Vystriedalo sa sedemnásť ministrov. Učitelia vyššie platy nemajú. + Vláda schválila dobrovoľnú vojenskú prípravu

Dlhým nos

Vodia ministri učiteľov za nos?

Učitelia vyššie platy nemajú
Školskí odborári chcú zvýšenie platov o sedem percent. Minister Draxler chce obhájiť päť percent ako vlani.

BRATISLAVA. Je osem hodín ráno, v školách zvoní a tisícky slovenských učiteľov si sadajú za katedry pred svojich žiakov. Keď školský zvonček zvoní popoludní, stovky učiteľov vyrážajú do druhého zamestnania. Ak chcú uživiť svoje rodiny, idú si privyrobiť.

Školskí odborári si včera na rokovanie s ministrom školstva Jurajom Draxlerom (nominant za Smer) o zvýšení platov v rezorte pripravili aj takéto fotografické momentky. Chceli mu dať najavo, že v učiteľských peňaženkách je „vietor“ a zvýšenie platov je akútne.

Draxler chce byť zodpovedný
Platy v školstve sa zatiaľ nepodarilo zlepšiť sedemnástim ministrom školstva v žiadnej z ponovembrových vlád, aj keď väčšina z nich mala školstvo ako prioritu.

Tabulka platov ucitelov

Realitou je, že slovenské školstvo je v otázke platov v rámci krajín OECD na posledných priečkach. Vyzerá to tak, že to nezmení ani vláda premiéra Fica. Učiteľom navrhuje zvýšiť platy o 1,3 percenta, s čím minister Draxler rezolútne nesúhlasí.

Presadzuje päť percent, školskí odborári sa dožadujú siedmich percent pre všetkých zamestnancov v školstve.
Predák odborárov Pavel Ondek povedal, že ak by sa vyjednávania o platoch nevyvíjali podľa ich predstáv, odborári nevylučujú protest.

http://www.sme.sk/c/7981409/vystriedalo-sa-sedemnast-ministrov-ucitelia-vyssie-platy-nemaju.html

Vláda schválila dobrovoľnú vojenskú prípravu

Záujemcovia budú môcť na Slovensku od budúceho roka absolvovať dobrovoľnú vojenskú prípravu. Vláda v stredu schválila jej vznik a pravidlá.

Záujemcovia, ktorí budú spĺňať podmienky, absolvujú 12-týždňový výcvik. Bezplatne budú mať zabezpečené ubytovanie a stravovanie, požičajú im potrebný výstroj a výzbroj. Zároveň podľa návrhu zákona dostanú za dobrovoľný výcvik príspevok 375 eur.

Keďže ide o príspevok a nie príjem, po dohode s ministerstvom financií nebude táto čiastka zdaňovaná. Budú im tiež preplácané cestovné náklady na prípravu a z prípravy, ako aj ďalšie benefity v oblasti sociálneho a zdravotného poistenia.

O dobrovoľnú vojenskú službu môžu požiadať bezúhonní, spoľahliví občania, voči ktorým nebude vedené trestné stíhanie. Musia mať najmenej stredné odborné vzdelanie, ovládať štátny jazyk a byť zdravotne a psychicky spôsobilí. Absolventi dobrovoľnej vojenskej prípravy by mali mať po jej skončení základné vedomosti a zručnosti potrebné pre plnenie úloh ozbrojených síl a krízového manažmentu.

Čítajte viac

Vláda v stredu rozhodne o dobrovoľnej vojenskej príprave

Armáda bude lákať regrútov na drobné
Rezort obrany vytvorením dobrovoľnej prípravy rieši výrazný úbytok vojakov v zálohách. Po úspešnom absolvovaní výcviku bude vojak dobrovoľnej vojenskej prípravy povýšený do vojenskej hodnosti vojak 2. stupňa a následne zaradený do záloh ozbrojených síl, uvádza sa v dôvodovej správe k zákonu.

Minister obrany Martin Glváč verí, že mladí ľudia prejavia záujem o takýto výcvik, ktorý po skončení povinnej základnej vojenskej služby chýbal. Výcvik bude môcť postupne absolvovať viac ako 150 občanov ročne, vysvetlil zámer rezortu minister. Podľa náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR generálporučíka Milan Maxima by peniaze nemali byť hlavným motivačným faktorom pre prípadných záujemcov o tento výcvik.

„Kandidáti na absolvovanie dobrovoľnej vojenskej prípravy by okrem získania finančného a materiálneho zabezpečenia mali preukázať najmä vysokú úroveň vlastenectva a pocitu spoluzodpovednosti za bezpečnosť vlastnej krajiny,“ zdôraznil.

http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/365732-vlada-schvalila-dobrovolnu-vojensku-pripravu/

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.