Nemecké spolkové krajiny hľadajú spôsob, ako “vykľučkovať” z prijímania utečencov. + Ako sa z N-ka a Sme stali imigrační aktivisti

Rozšírený zoznam bezpečných krajín pôvodu
Nemecko navrhuje viacero opatrení, ktoré by viedli k obmedzeniu toku migrantov z Balkánu. Informáciu zverejnil portál EuraActiv.sk.

Nemecká vládna strana Kresťanskosociálna únia (CSU) totiž navrhuje, aby bol rozšírený zoznam bezpečných krajín pôvodu. Medzi krajiny, ktoré navrhuje patrí Albánsko, Kosovo a Čierna Hora.

CK EU

Predseda CSU Horst Seehofer vzhľadom na aktuálnu situáciu uviedol, že musíme byť schopní rozlišovať medzi imigrantmi so skutočnou potrebou ochrany a prisťahovalcami bez vyhliadky na pobyt.

12 500 eur ročne na každého migranta

Menovaný portál upozorňuje, že Spolkový úrad pre migráciu a utečencov (BAMF) spracuje každý mesiac 30 tisíc žiadostí o azyl. Samotnú starostlivosť o utečencov už majú na starosti spolkové krajiny, ktoré na tento účel len tento rok vynaložia 5 miliárd eur. Viacerí predstavitelia regionálnych vlád tvrdia, že je to málo, a preto od Berlína žiadajú 12 500 eur ročne na zabezpečenie každého z migrantov.
Stop Islamizacii EU 12. 9
Nemecký minister vnútra zároveň varuje pred hroziacim kolapsom azylového systému. Preto sa v Nemecku do riešenia utečeneckej krízy zapojila aj armáda. V jej priestoroch našlo útočisko prvých 3500 utečencov.

Počas prvých 6 mesiacov tohto roku schválili nemecké spolkové úrady iba 0,5 percenta žiadostí o azyl. Časť migrantov získala podľa informácií portálu EuraActiv.sk dočasné povolenia. Vláda tiež prehodnotila predchádzajúci zákaz pracovať, ktorý sa vzťahoval na žiadateľov o azyl.

Najtvrdšia protiimigračná rétorika sa ozýva z Bavorska

Bavorský kresťanskodemokratický premiér Horst Seehofer zvolil tvrdú protiimigračnú rétoriku. Jednotlivé spolkové krajiny označili jeho návrhy za užitočné nástroje. Avšak v Berlíne zožal sa svoje postoje kritiku.

Návrhy spolkových krajín kritizujú najmä ľudskoprávne organizácie. Považujú ich za vytváranie stereotypov, predčasných záverov a nezlučiteľné s európskym právom.

Mimovládna organizácia Pro Asyl tvrdí, že vysoký počet odmietnutých žiadostí o azyl zo západného Balkánu nie je odôvodnený. „Tvrdenie, že väčšina týchto ľudí pochádza z bezpečných krajín, je nesprávne,“ zverejnil EuraActiv.sk názor aktivistu Bernda Mesovica. Dodal, že zlé ekonomické podmienky nie sú predpokladom pre získanie azylu, no aj tak je istá časť tamojšej populácie vystavená „rozsiahlej nespravodlivosti“.

Medzi odporcov nemeckého návrhu patrí aj skupina Human Rights Watch. Uviedla, že postavenie Rómov v balkánskej spoločnosti môže byť diametrálne odlišné, a preto sú podobné úvahy plné nesprávnych predpokladov. Uviedla tiež, že 24. júla kanadský federálny súd označil zoznamy bezpečných krajín za neústavné.

http://www.hlavnespravy.sk/nemecke-spolkove-krajiny-hladaju-sposob-ako-vykluckovat-z-prijimania-utecencov/652796

 

Dag Daniš: Ako sa z N-ka a Sme stali imigrační aktivisti
Propagandistická schéma je jednoduchá: Dojímavé príbehy o pracovitých Afričanoch (čo sa spravidla nepotvrdzuje). Analýzy o tom, ako slovenská ekonomika naliehavo potrebuje migrantov z Ázie a Afriky (čo je nezmysel). A k tomu zopár uštipačných komentárov, akí sú Slováci xenofóbni a rasistickí (čo nie je pravda, v medzinárodnom porovnaní sme na tom dobre, ako tolerantný a viac menej pokojný národ).
Na slovenskej polemike o utečencoch je podozrivá jedna vec – horúčkovitý aktivizmus liberálnych médií (Denník N, Sme, čiastočne Týždeň). Prestávajú pôsobiť ako národné médiá, ktoré majú hľadať pravdu – a ponúkať recepty, ktoré by odrážali záujmy Slovenska. Namiesto toho sa hrajú na univerzálnych kazateľov, ktorí majú na Slovensku jediné poslanie – vychovávať národ. V tejto propagandistickej hre ani sekundu nepočúvajú Slovákov. Ich námietky a obavy sú im ukradnuté. Nerozumejú im, nevnímajú ich. Nekomunikujú s publikom (a s čitateľmi). Naopak, neváhajú ich odsudzovať alebo zosmiešňovať: veď Slováci sú pre nich rasisti a kresťania zadubenci… Naši mediálni aktivisti počúvajú výhradne utečencov – a odkazy z Európy… Informačný tok je jednosmerný. Od univerzálneho kazateľa k národnému čitateľovi, ktorého treba ,,zorientovať”. A ,,obrátiť”.

Závany socializmu

Propagandistická schéma je jednoduchá: Dojímavé príbehy o pracovitých Afričanoch (čo sa spravidla nepotvrdzuje). Analýzy o tom, ako slovenská ekonomika naliehavo potrebuje migrantov z Ázie a Afriky (čo je nezmysel). Frázy o tom, ako v Európe už tradične funguje humanizmus a otvorenosť (nie, nefunguje, fungujú v nej len chudobné a izolované rasové getá). Plamenné výzvy, aby sme prijali viac utečencov, ako odporúčajú kvóty (hoci tie výzvy nie sú ničím podložené). A k tomu zopár uštipačných komentárov, akí sú Slováci xenofóbni a rasistickí (čo nie je pravda, v medzinárodnom porovnaní sme na tom dobre, ako tolerantný a viac menej pokojný národ).

V aktivizme a radostných výzvach na prekračovanie plánu (kvót) to začína pripomínať 80 – te roky z konca socializmu. Médiá, aktivisti a ,,osvetoví pracovníci” horlivo hlásali dogmy režimu – a vôbec ich netrápilo, že národ a verejná mienka sú úplne, úplne inde. Ich svetom bol ,,režim”. Nie domáce problémy a domáce záujmy.

Musíme si pomáhať. V rámci možností

Inak, nepochybne platí, že ľuďom v núdzi a utečencom treba pomáhať – bez ohľadu na rasu a vieru. Je to správne a slušné. Platí aj to, že pri aktuálnom nápore utečencov by sme mali prejaviť solidaritu. A prijať viac migrantov, ako pred rokom. Lenže – súbežne s tým sa musíme baviť o tom, aké sú naše možnosti. Kapacitné, finančné a spoločenské. Slovensko má predsa svoje špecifiká. A svoje záujmy.

Sme štát s mimoriadne početnou rómskou menšinou, ktorá ostáva nezvládnutá a zanedbaná. Sme štát s vysoko nadpriemernou nezamestnanosťou. Sme štát so slabou ekonomikou a podpriemernou životnou úrovňou (náš ekonomický výkon je o tretinu slabší ako v skrachovanom Grécku). Ak to všetko spočítame, nutne nám vyjde, že by sme mali prijať o niečo menej utečencov, ako nám kážu kvóty. Nie viac, ako to ,,vypočítali” súdruhovia z liberálnych médií. Napokon, náš príspevok je celkom primeraný našim možnostiam. V rámci solidarity prevezmeme 500 + 100 utečencov. Kvóta, ktorá nezohľadňovala naše skromné kapacity, kázala 800. Kde je problém?

Slovenský záujem

Ozvať sa a upozorniť na slovenské záujmy – to je úloha buď pre slovenských politikov. Alebo pre slovenské médiá. No… A práve v tomto má Slovensko problém so zaostávaním. Ak si niekto v Bruseli urobí rešerše ,,výberových” slovenských médií, nenájde tam nič, ale že nič slovenské. Len propagandistické univerzálne bláboly. A angažované výkriky, aby sme plnili plán na 200 percent. A to isté – pri téme utečenci – platí aj pre Slováka. Nedozvie sa nič o kapacitných problémoch Gabčíkova či Ladiec. Dozvie sa len to, že je debil, lebo má obavy z ilegálnych imigrantov.

Takže. Keď najbližšie narazíte na kazateľa, ktorý ospevuje imigrantov a islam – a ktorý súbežne s tým nadáva na Slovákov a kresťanstvo – skúste mu slušne dohovoriť. Nech sa viac venuje mysleniu a menej odriekaniu. Aby nevyzeral ako magor, ktorý navždy stratil kontakt s realitou.

Dag Daniš

http://www.konzervativnyvyber.sk/dag-danis-ako-sa-z-n-ka-a-sme-stali-imigracni-aktivisti/8930/

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.