Macedónska polícia použila proti utečencom omračujúce granáty. + Vlaky na Balkáne pripomínajú skôr Indiu ako Európu

Pri potýčkach utrpeli zranenia najmenej štyria ľudia.

SKOPJE. Macedónske osobitné policajné sily použili omračujúce granáty, aby rozohnali tisíce utečencov, ktorí uviazli na takzvanom území nikoho pri macedónskych hraniciach s Gréckom.

macedonia-migrant-chaos900738_r2509-r144-st.ir3-_t300

Krajina vo štvrtok vyhlásila stav núdze v severných i južných pohraničných oblastiach a bezpečnosť na hraniciach posilnila vojakmi, aby zabránila tisíckam migrantov smerujúcich na sever vo vstupe na svoje územie.

Približne trojtisícový dav migrantov, ktorý strávil noc pod otvoreným nebom, sa v piatok ráno niekoľkokrát pokúsil o útok na macedónskych policajtov po tom, ako zostali vo štvrtok hraničné priechody krajiny uzavreté. Pri potýčkach utrpeli zranenia najmenej štyria ľudia, informovala tlačová agentúra AP.

Polícia podporovaná obrnenými vozidlami tiež rozvinula ostnatý drôt ponad železničné koľaje, ktoré utečenci využívajú ako peší priechod z Grécka do Macedónska.

Macedónsko sa v uplynulom období stalo hlavnou tranzitnou krajinou pre migrantov smerujúcich cez Grécko do bohatších krajín Európskej únie. Len v priebehu júla cez túto pomerne chudobnú balkánsku krajinu prešlo už takmer 39.000 migrantov pochádzajúcich prevažne zo Sýrie.

http://www.sme.sk/c/7974373/macedonska-policia-pouzila-proti-utecencom-omracujuce-granaty.html?ref=trz

Niektoré štáty už na utečencov rezignovali. Vlaky na Balkáne pripomínajú skôr Indiu ako Európu

Že situácia s utečencami je v Európe vážna, hádam netreba pripomínať. Nedávno sme vám priniesli článok, v ktorom rakúska vláda v otvorenom liste žiadala svojich občanov o pomoc pri ubytovávaní migrantov. Pozrime sa spoločne, ako to vyzerá v niektorých iných častiach Európy

Nemecko – s utečencami sa vyrovná

…teda minimálne podľa slov nemeckého ministra vnútra a politika za Kresťanskodemokratickú úniu – Thomasa de Maizière. Tvrdí, že jeho vláda by nemala byť zaťažená 800.000 azylovými žiadosťami, ktoré sa očakávajú v roku 2015. Toto číslo však nemusí byť konečné.

“Je to výzva pre nás všetkých, ale Nemecko nebude ochromené.” Nemecko zažíva najväčšiu vlnu migrácie za posledný rok a to najmä z Blízkeho východu, Balkánu a Afriky. Opakovane sa museli zvýšiť plány počtu osôb, ktoré žiadajú o azyl.

Začiatkom tohto roka to vyzeralo, že by mohlo doraziť asi 450.000 žiadateľov o azyl. V utorok de Maizière varoval, že toto číslo by mohlo narásť až na 750.000 do konca tohto roka – táto hodnota sa v stredu opäť zvýšila na 800.000 ľudí. V minulom roku sa do všetkých 28 štátov EÚ dostalo celkom 626.000 migrantov. Väčšina migrantov pokladá Nemecko za atraktívne, pretože je najľudnatejšou krajinou EÚ a má silnú ekonomiku.

Kancelárka Angela Merkelová cez víkend varovala, že otázka utečencov by sa mohla stať väčším problémom pre Európsku úniu, ako grécka dlhová kríza a že sú nevyhnutné koordinované reakcie z Bruselu. Nemecký minister vnútra v stredu zverejnil tieto čísla:

V júli žiadosti o azyl Nemecku vzrástli o 5,1% oproti júnu na 34.384 – takmer dvojnásobný počet žiadostí v júni minulého roka. Sýrčania boli na vrchole zoznamu žiadateľov o azyl – do júla 2015 podali 44.417 žiadostí, čo je takmer trikrát toľko, ako počas rovnakého obdobia v minulom roku. Aplikácie z Balkánu tvoria 40% všetkých žiadostí v roku 2015. Avšak nárast žiadostí z Balkánu bol označený za neprijateľný – nemecké média začali vysielať správu, že ak sa utečenci pokúšajú dostať do Nemecka z ekonomických dôvodov, môžu si byť istí, že pri podávaní žiadosti neuspejú.

Balkán – dve tisícky utečencov denne

Balkán to však tak ružovo, ako nemecký minister vnútra, nevidí. Utečenci sa snažia dostať do Nemecka a iných západných, podľa nich vyspelých a ekonomicky silných krajín, práve cez balkánske štáty. Využívajú takzvanú balkánsku trasu – ich štartom je Grécko, odkiaľ putujú do Macedónska, Srbska a Maďarska a odtiaľ majú v podstate otvorenú cestu ďalej na západ.

Avšak 2 tisíc utečencov denne (a toto číslo stále stúpa) je pre Balkán nepredstaviteľné množstvo. Utečencov pravdepodobne poháňa múr, ktorý má byť v Maďarsku postavený do konca augusta. Macedónske orgány sú týmto číslom paralyzované – policajti podľa dostupných správ od utečencov rezignovali a tak sa im jediná pozornosť dostane iba od pracovníkov Červeného kríža a súkromných charitatívnych organizácií.

Podobne je na tom Srbsko – tamojšie zákony umožňujú vydať povolenie na prejazd krajinou trvajúce 72 hodín, avšak predtým je potrebné sa zaregistrovať na príslušnom úrade. Ako je možné očakávať, utečenci v drvivej väčšine túto byrokraciu nerešpektujú. A tak pokračuje ich cesta za vytúženým snom. Cestujú najmä pomocou diaľkových vlakov, ktoré pripomínajú známe fotografie z indických krajín – napriek tomu, že vlaky sú plné na prasknutie, do vozňov sa cez okná tlačia stále ďalší utečenci.

Nie je preto prekvapujúce, že obyvatelia krajín sú pohoršení a nervózni. Nervozitu umocnili neoficiálne informácie, že Európska únia plánuje v najbližšej dobe zriadiť v Srbsku utečenecký tábor až pre 400.000 utečencov! Pomerne veľké číslo, najmä pre krajinu, ktorá nemá ani 10 miliónov obyvateľov. Ak by sa v takom pomere prerozdeľovali utečenci v celej Európe, Slovensko by dostalo takmer 250.000 utečencov a Nemecko namiesto 800.000 až 3,6 milióna.

Hoci občania Slovenskej republiky sú výrazne proti prijímaniu utečencov, západné európske krajiny nás tlačia do prijímania utečencov a vytvárajú nám tak problém, s ktorým sa ani oni nevedia vysporiadať.

http://www.hlavnespravy.sk/utecenecka-kriza-v-europe-narasta-fotografie-z-balkanu-pripominaju-preplnene-indicke-vlaky/665021

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.