Policajti vstúpili pri stretoch s výtržníkmi do mešity al-Aksá

Izraelská polícia použila omračujúce granáty a zatlačila výtržníkov do mešity. Dnu sme nevpadli, zdôraznil jej hovorca.

JERUZALEM. Maskovaní palestínski výtržníci vyzbrojení kameňmi sa pobili v nedeľu s izraelskou políciou na námestí pred mešitou al-Aksá na jeruzalemskej Chrámovej hore.

Informuje o tom agentúra Reuters.

Židovský sviatok
Stalo sa tak v deň židovského sviatku Tiša be-av, pripomínajúceho výročie zničenia oboch starovekých židovských chrámov na tomto mieste, počas ktorého sa ku neďaleko stojacemu Múru nárekov schádzajú desaťtisíce veriacich.

Izraelská polícia potvrdila, že pri tomto incidente jej príslušníci vošli do vzdialenosti niekoľkých metrov do mešity, ale iba potiaľ, aby mohli zatlačiť útočiacich demonštrantov a zatvoriť za nimi dvere.

Pri potýčkach na posvätnej Chrámovej hore sa ľahko zranilo niekoľko policajtov, pričom nikto zo zainteresovaných nie je vo vážnom ohrození života. Nikoho nezatkli.

Stavali barikády
Podľa hovorcu polície si palestínski aktivisti začali pred mešitou budovať barikády. Na miesto vyslali policajtov, aby demonštrantov rozohnali, tí sa však bránili kameňmi, kovovými tyčami a svetlicami.

Policajti použili omračujúce granáty a zatlačili výtržníkov do mešity a zavreli za nimi dvere blokované útočníkmi.

„Bolo to iba za účelom zatvorenia dverí,“ povedal hovorca polície Micky Rosenfeld, ktorého citovala agentúra DPA. „Dnu sme nevpadli,“ zdôraznil. Izraelská polícia vstupuje na pôdu mešity al-Aksá iba v mimoriadne vzácnych prípadoch, dodala DPA.

Chrámová hora
Chrámová hora je najposvätnejším miestom judaizmu a tretím najposvätnejším islamu po saudskoarabskej Mekke a Medíne. Nároky na ňu dlhodobo vyvolávajú napätie vo vzťahoch medzi Izraelom a Palestínčanmi.

Časť západnej steny Chrámovej hory tvorí Múr nárekov, pozostatok židovského chrámu. Na vrchole hory stojí okrem dvoch posvätných stavieb islamu Skalného dómu a mešity al-Aksá aj niekoľko menších budov. Chrámová hora leží vo východnom Jeruzaleme, ktorý Izrael obsadil v roku 1967.

http://www.sme.sk/c/7932231/policajti-vstupili-pri-stretoch-s-vytrznikmi-do-mesity-al-aksa.html?ref=njct

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.