Izrael stavia hraničné ploty na Jordánskej hranici. + Pozrite sa, ako hlasovali slovenskí europoslanci o včerajšom návrhu na rozdelenie migrantov

Izraelský šéf vlády Benjamin Netanjahu dnes ohlásil začiatok výstavby ochranných bariér na hranici z Jordánskom. „Nedopustíme, aby bol Izrael zaplavený vlnou ilegálnych migrantov a terorizmom“, povedal predseda vlády na začiatku zasadnutia kabinetu.

izrael-hranica-609x330

Okamžitý začiatok výstavby

Hoci jeho krajina nie je ľahostajná voči „tragickému osudu utečencov zo Sýrie a Afriky, ale my sme veľmi malá krajina bez demografickej a geografickej hĺbky, preto musíme svoje hranice kontrolovať“, povedal Netanjahu.

Za týmto účelom Izrael „dnes začne zriaďovať ochranné bariéry pozdĺž našej východnej hranice k Jordánsku“. Prvý úsek bude prebiehať od kúpelného miesta Eilat k novoplánovanému letisku pri Timne. Tak isto majú byť zosilnené ochranné bariéry na Golanských výšinách, povedal Netanjahu ďalej.

Ide o štvrtú ochrannú bariéru, ktorú Izrael ťahá okolo seba. Podobné hraničné zariadenia existujú už k Egyptu, na anektovaných Golanských výšinách k izolácii voči Sýrii a k Západnému brehu Jordánu, kde múry a ploty často zasahujú hlboko do obsadeného palestínskeho územia.

Opozícia žiada prijatie utečencov

240 kilometrov dlhý, elektronicky zabezpečený plot k egyptskému Sinajskému polostrovu bol dokončený pred dvomi rokmi. Odvtedy sa žiadnemu z afrických utečencov nepodarilo dostať do Izraela. Predtým sa podarilo viacej ako 50.000 ľuďom, zväčša z autoritatívne ovládanej Eritrei a z oblastí občianskych vojen v Sudáne, dostať sa cez Sinai do Izraela.

Izraelský opozičný predák Jizchak Herzog žiadal cez víkend, aby Izrael so spätným uvážením nad historickým údelom židovského národa, vyhlásil svoju pripravenosť na regulované prijatie utečencov zo Sýrie. Netanjahu vo svojom prejave pred Kabinetom na tento návrh priamo nereagoval.

http://www.protiprudu.org/izrael-stavia-hranicne-ploty-na-jordanskej-hranici/

 

Pozrite sa, ako hlasovali slovenskí europoslanci o včerajšom návrhu na rozdelenie migrantov

Šéf Európskej komisie – Jean-Claude Juncker na včerajšom zasadnutí Europarlamentu oznámil nový návrh na prerozdelenie migrantov z Grécka, Talianska a Maďarska. Pozrite sa, ako hlasovali slovenskí zástupcovia vo včerajšom hlasovaní

Juncker začal dlhým 80-minútovým prejavom plným starých známych fráz. Jeho prejavu dominovala citlivá utečenecká otázka a podľa očakávaní oznámil nový systém povinných kvót na prerozdelenie migrantov. Týkalo by sa to premiestnenia ďalších 120.000 migrantov navyše k májovému návrhu týkajúcemu sa 40.000 migrantov.

Šéf Eurokomisie zdôraznil, že v tejto oblasti cíti „málo Európy a málo jednoty v rámci EÚ“. Podľa Junckera utečenecká kríza neskončí, kým bude v Sýrii zúriť občianska vojna. Pokračoval narážkami na blížiacu sa zimu a snahou vyvolať v europoslancoch ľútosť.

Pozrime sa však na samotný návrh. Je “nenápadné”, ako sa čísla neustále zvyšujú: spočiatku sa hovorilo o pár migrantoch, v máji ich bolo 40.000 a v septembri o ďalších 120.000 viac. Týka sa to len migrantov, ktorí sa nachádzajú v Taliansku, Grécku a Maďarsku. Slovensko by sa na povinných kvótach malo podieľať približne 1,25%, čo zo 120.000 migrantov predstavuje celkom 1.502 migrantov – 195 z Talianska, 631 z Grécka a 676 z Maďarska.

Upresnime si predmet včerajšieho hlasovania: Europarlament včera hlasoval o “vykonávacom predpise” ako konkrétne postupovať pri uvedení do praxe prvého balíka 40.000 prerozdelených migrantov. Europarlament tento vykonávací predpis však prerobil a urobil z neho napriek dohode členských štátov vykonávací predpis aj k budúcim povinným kvótam – do predpisu pridal celý rad ďalších ustanovení, ktoré napríklad vylučujú akýkoľvek výber imigrantov. Výslovne aj zakazujú vyberať si podľa náboženskej príslušnosti. Dokonca prakticky vylučujú akúkoľvek účinnú kontrolu zo strany orgánov členských krajín.

Väčšina europoslancov (498) hlasovala za návrh, proti bolo 158 a zdržalo sa 37 europoslancov. Viete však, ako hlasovali naši slovenskí zástupcovia? Výsledok vás možno prekvapí.

Za návrh hlasovalo 5 poslancov z trinástich, čo je viac, ako proti návrhu (3). Zdržali sa rovnako piati.

Proti povinným kvótam sa postavil len Richard Sulík (SaS), Jana Žitňanská (NOVA) a Branislav Škripek (OĽANO).

Naopak, za návrh hlasovala Monika Flašíková-Beňová (SMER-SD), Miroslav Mikolášik (KDH), József Nagy (Most-Híd), Boris Zala (SMER-SD) a Vladimír Maňka (SMER-SD).

Hlasovania sa zdržali Pal Csáky (SMK), Eduard Kukan (SDKÚ-DS), Monika Smolková (SMER-SD), Ivan Štefanec (SDKÚ-DS) a Anna Záborská (KDH).

Treba však podotknúť, že táto schválená rezolúcia má len nezáväzný a odporúčací charakter, posledné a hlavné slovo budú mať stanoviská vlád jednotlivých členských štátov. Ide však o takzvanú salámovú taktiku Europarlamentu: taktika, kedy sa kontroverzné požiadavky presadzujú po častiach, čo im dáva vyššiu šancu na úspešné presadenie.

Oslovili sme europoslankyňu za SMER-SD Moniku Flašíkovú-Beňovú s otázkou:

Hlasovali ste za kvóty pre prerozdeľovanie migrantov do členských štátov EÚ. Neobávate sa bezpečnostných hrozieb? Väčšina migrantov nemá doklady, nedá sa overiť ich totožnosť. Neobávate sa, že státisíce ľudí, ktorí sa budú voľne pohybovať po Európskej únii a my ani nevieme kto sú a odkiaľ prišli, môžu byť hrozbou pre bezpečnosť?

Poslankyňa sa však odmietla vyjadriť:

Pre Vaše noviny by som sa vyjadriť nechcela. Vaše noviny totiž nezmyselne rozširujú strach a paniku a to je nefér.

http://www.hlavnespravy.sk/pozrite-sa-ako-hlasovali-slovenski-europoslanci-o-vcerajsom-navrhu-na-rozdelenie-migrantov/676232

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.