Slovenskí biskupi budú o dva týždne diskutovať o pomoci utečencom. + Fico pripúšťa vojenskú ochranu hraníc: S utečencami prichádzajú teroristi z Islamského štátu

Slovenskí katolícki biskupi budú hľadať spôsoby, ako pomôcť pri integrácii všetkých, ktorých prijme Slovenská republika

Slovenskí katolícki biskupi budú o dva týždne diskutovať na tému pomoci utečencom. Rokovania na túto tému budú súčasťou plenárneho zasadnutia Konferencie biskupov Slovenska (KBS), ktoré sa uskutoční 21. a 22. septembra v Marianke pri Bratislave. Pre TASR to potvrdil hovorca KBS Martin Kramara.

SR cirkev konferencia biskupská synoda BAX

SR cirkev konferencia biskupská synoda BAX

Pápež František v nedeľu 6. septembra vyzval európske katolícke farnosti, aby každá na znak solidarity prijala jednu rodinu utečencov. “Výzva Svätého Otca zaznieva v duchu evanjelia a katolícka cirkev na Slovensku sa, samozrejme, bude snažiť pomôcť každému, kto sa kvôli vojne alebo hladu ocitol v núdzi,” uviedol Kramara. Ako dodal, KBS bude hľadať spôsoby, ako pomôcť pri integrácii všetkých, ktorých prijme Slovenská republika. “Urobíme, čo bude v našich silách,” zdôraznil hovorca KBS.

Druhá najväčšia cirkev na Slovensku – Evanjelická cirkev augsburského vyznania (ECAV) avizuje, že je pripravená uvoľniť konkrétne priestory pre prechodné umiestnenie imigrantov. “S láskou prijmeme predovšetkým kresťanské rodiny prenasledované v ich vlasti. ECAV preukáže štedrosť a pohostinnosť tým, ktorí sú v núdzi,” uvádza sa vo vyhlásení, o ktorom informovala tajomníčka pre mediálnu komunikáciu Generálneho biskupského úradu ECAV Edita Škodová.

http://www.hlavnespravy.sk/slovenski-biskupi-budu-o-dva-tyzdne-diskutovat-o-pomoci-utecencom/674409

Fico pripúšťa vojenskú ochranu hraníc: S utečencami prichádzajú teroristi z Islamského štátu

BRATISLAVA – Ani dnešné spoločné rokovanie premiérov SR Roberta Fica, ČR Bohuslava Sobotku a Rakúska Wernera Faymanna v Bratislave neprinieslo prelom v rozdielnych názoroch na tému povinných kvót.

Pokiaľ krajiny Vyšehradskej štvorky ich odmietajú, Rakúsko proti nim nenamieta. „Sú iracionálne,“ vyhlásil po stretnutí Fico s tým, že migranti nechcú zostať na Slovensku, pričom krajina nemá žiadne nástroje na ich udržanie.

Všetci traja sa však zhodli na potrebe lepšieho zabezpečenia vonkajších hraníc Európskej únie. „Možno aj vojensky,“ podotkol predseda vlády SR. Pokiaľ by Grécko, Taliansko alebo Maďarsko v tomto potrebovali pomoc, Fico za vládu deklaroval, že je pripravená prispieť finančne, materiálne a personálne.

Okrem toho diskutovali aj o zriadení tzv. bezpečných zón v európskych krajinách, ktoré prvotné čelia najväčšiemu prílivu migrantov. V nich by prebehla ich lepšia identifikácia a rozdelenie na tých, ktorí pomoc potrebujú a ekonomických migrantov. Aj v tomto prípade chce Slovensko prispieť. Podľa Fica to závisí od dohody s ostatnými členskými štátmi únie.

Zopakoval, že Slovensko chce byť solidárne s tými, ktorým ide o život a zdravie. Upozornil však aj na bezpečnostný rozmer. Pripomenul, že medzi tou masou ľudí, ktorá prichádza do Európy, sú preukázateľne aj predstavitelia Islamského štátu. Podčiarkol, že vláda preto nesie zodpovednosť za bezpečnosť obyvateľov Slovenska. „Budem o tejto téme hovoriť jasne a otvorene,“ podčiarkol.

http://www.topky.sk/cl/100535/1496943/Fico-pripusta-vojensku-ochranu-hranic–S-utecencami-prichadzaju-teroristi-z-Islamskeho-statu

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.