Migranti v Česku demolujú utečenecký tábor Bělá pod Bezdězom. + Referendum v Gabčíkove bolo úspešné, obyvatelia nechcú utečenecký tábor

PRAHA – Migranti začali dnes popoludní demolovať vybavenie v utečeneckom zariadení v stredočeskom meste Bělá pod Bezdězom. Stalo sa tak po rokovaní s ministrom vnútra Milanom Chovancom, ktorý všetky ich požiadavky zamietol a upozornil ich, že musia dodržiavať zákony Českej republiky.

Poprava vybusninou

Na miesto podľa Českej televízie (ČT) mieri policajný vrtuľník a v areáli sa objavili ďalšie 3 policajné hliadky. Chovanec uviedol, že migranti požadujú okamžité prepustenie zo zariadenia, vrátenie peňazí a mobilných telefónov, ktoré im úrady zhabali po ich umiestnení do zariadenia, a tiež okamžitú deportáciu do Nemecka.

Protesty v tábore nie sú ojedinelé, objavujú sa tiež demonštratívne pokusy o sebapoškodzovanie či držanie hladovky. Vo štvrtok sa z objektu pokúsilo ujsť okolo 60 migrantov, incident bol špecifický svojim rozsahom. Podľa ministra sa utečenci zrejme inšpirovali protestami vo francúzskom prístavnom meste Calais, čo ich mohlo motivovať k vzbure.

Česká republika prijme 1500 migrantov, rozhodla vláda
„Musia si uvedomiť, že sú na návšteve a musia dodržiavať a rešpektovať zákony Českej republiky,“ povedal Chovanec. Pokiaľ sa budú búriť ďalej a pokúšať sa o útek, zasiahne polícia.

Minister navyše oznámil, že sa posilní ochrana zariadenia v meste Bělá pod Bezdězom. Na miesto budú podľa policajného prezidenta Tomáša Tuhého povolaní policajti zo špeciálnych jednotiek z Pardubického, Libereckého a Stredočeského kraja.

V zariadení je aktuálne ubytovaných 380 migrantov, väčšinu z nich tvoria utečenci z Afganistanu, Sýrie a Iraku. Ide prevažne o mladých mužov, iba ojedinele o rodiny s deťmi.

http://aktualne.atlas.sk/migranti-v-cesku-demoluju-utecenecky-tabor-bela-pod-bezdezom/zahranicie/ceska-republika/

Referendum v Gabčíkove bolo úspešné, obyvatelia nechcú utečenecký tábor

Na hlasovaní sa zúčastnilo 2603 oprávnených voličov, čo je 58,46 percenta

Dnešné referendum v Gabčíkove bolo úspešné. Obyvatelia odmietli zriadenie dočasného utečeneckého tábora v objekte Slovenskej technickej univerzity Bratislava (STU). Na hlasovaní sa zúčastnilo 2603 oprávnených voličov, čo je 58,46 percenta. Z nich 96,67 percenta, 2501 obyvateľov, bolo proti zriadeniu tábora v obci. Potvrdil to TASR predseda referendovej komisie Teodor Bodo.

Na snímke starosta Gabčíkova Iván Fenes (vpravo) a predseda referendovej komisie Teodor Bodo (druhý vpravo) oznamujú výsledky referenda
Na snímke starosta Gabčíkova Iván Fenes (vpravo) a predseda referendovej komisie Teodor Bodo (druhý vpravo) oznamujú výsledky referenda

„Som veľmi rád, že výsledok odzrkadľuje postoj občanov. Očakávali sme, že ľudia prídu a vyjadria svoj názor a za účasť im ďakujem. Toto rozhodnutie je veľmi významné z hľadiska bezpečnosti a zdravia našich obyvateľov. Ďakujem všetkým, že prišli k urnám a napriek tomu, že výsledok referenda nie je záväzný pre orgány štátnej správy, pre nás je dôležité, aby sme mohli prezentovať postoj našich občanov,“ povedal po vyhlásení výsledkov starosta obce Iván Fenes.

Ako informoval, jeho prvoradou úlohou bude začiatkom budúceho týždňa obrátiť sa na Ministerstvo vnútra SR, Migračný úrad a na majiteľa budov STU, aby rešpektovali názor občanov. „Neželáme si v obci utečencov,“ zdôraznil Fenes. „Chceme, aby sa obyvatelia nášho mesta cítili v bezpečí, aby ich život, zdravie a majetok nebol ohrozený,“ podčiarkol.

Starosta dodal, že v histórii obce to bolo doteraz druhé ľudové hlasovanie. Predchádzajúce dopadlo neúspešne. „Na otázku, či obyvatelia chcú, aby sa z obce Gabčíkovo stalo mesto, odpovedalo vtedy len 47 percent občanov, väčšinou kladne,“ pripomenul.

http://www.hlavnespravy.sk/referendum-bolo-uspesne-obyvatelia-nechcu-utecenecky-tabor/652582

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.