Tragédia umelca – prosba o pomoc. Dom a ateliér M. Kindera úplne zničil požiar

V piatok 24. 7. 2015 veľký požiar v Brodskom v ulici Hamre úplne zničil ateliér, umelecké diela, náradie ale aj dom umelca Miroslava Kindera. Umelec tak prišiel nielen o strechu nad hlavou, ale aj o všetko to, čo potrebuje k výkonu svojho povolania a svojej umeleckej činnosti.
Posvatenie soch vierozvestcov v Brodskom
Prosíme touto cestou všetkých ľudí dobrej vôle o modlitbu, ale aj (v rámci vašich možností a schopností) o prípadnú finančnú, alebo materiálnu pomoc pre pána Kindera.

Vašu pomoc môžete poslať priamo na účet pána M. Kindera
č.ú. 1100/2618296834

IMG_20150725_113639

Pán Kinder svojím umením šíri naše kultúrne tradície a kresťanské korene Slovenského národa. Je autorom drevorezby súsošia sv. Cyrila a sv. Metoda, ktoré 5. júla 2013 požehnal miestny vdp. farár Peter Krajčík a skalický dekan Roman Stachovič, ale aj množstva ďalších umeleckých diel.

Obrovská tragédia je to aj pre obec Brodské, lebo dom v ktorom pán Kinder žil a pracoval má z historického hľadiska veľkú hodnotu. Tento dom je jedným z najstarších domov v obci a posledný dom ktorý svojím zovňajškom pripomína že v obci Brodské od roku 1547 žila početná habánska komunita.
Posvatenie soch vierozvestcov v Brodskom 1
V Brodskom si zriadili roku 1547 habánsky dvor, v ktorom spoločne pracovali aj rozliční remeselníci. Mali krajčírske, kováčske, obuvnícke, nožiarske, tkáčske dielne, pracovali ako garbiari a hrnčiarni, ženy priadli konope. Obrábali pole, pestovali ovocné stromy, chovali dobytok a včely. Po roku 1550 sa Brodské stala asi najväčšou habánskou osadou na Slovensku.
Vtedy prekvitalo v Brodskom aj hámorníctvo – kováčske spracovanie kovov s vodným pohonom bucharov, mechov a brúsok. Hámorníci pracovali v ulici Hamre. Základy stavby vykopal a habánsky dvor opísal historik Ladislav Čulen (1970).

IMG_20150725_113953

http://www.brodske.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=61&Itemid=74
IMG_20150725_113942
M. Kinder je od roku 2002 členom Klubu výtvarníkov v Skalici a od roku 2013 členom Umeleckej Besedy Slovenskej.

Vo svojej výtvarnej tvorbe prechádza niekoľkými vývinovými fázami. Ako autodidakt a za odborných konzultácii v ateliéri akad. maliara Jaroslava Knila sa zoznamuje so škálou výtvarných prejavov, ako v krajinárstve, tak i vo figurálnej štylizácii. V posledných rokoch sa venuje i rezbárstvu, reštaurovaniu mobilierov a interiérových doplnkov. Od roku 2002 je členom Klubu výtvarníkov v Skalici. Od roku 2013 členom Umeleckej Besedy Slovenskej
ciril-a-metod--
dsc00011_1
dsc00103_1
kral-baltazar

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

http://www.kinder.estranky.cz/
miroslav.kinder7@gmail.com

A. Čulen

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.