OSN: Islamský štát vydal vlastný cenník otrokov. + Islamský štát je podľa Lavrova produktom revolúcií na Blízkom východe

Za najvyššiu cenu sa predávajú približne ročné deti

Extrémistická organizácia Islamský štát (IS) zverejnila cenník otrokov so sadzbami, za ktoré si militanti môžu kúpiť zajaté ženy a deti. Informovala o tom v utorok spravodajská televízia Bloomberg s odvolaním sa na vyhlásenie osobitnej vyslankyne generálneho tajomníka OSN pre oblasť sexuálneho násilia v konfliktoch Zainab Banguraovej.
siria Deti ktore odmietli konvertovat na Islam
Banguraová uviedla, že počas svojej aprílovej cesty do Iraku získala kópiu dokumentu vydaného IS, ktorý obsahuje aj uvedený cenník. Podľa neho je zrejmé, že za najvyššiu cenu sa predávajú približne ročné deti. Kupujúcimi sú buď kmeňoví bojovníci Islamského štátu, alebo zámožní záujemcovia z oblasti Blízkeho východu.

Banguraová, ktorá navštívila aj Turecko a Jordánsko, si podľa vlastných slov overila nielen pravosť dokumentu a to, či skutočne pochádza z dielne IS, ale aj to, či sú na ňom uvedené reálne ceny.

“S tými dievčatami obchodujú ako s barelmi ropy,” povedala minulý týždeň v New Yorku Banguraová. “Jedno dievča môže predať a potom znovu kúpiť aj päť-šesť mužov. Tí muži potom tie dievčatá odpredávajú späť ich príbuzným za výkupné vo výške niekoľko tisíc dolárov,” uviedla ďalej Banguraová.

Podľa Banguarovej za chlapcov a dievčatá vo veku 1-9 rokov zaplatia bojovníci IS v prepočte približne 150 eur. Cena za dospievajúce dievča je približne 113 eur a za ženy vo veku nad 20 rokov ešte menej.

Ako prví si z ponuky zajatcov zdarma vyberajú velitelia militantov, potom prídu na rad bohatí cudzinci, ktorí za niektorých otrokov ponúkajú aj niekoľko tisíc dolárov, a napokon za cenníkové sadzby nakupujú radoví bojovníci IS.

Banguraová, ktorá je moslimka a v minulosti zastávala funkciu ministerky zahraničných vecí Sierry Leone, uviedla, že s Islamským štátom, ovládajúcim v Iraku a Sýrii územie s rozlohu približne 207.000 štvorcových kilometrov, nemožno bojovať na základe zaužívaných modelov účinných v boji s inými militantnými skupinami.

“Nie je to obyčajná skupina vzbúrencov. Toto je niečo iné. Je to kombinácia konvenčnej armády a dobre spravovaného a organizovaného štátu,” povedala na margo IS Banguarová.

Vládni činitelia a experti sa usilujú pochopiť prečo je Islamský štát taký úspešný aj napriek tomu, že porušuje všetky pravidlá platné pre rozličné militantné skupiny – snažiť sa splynúť s miestnym obyvateľstvom, nebojovať proti pravidelnej armáde a nepokúšať sa udržať dobyté územia. Všetky tieto pravidlá už podľa Bloombergu Islamský štát porušil a napriek svojej všeobecne známej krutosti stále do svojich radov priťahuje tisíce zahraničných bojovníkov.

http://www.hlavnespravy.sk/osn-islamsky-stat-vydal-vlastny-cennik-otrokov/653566

Islamský štát je podľa Lavrova produktom revolúcií na Blízkom východe
„Keď začnete šíriť svoju ideológiu silou, nie presviedčaním, vytvárate veľké riziká a hrozby,“ hovorí ruský minister zahraničných vecí.

MOSKVA. Teroristická skupina Islamský štát je do značnej miery produktom série revolúcií na Blízkom východe a v severnej Afrike, konštatoval v stredu ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v rozhovore pre singapurskú televíziu Channel News Asia.

Prečítajte si tiež:
Brutálnejšiu armádu než Islamský štát nezažili
Dosiahnutie cieľa prostredníctvom terorizmu
„Samozrejme, že činy niektorých našich partnerov vrátane Spojených štátov, ktoré presadzujú svoj pohľad na svet a presadzujú svoju predstavu, ako by mali všetky krajiny žiť, a to aj s použitím vojenskej sily a zmenou legitímnych vlád.

Všetko to viedlo k vzniku množstva neistoty a povzbudilo ľudí, ktorí chcú používať teroristické prostriedky na dosiahnutie svojich cieľov,“ povedal Lavrov v rozhovore, z ktorého citovala agentúra TASS.

Podľa Lavrova si tak niektorí ľudia myslia, že „ak niekto môže používať silu, prečo by sme nenasledovali rovnaký príklad a takýmto spôsobom nepresadzovali svoje myšlienky. Takto Islamský štát oznámil svoj ciel vytvoriť kalifát na rozsiahlych územiach od Španielska po Pakistan“.

Produkt revolúcií
„Islamský štát je do značnej miery, ako teraz vidíme, produktom revolúcií, ktoré sa odohrali na Blízkom východe a v severnej Afrike. Keď začnete šíriť svoju ideológiu silou, nie presviedčaním, vytvárate veľké riziká a hrozby.

Či už je to propagácia komunizmu, ako to bolo v Sovietskom zväze, či už je to propagácia demokracie napriek všetkým kultúrnym odlišnostiam a ignorovanie tradícií a hodnôt ľudí, ktorých chcete ‘urobiť šťastnými’, alebo sú to predstavy teroristov o kalifáte,“ vysvetlil Lavrov.

„Nemôžete násilím vnucovať svoju vôľu iným,“ dodal.

Obvinil Kyjev
Lavrov okrem iného obvinil v stredu Kyjev z naťahovania rokovaní o stiahnutí zbraní z frontovej línie na východe Ukrajiny, informovala agentúra DPA.

Pripomenula, že trilaterálnej kontaktnej skupine, ktorú tvoria zástupcovia Ruska, Ukrajiny a Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), sa tento týždeň nepodarilo v tejto veci dohodnúť.

„Rozhovory bezpečnostnej skupiny sa zastavili do istej miery pre nerozhodnosť zástupcov ukrajinskej vlády,“ konštatoval Lavrov po schôdzke s americkým rezortným partnerom Johnom Kerryom v Malajzii, kde zasadalo Združenie krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN).

Podľa ruského ministra však existuje nádej, že sa nájde riešenie ohľadne stiahnutia zbraní s kalibrom do 100 milimetrov a demilitarizácie obce Šyrokyne.

http://www.sme.sk/c/7949583/islamsky-stat-je-podla-lavrova-produktom-revolucii-na-blizkom-vychode.html?ref=trz

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.