“Počkajte, vy biele svine, až nás tu bude viac, všetkých vás podrežeme!” znejú vyhrážky v utečeneckom tábore v Bělé. V Maďarsku padajú výrazy ako „africké hordy“, aj obvinenia, že migranti znásilňujú ženy.

Pracovníci utečeneckého tábora pri Bělé pod Bezdězem čelia vyhrážkam i chorobám. Na stovky nelegálnych utečencov je v tomto zariadení len pár zamestnancov
Islam fasizmus

Polícia má v Bělé po demonštráciách a pokusoch o útek desiatky ľudí, ale počet civilných zamestnancov sa nezvyšuje. Ba naopak – kvôli výpovediam či chorobám je tu okolo pätnásť ľudí a ministerstvo vnútra už vydalo inzerát, prostredníctvom ktorého hľadá sociálnych pracovníkov a ďalších záujemcov, ktorí by sem išli s migrantmi pracovať.

Vec má ale háčik. Ľudia, ktorí v zariadení pracujú, pre denník Právo potvrdili, že nikto sa príliš nestará o ich vlastné bezpečie.

Ak neberieme do úvahy celkom bežné vyhrážky podrezaním či znásilnením, ktoré psychicky odolní ľudia (ako vyžadujú inzeráty) nemusia brať vážne, ale príjemné rozhodne nie sú, reálne tu hrozia najrôznejšie choroby.

“Vojaci, ktorí chodili na misie do Afganistanu, mali rad rôznych očkovaní, keď sa vrátili, absolvovali rôzne vyšetrenia, liečbu. Sem prichádzajú utečenci z rovnakej krajiny a z mnohých ďalších, u niektorých sa preukázali rôzne choroby od pľúcnych chlamýdií po HIV, ale nikto sa tu o to nezaujíma,” potvrdil Právu dôveryhodný zdroj.

Podozrenie na TBC

Mladoboleslavská nemocnice oficiálne potvrdila, že vysídlenci sem jazdia na RTG pľúc a vyšetrenie krvi, podrobnosti o ich stave ale nemôže oznamovať. Podľa neoficiálnych informácií sa medzi utečencami objavilo podozrenie na tuberkulózu. Infekčné choroby nie sú v mladoboleslavskej nemocnici liečené, pretože tu nie je infekčné oddelenie. Pacienti sú preto prevážaní napríklad do Prahy.

Namiesto toho, aby sa s prívalom migrantov počet pracovníkov tábora zvyšoval, niektorí radšej odchádzajú, pretože nechcú riskovať vlastné zdravie. O tom, že by sa s vysídlencami pracovalo v rukaviciach alebo rúškach, nemôže byť ani reč. Niektorí sú radi, že majú očkovanie aspoň proti žltačke, mnohí nemajú ani to.

Českí rezort žiada od uchádzačov o miesto sociálneho pracovníka minimálne vyššie odborné vzdelanie, cudzie jazyky a psychickú odolnosť pri práci v multikultúrnom prostredí. O tom, že by mali mať za chrbtom policajta či ochranku, aby tvárov v tvár neboli vystavení desiatkam frustrovaných a často agresívnych utečencov, nie je v inzeráte zmienka.

Správa utečeneckých zariadení ponúka hrubý plat 18 tisíc. Hľadajú aj pedagogických pracovníkov alebo ďalších ľudí do prevádzky, ktorí by sa starali o ubytovanie. V utečeneckom tábore je evidentne podstav pracovníkov a nadstav utečencov, upozorňuje portál Novinky.cz.

Ťažko spoznať, kedy klamú

Vyjsť s utečencami pritom nie je práca pre každého. “Je tam celkom bežné, že nadávajú, pokúšajú sa skákať z okien, vyhrážajú sa zdravotníkom a komukoľvek v uniforme, že ho podrežú. Hlavne Afganci, ktorí sú väčšinou nevzdelaní a majú len predstavu o tom, že sa o ne v Nemecku všetci zadarmo postarajú, sa vyhrážajú: Počkajte, vy biele svine, až nás tu bude viac, všetkých vás podrežeme!”opisoval svoje skúsenosti zdroj Práva, ktorý z obavy zo straty zamestnania nechcel zverejniť meno.

V tábore je teraz okolo 450 ľudí. Drvivá väčšina sú mladí muži. “Klamú o svojom veku, je im 30, a oni tvrdia, že majú 17 rokov. Vymýšľajú si príbehy, ťažko rozoznať, kedy klamú a kedy hovoria pravdu. Väčšina je zo Sýrie, ďalší z Afganistanu, Iraku, niektorí z afrických krajín. Len málokedy sa objaví prípad, že sú to skutočne ľudia utekajúci pred vojnou, bola tu rodina, ktorej rozbombardovali dom, kde zahynulo dieťa a žena, zvyšok rodiny utiekol. Takých je ale minimum, prevažná väčšina sú ekonomickí utečenci, ktorých zlákala vidina štedrých dávok v Nemecku, “dodal zdroj.

Zvyšovanie kapacity

České ministerstvo vnútra má teraz plné ruky práce s tým, aby pre chytených nelegálnych migrantov zohnalo ďalšie ubytovacie kapacity, a horko ťažko sa mu darí zabezpečiť patričné ​​množstvo personálu. V tábore v Bělé bola už zvýšená kapacita na 470 miest. Pritom predtým tu neboli ani tri stovky utečencov. Navyše sa počíta s ďalším navyšovaním kapacity, pretože utečencov jednoducho nie je kam dať.

Z tábora v Bělé boli prevezené rodiny s deťmi a ostali tu najmä mladí muži. “Predtým sa po nástupe dávali do izolácie, teraz už o izolácii nemôže byť reč. Prespávajú v telocvični, stavali sa bunky,” priblížil zdroj Práva.V týchto dňoch by sa v areáli mali stavať ďalšie stany. Ani túto informáciu rezort vnútra nepotvrdil. “Najprv musíme so všetkým zoznámiť miestne úrady, až potom ďalšie verejnosť,” vysvetľovala hovorkyňa ministerstva Hana Malá bez ďalších podrobností.

http://www.hlavnespravy.sk/pockajte-vy-biele-svine-az-nas-tu-bude-viac-vsetkych-vas-podrezeme-zneju-vyhrazky-v-uteceneckom-tabore-v-bele/654247

Maďarsko melie kvôli migrantom z posledného: Robia bordel, nechávajú za sebou podprsenky!

BUDAPEŠŤ – Každý deň približne 1500 prevažne afganských a sýrskych utečencov putuje cez lesy zo Srbska do Maďarska. Polícia ich zadrží, zaregistruje, a potom pustí s tým, že sa majú hlásiť v niektorom z azylových centier. Väčšina z nich ale namiesto toho zamieri na Západ, kde prispievajú k silnejúcej utečeneckej kríze v Európskej únii.

Práve na vonkajších hraniciach Európskej únie, ako je tento hustý les, cez ktorý prechádzajú tisíce utečencov, je najzreteľnejšie zrejmá zraniteľnosť schengenskej zóny, kde je možné cestovať bez pasov. Maďarsko je zatiaľ prevažne tranzitnou krajinou pre väčšinu utečencov, ale napriek tomu ich silnejúci príliv čím ďalej tým viac vyčerpáva a polarizuje túto stredoeurópsku krajinu, kde tiež prispieva k nárastu rasizmu. Začínajú sa objavovať konflikty a tvrdší postoj zaujíma aj maďarská vláda.

V tábore v Sečovciach museli zasahovať policajti: Došlo k hádke medzi utečencami
Migranti táboria v lesoch a na železničných staniciach, spia na uliciach v Budapešti a nechávajú za sebou záplavu odpadkov – tranzitných dokumentov v gréčtine či srbochorvátčine s odstránenou fotografiou, podprsenky, obaly od cukríkov a tuby gélu na vlasy. Rozčúleným miestnym obyvateľom chýba ich pokojný, izolovaný život. „Ľudia už tu toho majú dosť,“ hovorí päťdesiatročná Olga, ktorej farma leží, čo by kameňom dohodil od hranice. Migranti jej nijako neublížili, ale aj tak na nich pozerá s podozrievavosťou a nechuťou. „Stále sa okolo potĺkajú skupiny ľudí. Moji psi celú noc štekajú, bojím sa nechávať otvorené okná. Mám strach o svoje dcéry a bojím sa ísť na bicykli do dediny, aby som nakúpila,“ uviedla.

Maďarsko melie kvôli migrantom
Maďarskí vedúci predstavitelia sa snažia so silnejúcim prílevom utečencov skoncovať. Stavia sa 175 kilometrov dlhý plot z ostnatého drôtu, ktorý má migrantov odradiť. Boli sprísnené azylové zákony, aby boli možné zrýchlené deportácie. A Maďarsko začalo odmietať prijať späť migrantov z ďalších krajín EÚ, aj keď to vyžadujú pravidlá únie. Populistický pravicový premiér Viktor Orbán tento postoj odôvodňuje tým, že imigráciu spája s terorizmom, zvýšením zločinnosti a nezamestnanosti. A dodáva, že Maďarsko bude v tomto ohľade konať na vlastnú päsť, pretože EÚ žiadne riešenie neponúka.

Väčšina utečencov prichádzajúcich do Maďarska uvádza, že chce pokračovať na Západ – prevažne do Británie. Dvadsaťpäťročný Sýrčan, ktorý sa predstavil len ako Muhammad, povedal, že by chcel v Británii pokračovať v štúdiu inžinierstva. „Keď ma vo vojne zranili, vedel som, že už nemôžem zostať doma,“ dodal a ukázal zranenia od šrapnelu na kolene. „Teraz, keď sme v Maďarsku, sa cítime lepšie.“

Migranti sa zvyčajne pokúšajú dostať do EÚ najprv v Grécku, kam prechádzajú cez tureckú hranicu. Tu ich ale úrady posielajú späť, pretože krajina sužovaná ekonomickou krízou sa o ne nemôže postarať. Odtiaľ potom vedie hlavná cesta cez Macedónsko do Srbska. Zo Srbska prechádzajú do Maďarska – a ako ich počet narastá, polarizujú sa postoje Maďarov. Jedni požadujú väčšiu vládnu pomoc pre migrantov, a druhí tvrdší zákrok proti nim. Odporcovia utečencov organizujú protesty a demonštrácie, na ktorých padajú výrazy ako „africké hordy“, aj obvinenia, že migranti znásilňujú ženy.

Na opačnej strane spektra sú dobrovoľnícke skupiny, ktoré sa organizujú prostredníctvom sociálnych sietí, ako je Facebook, a mobilizujú ďalšie na poskytnutie pomoci. Väčšinou im predovšetkým rozdávajú vodu, jedlo, poskytujú informácie aj základné služby, ako je možnosť sa umyť, oddýchnuť si alebo si nabiť mobilný telefón.

http://www.topky.sk/cl/13/1491057/Madarsko-melie-kvoli-migrantom-z-posledneho–Robia-bordel–nechavaju-za-sebou-podprsenky-

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.