VIDEO Bojová nálada medzi utečencami: Vyhladovaní odmietli balíky, lebo je na nich vyobrazený červený „kríž“. + Nemci zvažujú uzavretie hraníc

VIDEO Bojová nálada medzi utečencami: Vyhladovaní odmietli balíky Červeného kríža!
BELEHRAD – Macedónsko minulý štvrtok zablokovalo hranicu s Gréckom, aby zabránilo nekontrolovanému prúdeniu utečencov z krajiny, kam od začiatku roka dorazilo viac ako 160-tisíc migrantov. Blokádu cez víkend ukončilo, no svojím počínaním stihlo na seba upriamiť pozornosť svetových médií. Na verejnosť sa dostalo aj nasledujúce video, na ktorom migranti odmietajú balíčky s prvou pomocou, ktorú im priniesla polícia. Údajne kvôli tomu, že je na nich vyobrazený červený „kríž“.

Nemci varujú: Ak s utečencami nepomôžu všetky európske krajiny, príde k uzavretiu hraníc

Podľa macedónskeho portálu a1on.mk migranti odmietli balíčky s prvou pomocou a jedlom, ktoré im ponúkla polícia. V okamihu, keď sa k nim snažili muži priblížiť, kričali cez plot „nie“ a záporne mávali rukami.

Nepáčilo sa im, že celú noc museli sedieť v daždi po tom, čo im macedónska strana nedovolila vstúpiť na ich územie a dostať sa na vlakovú stanicu do mesta Gevgelija, odkiaľ by ďalej cestovali do Srbska a západnej Európy.

Dôvodom odporu vraj mohol byť aj znak kríža na balíčkoch s prvou pomocou.

K severnej hranici so Srbskom dorazilo za 24 hodín 5000 utečencov

Približne 5000 utečencov dorazilo v priebehu 24 hodín do dediny Tabanovce na severe Macedónska, odkiaľ chcú prekročiť hranicu do Srbska. Podľa správy ide predovšetkým o ľudí unikajúcich pred občianskou vojnou v Sýrii, informovala v nedeľu večer tlačová agentúra DPA.

Utečenci predtým na celé dni uviazli na grécko-macedónskej hranici. V sobotu sa tam situácia vyostrila, keď macedónska polícia použila omračujúce granáty, aby zabránila migrantom a utečencom dostať sa z Grécka do Macedónska a odtiaľ ďalej na sever smerom k Európskej únii.

Tisíce migrantov napriek tomu prerazili policajné kordóny alebo prebehli na druhú stranu hranice cez neďaleké polia. V nedeľu boli na hranici naďalej rozmiestnené macedónske bezpečnostné sily, prílevu migrantov však už v podstate nebránili. Macedónske úrady namiesto toho začali vypravovať mimoriadne vlaky a autobusy, aby utečencov previezli na sever krajiny.

Srbsko medzitým otvorilo druhý záchytný tábor v prihraničnej obci Miratovac. Podľa srbskej štátnej televízie vydávajú srbské úrady dokumenty, s ktorými môžu utečenci pokračovať v ceste cez Belehrad smerom do Maďarska a ďalších štátov EÚ.

Medzinárodné ľudskoprávne organizácie varujú, že desaťtisíce migrantov môžu uviaznuť v Srbsku a Macedónsku v prekérnych podmienkach vzhľadom na utečeneckú politiku Maďarska, ktoré v súčasnosti buduje 175 kilometrov dlhý plot na srbskej hranici.

http://www.topky.sk/cl/1000851/1494277/VIDEO-Bojova-nalada-medzi-utecencami–Vyhladovani-odmietli-baliky-Cerveneho-kriza-

Nemci varujú: Ak s utečencami nepomôžu všetky európske krajiny, príde k uzavretiu hraníc

BERLÍN – Ak sa všetky krajiny Európskej únie nebudú podieľať na riešení prisťahovaleckej vlny, nebude možné udržať voľný pohyb osôb v osemadvadsiatke a bude nutné obnoviť hraničné kontroly. Uviedol to minister vnútra Bavorska Joachim Herrmann v rozhovore, ktorý dnes priniesol denník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Nemecko patrí medzi najobľúbenejšie európske ciele imigrantov, vláda očakáva, že v krajine tento rok požiada o azyl až 800.000 ľudí.

Významný americký denník o utečeneckej kríze: Európa je rozdelená, aj vďaka Slovensku

„Kto nebude konať, dáva do stávky voľný pohyb osôb v Európe a ponesie zodpovednosť, ak sa Nemecko bude cítiť donútené k tomu, aby znovu zaviedlo hraničné kontroly,“ povedal Herrmann. Podľa neho je síce cieľom slobodu pohybu v rámci EÚ udržať, je to ale možné len v prípade, že budú všetci dodržiavať rovnaké pravidlá.

Joachim Herrmann v rozhovore s Angelou Merkelovou počas júnového stretnutia G-7.
Nemci varujú: Ak s
„Keď sa úplne nekontrolovane a neriadene valia tisíce ľudí cez grécke a talianske hranice do Európy s hlavným cieľom dostať sa do Nemecka, systém (voľného pohybu osôb) prestáva fungovať a vytráca sa súhlas s jeho existenciou,“ varoval bavorský politik.

Herrmann vyzval na vybudovanie veľkých stredísk pre prijímanie utečencov v Grécku a v Taliansku, ktoré by mali byť zriadené a prevádzkované európskymi úradmi. Na základe jednotných pravidiel by sa v týchto strediskách malo rozhodovať o tom, či sa vysídlenci musia vrátiť do krajiny pôvodu, alebo či dostanú v EÚ azyl. Utečenci, ktorých únia prijme, by mali byť podľa Herrmanna rozdelení medzi členské štáty na základe „spravodlivého kľúča“.

Nemecko sa tento rok stretáva s najväčšou prisťahovaleckou vlnou v histórii krajiny, a to vyvoláva napätie v nemeckej spoločnosti. Pribúda prípadov, kedy sa ubytovne pre utečencov stali terčom podpaľačského útoku. Napríklad dnes v noci vyhorelo pripravované ubytovacie stredisko vo Weissachu na juhu krajiny. V saskom Heidenau v piatok večer prerástli demonštrácie proti utečencom v násilnosti, ktoré pokračovali aj ďalšie dve noci.

http://www.topky.sk/cl/1000851/1494215/Nemci-varuju–Ak-s-utecencami-nepomozu-vsetky-europske-krajiny–pride-k-uzavretiu-hranic?utm_source=topky&utm_medium=1494277&utm_campaign=interlink

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.