Rakúsko: Učiteľku prepustili – vysvetlila význam Vianoc. + IS zničil praveký sýrsko-katolícky kláštor buldozérmi

Po prvý raz tu máme písomne, ako sa má naša kultúra, náš obraz sveta už v materských škôlkach potláčať.

Viedeň, 24.8.2015 (kath.net/pl) 018 201 – Za to, že viedenská učiteľka v materskej škôlke vysvetlila deťom význam Vianoc, stratila svoje pracovné miesto. Informoval o tom rakúsky denník „Kronenzeitung“. Podľa protokolu vypočutia nadriadeným orgánom MA 10 (dozorný orgán – Viedenské materské škôlky) učiteľka povedala:
„Iba som odpovedala na otázky žiakov a vysvetlila som im úlohu Krista a príchod Božieho Dieťaťa. Som kresťanka, no nie som učiteľka náboženstva.“
Učiteľku vypočúvali tri úradníčky a jeden úradník z dohľadu nad školami a protokol očividne prihrali novinám „Krone“.
V odôvodnení výpovede sa podľa novín „Krone“ explicitne uvádza:
„MA 10 sa stará o deti a prevádza deti rôznych náboženských vyznaní, preto sa náboženské obsahy tradičných sviatkov neuvádzajú. Vy ste sa toho nedržali a celej skupine detí ste viackrát vysvetlili význam kresťanských Vianočných sviatkov.“
Mestský radca Christian Oxonitsch (SPÖ) sa k tomu vyjadril, že to je iba „nešťastne formulované“. Prirodzene, že sa smie o Vianociach hovoriť. Sám som bol ako hosť na desiatkach jasličkových pobožností v materských škôlkach.“
Predseda viedenskej Ľudovej strany ÖVP Manfred Juraczka však hodnotí postup MA 10 ako „veľmi zlý vývoj“:
„Po prvý raz tu máme písomne, ako sa má naša kultúra, náš obraz sveta už v materských škôlkach potláčať. Tento odklon od dobrých, dôležitých hodnôt má vo Viedni už dávno svoj systém.“ -zg-

IS zničil praveký sýrsko-katolícky kláštor buldozérmi

Damask-Viedeň, 21.8.2015 (kath.net/KAP) 018 199 – Kláštor (Kloster), ktorý bol v minulých storočiach viackrát znovu obnovený alebo zreštaurovaný, bol jedným z najdôležitejších centier Sýrsko-katolíckej cirkvi. Na sviatok sv. Eliana, 9. septembra, putovali tisíce Sýrčanov k tomuto púštnemu kláštoru.
V 4. storočí založený kláštor prežil príchod teroristickej organizácie iba dva týždne. Predstaveného uniesli už v máji. Džihádisti IŠ v minulých dňoch buldozérmi zničili stáročia existujúci Kláštor sv. St. Eliana v malom sýrskom mestečku Qaryatain. Obrázky z týchto orgií ničenia rozšírili teroristi na internete vo štvrtok 20. augusta. Teroristi zabrali Qaryatain 5. až 6. augusta.
Kláštor sv. Eliana založený v 5. storočí a ním založené spoločenstvo Mar Musa al-Habashi revitalizoval pred 10 rokmi Talian páter Paolo Dall’Oglio – ktorý je od svojho únosu pred dvomi rokmi nezvestný. Predstavený Kláštora sv. Eliana v Qaryataine, páter Jacques Mourad, bol 21. mája spolu s diakonom Boutrosom Hanna Dekermenianom unesený teroristami IŠ. Odvtedy niet po oboch ani stopy.
Sýrsky katolícky patriarchát je presvedčený, že dôvodom únosu pátra Mourada bola jeho úspešná aktivita v oblasti dialógu a pokojného spolunažívania kresťanov a moslimov. V Kláštore sv. Eliana sa neustále zasadzoval za obete sýrskej občianskej vojny „nezávisle od náboženskej príslušnosti“. Páter Mourad usiloval o rozvoj programov renovácie zničených obytných domov, ale aj o psychologickú podporu vojnových utečencov.
Po únose pátra Mourada ušli mnohí z 1400 sýrskych pravoslávnych a 400 sýrsko-katolíckych obyvateľov Qaryatainu, pretože sa už necítili bezpečne. Pri ovládnutí mestečka militantmi IŠ pred dvomi týždňami zatkli 160 až 270 kresťanov za údajnú „kooperáciu s Assadovým režimom“ a mnohých vyvliekli priamo z kostolov. Ich osud je dodnes neznámy.
Ako informovala tlačová služba nadácie „Pro Oriente“ v piatok, IŠ odôvodnila „šialený čin v kláštore“ tým, že sa tam „zbožňuje“ sv. Elian, čo prislúcha iba bohu. Pre IŠ neexistuje rozdiel „medzi zbožňovaním, ktoré patrí iba Bohu a uctievaním svedkov viery a mučeníkov“.

image-886762-breitwandaufmacher-vldt
Svätý Elian bol lekár v Homse, ktorý bol podľa tradície umučený v r. 284 za kresťanskú vieru. Na sviatok tohto svätca prichádzajú každoročne tisíce pútnikov do Qaryatainu zo všetkých častí Sýrie.
Po ovládnutí Qaryatainu sýrsko-katolícky patriarcha Ignác Yousif III. Younan pre „Rádio Vatikán“ vyhlásil, že teroristi IŠ mali očividne v mestečku komplicov, preto sa s ich príchodom rátalo už dlhšie. To bol aj dôvod exodu mnohých rodín po únose pátra Mourada. Patriarcha súčasne zdôraznil:
„Dianie v Qaryataine je dôkazom premysleného plánu na zničenie kresťanov. Inak ľudské práva presadzujúce západné vlády Západu sa správajú cynicky, keď pred touto skutočnosťou zatvárajú oči. Náboženská sloboda týchto spoločenstiev, ktoré po stáročia pretrvali vo vernosti Evanjeliu, im je úplne jedno. V popredí stoja iba hospodárske a geopolitické záujmy.“ -zg-

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.