom lokality nadšení, o čom svedčí prednedávnom spísaná petícia proti zriadeniu dočasného utečeneckého tábora a požiadanie starostu, aby v tejto veci vyhlásil referendum. Odvolávajú sa nielen na nemožnosť rozpoznať, či ide o nebezpečné osoby, ale aj na to, že už v minulosti mali s utečencami ubytovanými v budove Slovenskej technickej univerzity, ktorú má v prenájme Migračný úrad ministerstva vnútra, problémy. Kaliňákov rezort sa pre Topky.sk vyjadril, že o týchto nepríjemnostiach vedomosť nemá a panike, ktorá v Gabčíkove vzniká, nerozumie.
areal-utecenci-STU-azylanti
Podľa doterajších informácií by mali prvých 50 ľudí z azylového centra pri Viedni presunúť na Slovensko už v júli. Ďalších 200 si počká do augusta a zvyšných 250 má prísť v septembri. Hoci sú to zatiaľ iba čísla, v obyvateľoch Gabčíkova už teraz vzbudzujú strach. Občania ani obecné zastupiteľstvo si neprajú, aby utečenecký tábor ministerstvo vnútra zriadilo práve u nich. Majú na to svoje dôvody.

Areál STU v Gabčíkove

„Moja rodina a ešte ďalších 48 rodín sme 18 rokov žili, bývali vedľa utečencov a to myslím doslova v bloku v zariadení, ktoré patrí STU v Bratislave… S tými prvými problémy neboli, boli to naozaj rodiny, deti, matky. Neskôr však, ako ich počet stúpal, bolo to stále ťažšie. Boli už všade, dovoľovali si, boli vulgárni. Neskôr už ohrozovali. Príkladom boli krádeže v miestnych potravinách, v bare, kde vtrhli aspoň 50-ti a bili ľudí hlava nehlava stoličkami a čo im prišlo pod ruky, mužov ženy…,“ napísala naša čitateľka z Gabčíkova, ktorá načrtla aj ďalšie prípady výtržností, ktoré sa udiali od roku 1994, odkedy tu vzniklo jedno z azylových zariadení.

Podľa neho občas musela zasiahnuť aj polícia. Spomína dokonca prípad, kedy zamestnankyňu univerzity, ktorá pracovala na recepcii a vydávala ubytovaným utečencom kľúče, prepadli. Po polnoci sa totiž dvere zamykali a každý, kto chcel vojsť, musel zazvoniť. Keď žena išla odomknúť, utečenec jej strhol retiazku, hodinky, roztrhal jej blúzku a „neúprosne ju ťahal a bil do tváre“. Našťastie jej vtedy pribehol na pomoc neznámy muž z neďalekého baru. Prípad skončil súde.

Obyvatelia Gabčíkova majú jasno v tom, čo im prekáža.
Gabcikovo peticia
Na spomenuté incidenty, prípadne ďalšie neprístojnosti spred rokov sme sa spýtali aj krajskej polície v Trnave. „Polícia v tom období evidovala niekoľko spisov, avšak nešlo vo väčšej miere o závažné prípady. Policajné hliadky zasahovali najčastejšie vo veciach občianskeho spolunažívania, drobných krádeží a výtržníctva. Ich počet s odstupom času však nie je možné konkretizovať,“ uviedla jej hovorkyňa Mária Linkešová.

Podrobnosti nám nevedeli povedať ani na ministerstve vnútra. „Nemáme vedomosť o vami spomínaných výtržnostiach či krádežiach spôsobenú migrantmi v Gabčíkove v minulosti,“ napísala Michaela Paulenová z tlačového odboru, ktorá dodala aj to, že výsledok prípadného miestneho referenda v obci nemusí vôbec zavážiť, pretože je „samosprávnou pôsobnosťou, do ktorej ministerstvo vnútra nemá oprávnenie zasahovať a nemá ani povinnosť sa výsledkami miestneho referenda riadiť“.

Kaliňákov rezort trvá na tom, že obyvatelia sa nemajú čoho obávať. „MV SR nerozumie panike, ktorá vzniká v Gabčíkove. V tejto obci je jedno z azylových zariadení už od roku 1994. Za toto obdobie tu bolo ubytovaných tisíce cudzincov, bez akýchkoľvek problémov. A vtedy išlo o azylantov, ktorí neskôr zostávali na Slovensku,“ uviedla Paulenová. Navyše rozhodnutie o tom, kam azylantov z Rakúska umiestnia ešte nepadlo. „V tomto prípade pôjde o dočasné (niekoľko mesačné) ubytovanie ľudí, ktorí sú v azylovom procese v Rakúsku a po jeho ukončení, pôjdu späť do Rakúska,“ dodala.

Žiadatelia o rakúsky azyl u nás nebudú mať žiadne obmedzenia. Bude pre nich platiť ten istý režim, ako pre žiadateľov o slovenský azyl v zariadeniach migračného úradu. „Čo sa týka kontroly žiadateľov o rakúsky azyl, ktorí u nás majú byť dočasne umiestnení: zodpovedá za nich rakúska strana, ktorá Slovenskej republike poskytne všetky potrebné informácie o každom jednotlivcovi,“ informovala Topky hovorkyňa ministerstva. Na upokojenie občanov Gabčíkova to ale asi stačiť nebude.

http://www.topky.sk/cl/10/1487299/Ludia-z-Gabcikova-utecencov-nechcu–maju-zle-skusenosti–Boja-sa-o-elektraren–pisu-ministrovi

Tretí sektor sa zľakol domobrany

Paramilitantné skupiny ako Česko-Slovenskí vojaci v zálohe, o ktorých sme písali (TU), Vzdor Kysuce, či Slovenskí branci, vystrašili aktivistov z mimovládnych organizácií. Už niekoľko rokov totiž organizujú vojenský výcvik svojich členov, ale aj dobročinné akcie. V prípade vážnych spoločenských kríz mienia prebrať úlohu polície či armády

Na rozdiel od ministerstva školstva, ktoré prináša žiakom besedy o gender ideológii, tieto organizácie sa snažia priniesť mládeži informácie o výcviku, obrane a histórii vlasti.

Analytik Jaroslav Naď z Inštitútu pre stredoeurópsku politiku to považuje za veľmi nebezpečné a prirovnáva ich k ukrajinskému pravému sektoru, o ktorom sa on a podobný analytici donedávna vyjadrovali pozitívne.

Podľa Grigorija Mesežnikova z Inštitútu pre verejné otázky, tieto polovojenské skupiny rozoštvávajú ľudí, ohrozujú spolunažívanie a ukazujú na skupiny voči ktorým sa správajú násilne vo verbálnej rovine.

Spomínané polovojenské skupiny okrem práce s mládežou vo voľnom čase, organizujú aj besedy pre deti v školách zamerané proti drogám, o zdravovede, či o histórii Slovanov, taktiež ukážky vojenskej výzbroje a streľby zo samopalu. Tretí sektor ktorý sa doteraz zaujímal hlavne o sexuálnu výchovu na školách, či zavádzanie antikonšpiračnéj učebnice do školských osnov, teraz urýchlene vyzýva ministerstvo školstva, vnútra a obrany, aby začali organizovať vlastné akcie na spoznávanie práce vojakov, policajtov a hasičov pre žiakov.

“Vláda ponecháva zbytočne voľný priestor pre pôsobenie paramilitantných zoskupení a extrémistov” píšu aktivisti ako Grigorij Mesežnikov, Fedor Gál, Jaroslav Naď, Milan Šuplata a ďalší.

Slovenský výrobca a konštruktér zbraní Jaroslav Kuracina naopak považuje ozbrojenú spoločnosť za oveľa bezpečnejšiu ako neozbrojenú, o čom svedčia aj štatistiky.

Ako príklad môže slúžiť Švajčiarsko či Texas. Ako povedal ctihodný občan Texasu Dave Skinner: “Nosím zbraň, pretože nosiť policajta je príliš ťažké.

Podľa informácií sú tieto domáce skupiny monitorované políciou a slovenskou informačnou službou. Za zváženie by stálo, či by nemali byť monitorované aj mimovládne organizácie financované zo zahraničia, ktoré tiež predstavujú pre Slovensko vážne bezpečnostné riziko tak ako je to v USA či Rusku.

Martin Brandt

http://www.hlavnespravy.sk/treti-sektor-sa-zlakol-domobrany/647700

Slovensko reaguje na utečeneckú krízu: Armáda sa pripravuje na najhoršie scenáre!

BRATISLAVA – Vojaci budú spolu s policajtmi a ďalšími zložkami ministerstva vnútra precvičovať reakciu na masívny prílev utečencov. Cvičenie s názvom Nový horizont 2015 sa uskutoční koncom júla vo výcvikovom priestore Kolíňanský vrch a v kasárňach v Nitre.

„Súčasná bezpečnostná situácia nie je ideálna a vyžaduje si našu zvýšenú pozornosť. Preto sme sa rozhodli iniciovať cvičenie, ktoré preverí koordináciu a pripravenosť bezpečnostných zložiek na vlnu utečencov z rôznych krajín Afriky a Blízkeho východu,“ uviedol minister obrany Martin Glváč. Na cvičení bude približne 170 až 200 vojakov a približne 30 kusov bojovej techniky. Zložky z iných rezortov vyčlenia do 100 osôb a asi 20 kusov techniky.

V priestoroch kasární počas cvičenia zriadia fiktívny utečenecký tábor, v ktorom sa preveria postupy pri evidencii, poskytnutí prvotnej zdravotnej starostlivosti a zvládaní zabezpečenia poriadku. Okrem toho si vojaci precvičia aj spoločné hliadkovanie na hranici a činnosť pri zásahu voči prevádzačom.

„Ozbrojené sily sú pripravené na plnenie čiastkových úloh, toto cvičenie však preverí celkovú koordináciu postupov a komplexnú činnosť od hliadkovania na hranici po logistické zabezpečenie záchytného tábora. Sme zároveň radi, že sa zložky ministerstva vnútra aktívne zúčastnia, čo prinesie novú kvalitu do výcviku našich vojakov,“ dodal náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Milan Maxim. Informovala hovorkyňa ministerstva obrany Martina Balleková.

http://www.topky.sk/cl/10/1487127/Slovensko-reaguje-na-utecenecku-krizu–Armada-sa-pripravuje-na-najhorsie-scenare-

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.