Švajčiarsko mobilizuje armádu: Pripravuje sa na utečencov a anarchiu po rozpade Európy. + Na ostrove Kós to vrie: Utečenci sa vymkli spod kontroly, policajti použili vodné delá

V septembri dôjde na severozápade Švajčiarska k mohutnému nasadeniu švajčiarskej armády. 5.000 vojakov znamená vážnu vec. Scenár cvičenia je nasledujúci: Európa sa rozpadáva. Vedenie švajčiarskej armády zjavne nemá veľkú dôveru v pokoj v Európskej únii. Len tak je možné vysvetliť, že armáda obnovila vojenské tréningové plány, v ktorých musia byť odrazené početné hrozby v anarchii sa zmietajúcej Európe. Pri príležitosti akcie s názvom “Conex 15″ bude v septembri 5.000 príslušníkov armády simulovať havarijné situácie v severozápadnom Švajčiarsku. Scenár znie takto: Európa sa rozpadla, panuje anarchia.

Na snímke vojaci odnášajú zraneného mimo palebný priestor počas cvičenia bojových záchranárov v areáli Úradu hlavného lekára Ozbrojených síl Slovenskej republiky v Liptovskom Mikuláši 10. septembra 2014. FOTO TASR - Oliver Ondráš

Švajčiarska armáda už má s týmito scenármi skúsenosti . Dokonca aj na štábnom cvičení “Stabilo Due” v roku 2012 vychádzala armáda z predpokladu, že susedné krajiny už nie sú bezpečné, čo – vzhľadom na krízu eura – vyvolávalo podráždené reakcie z celého sveta. V septembri je naplánované nielen cvičenie personálu; od 16. do 25. septembra bude prebiehať pochod “skutočných” vojakov. Počas desiatich dní budú cvičiť ochranu dôležitých objektov a uzavretie pohraničnej oblasti.

“Vo vymyslenej budúcnosti Európy s novými krajinami a hranicami prevažuje ekonomická kríza,” stojí v správe. Dôsledky: “nedostatky v zásobovaní, čierny trh, zločinecké organizácie”. Švajčiarsko sa chystá zabrániť etnickému napätiu v zahraničí z “veľkého prílivu utečencov.” Zásoby je potrebné ochrániť. V septembri bude odskúšané, ako by mohol byť v prípade nebezpečenstva zabezpečený prístav na rieke Rýn v meste Bazilej. Colné orgány budú posilnené. Jeden z deviatich práporov sa zahniezdi vo fakultnej nemocnici v Bazileji. Vojenská polícia podporí štátnu a železničnú políciu.

Na rozdiel od predchádzajúcich cvičení sa plán cvičenia konkretizoval. V predchádzajúcom cvičení s názvom “Stabilo Due” armáda simulovala ” nepokoje vo Švajčiarsku a okolí vplyvom konfliktu neexistujúcich krajín Elbonia a Danubia a prílivu utečencov z Portugalska, Španielska, Francúzska, Talianska, ale predovšetkým z Grécka.” O rok neskôr, v roku 2013, prebiehalo cvičenie s názvom Duplex Barbara 2013, ktorého scenár bol nasledovný: “v zadlženom Francúzsku dochádza ku konfliktom medzi regiónmi a vymyslená polovojenská organizácia kvôli získaniu financií a iných zdrojov obsadila 3 švajčiarske pohraničné mestá – Neufchâtel, Lausanne a Ženevu.”

Sú plány armády príliš pesimistické? V rámci “CONEXu” nejde o skutočne existujúce krajiny ani skutočné hranice, odpovedal Brunner. Armáda musí byť pripravená na použitie vo Švajčiarsku – v rámci reálnych existujúcich hraníc.

http://www.hlavnespravy.sk/svajciarsko-mobilizuje-armadu-pripravuje-sa-na-utecencov-a-anarchiu-po-rozpade-europy/655831

Na ostrove Kós to vrie: Utečenci sa vymkli spod kontroly, policajti použili vodné delá

KÓS – Niekoľko sto utečencov dnes na gréckom ostrove Kos zablokovalo hlavnú pobrežnú cestu na protest proti pomalej administratíve. Policajti zasahovali proti demonštrujúcim hasiacimi prístrojmi, vodnými delami a obuškami a niekoľko stoviek ľudí utieklo v panike.

Mnohí z utečencov, ktorým sa podarilo doraziť k pobrežiu medzi turistami obľúbeného Kósu, prespávajú v mestských parkoch a na námestiach. Pokus o ich presídlenie na miestny futbalový štadión dnes stroskotal, pretože medzi niektorými z približne 1500 migrantov, ktorí tam už boli sústredení, vypukli nezhody. Tie musela riešiť polícia, pričom protestujúci migranti začali blokovať miestne komunikácie.

Na Kós, ležiaci v Egejskom mori, prichádzajú každodenné stovky migrantov, z ktorých mnohí utekajú pred konfliktami v Sýrii alebo Afganistane. Miestne úrady robia všetko, čo je v ich silách, aby pre nových utečencov, z ktorých veľkú časť tvoria deti, zabezpečili registráciu potraviny a ubytovanie.

Ostrov Kós v Egejskom mori je rodiskom slávneho lekára Hippokrata (približne 460-370 pred n.l.). Nachádzajú sa na ňom významné antické pamiatky – okrem starovekých stavieb aj napríklad tzv. Hippokratov platan, pod ktorým „otec medicíny“ vyučoval svojich žiakov. Pod týmto stromom údajne učil aj apoštol Pavol (približne 5-67 n.l.).

Starosta ostrova naliehavo žiada Atény o pomoc s utečencami

Starosta gréckeho ostrova Kos Jorgos Kyritsis dnes naliehavo požiadal Atény o pomoc pri zvládaní tisícov utečencov na ostrove po tom, ako tam dnes vypukli násilnosti. Starosta povedal, že na Kos dorazilo celkovo 7000 utečencov a v liste, ktorý dnes zverejnili grécke médiá, varoval vládu pred vypuknutím „krviprelievania“.

Podpredsedníčka nemeckého Spolkového snemu Claudia Rothová označila situáciu na Kose v druhý deň svojej návštevy za „peklo na zemi“. „Vládne tu chaos. A napätie ďalej eskaluje,“ citovala ju DPA.

Rothová upozornila na celkom chýbajúcu podporu utečencov na Kose. Podľa nej naliehavo potrebujú jedlo, oblečenie, ubytovanie a lekársku starostlivosť. Kritizovala tiež miestne úrady za to, že presúvajú zodpovednosť z jedného koordinačného bodu na druhý s tvrdením, že charitatívne organizácie a dobrovoľníci sú na konci svojich síl.

Na malom štadióne, kam sa úrady pokúšali utečencov presunúť, je podľa nej neznesiteľná páľava a dva záchody na stovky ľudí, čo označila za „neľudské“. „Nikdy som nič takéto nevidela. To nemôže pokračovať,“ dodala.

Rothová sa pripojila k výzve starostu, aby Atény Kosu pomohli, ale súčasne požiadala o väčšiu pomoc Európsku úniu. Podobná situácia je podľa DPA aj na ďalších gréckych ostrovoch v Egejskom mori.

http://www.topky.sk/cl/1000851/1492041/Na-ostrove-Kos-to-vrie–Utecenci-sa-vymkli-spod-kontroly–policajti-pouzili-vodne-dela

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.