Kardinál varuje pred ‘diabolským útokom’ na manželstvo. + Niektoré tabu v utečeneckej dráme

Washington, 9.9.2015 (kath.net/KNA) 018 258 – Kardinál Raymond Burke vidí manželstvo vystavené «diabolskému útoku» spoločnosti a určitých katolíckych kruhov. Dokonca aj vo vnútri Cirkvi dávajú niektorí «v mene tolerancie prednosť mlčaniu vzhľadom na útok na platnosť manželstva», povedal americký kardinál podľa tlačovej služby „Religion News Service“ zo stredy, na prednáške na Františkánskej univerzite v Steubenville v štáte Ohio.
Burke
Kardinál Burke sa v utorok vyjadril aj k nadchádzajúcej synode biskupov o rodine. Vatikán predtým v ten istý deň oznámil zjednodušený proces anulovania manželstiev. Katolícka zásada nerozlučiteľnosti manželstva tým nie je výslovne dotknutá. Podľa správy kardinál Burke sa k aktuálnej pápežovej reforme Cirkvi nevyjadril.
V súvislosti s októbrovou synodou vo Vatikáne kardinál povedal, že biskupi musia «byť pripravení na utrpenie, aby sa sväté manželstvo ctilo a posilnilo». Pritom poukázal na svätcov, ktorí boli «mučeníkmi pre manželstvo». Zdôraznil, že účastníci synody by mali vzývať týchto svätcov o pomoc «vzhľadom na zmätenie a omyl, ktorý satan rozsieva do spoločnosti a do Cirkvi».

Kardinál Burke sa považuje za jedného najvyprofilovanejších protivníkov zmien v katolíckej náuke. Na ostatnej synode biskupov v októbri 2014 sa stal známym svojimi ráznymi postojmi.
V novembri pápež kardinála Burkeho odvolal z postu hlavy najvyššieho cirkevného súdu vo Vatikáne a preložil ho na reprezentatívny ale málo vplyvný post patróna Rádu maltézskych rytierov. František odmietol názory, že ide o preloženie z trestu. Naposledy prijal kardinála na súkromnej audiencii v júni. O obsahu rozhovoru sa správu nevydala. -zg-

Niektoré tabu v utečeneckej dráme
Komentár: Helmut Matthies
Wetzlar, 8.9.2015 (kath.net/idea) 018 253 – Aký bláznivý svet! Celé desaťročia sa Nemec sotva odvážil verejne povedať, že je hrdý na Nemecko. Teraz ukazujú výkriky „Germany“ z tisícov hrdiel na budapeštianskej hlavnej stanici: Nemecko je pre hľadajúcich pomoc z celého sveta túžobnou krajinou číslo jedna v Európe. No môžeme tieto očakávania splniť? Kto bude po 14 dňoch ešte poskytovať potraviny na mníchovskej hlavnej stanici utečencom z preplnených vlakov? Kto vyprázdni telocvične a obecné domy pre dnes už predpokladaný milión ľudí, ktorí do konca roka k nám prídu – bez toho, že by poznali našu reč a naše hodnoty (a medzi ktorými je 15-20 percent analfabetov)?
Socialistická „Ľavica“ a mnohí zelení by chceli najradšej vpustiť všetkých a socialisti z SPD ako aj kresťanské únie CDU/CSU sa sotva odvážia poukázať na dôsledky – taká veľká sa zdá byť eufória v médiách o ochote pomáhať, ktorá nás robí šťastnými. Sotva niekto poukáže na to, že za pol roka k nám pricestovalo vyše 80 percent ľudí bez pasov – aká šanca pre islamistov!

Hlavné príčiny
1. Takmer nikdy sa nespomína,, že hlavnou príčinou vlny utečencov zo Sýrie, z Iraku a z častí Afriky je radikálny islam a že peniazmi oplývajúce islamské štáty svojim ťažko skúšaným bratom vo viere nepomáhajú. To robia skôr najmä kresťanské štáty a občania – hlavne v Nemecku.

Najdôležitejší rozdiel
2. Iba zriedka sa rozlišuje medzi skutočne prenasledovanými (ktorým prirodzene musíme pomáhať) a azylantom z Balkánu (ich podiel bol za pol roka 40 percent), ktorí k nám prúdia, lebo dúfajú v lepší život. Aj oni potrebujú perspektívu. No neposkytuje sa im táto najlepšie v ich domovine – skrze intenzívne prostriedky z EÚ? Podľa údajov srbského premiéra Vučiča je finančná pomoc pre prisťahovalcov v Nemecku ďaleko vyššia ako priemerný plat v ich vlasti. O svojich rodákoch doslova povedal: „Oni chcú iba nemecké peniaze.“ Podobne sa vyjadril aj premiér Kosova.

Je to láska k blížnemu?
3. Ak zodpovedá láske k blížnemu – ako sa stále hovorí – otvoriť brány aj Balkánu, kto bude potom milovať tých, čo tam zostanú: starých, chorých, tých, čo nemajú peniaze ani na lístok na vlak. Celým nemocniciam už chýba lekársky personál, firmám chýbajú odborníci. Je správne, že nemecká diakonia vychováva mladých ľudí z Kosova za opatrovateľov pre Nemecko? Nezodpovedá pravej láske k blížnemu v samotnom Kosove s takmer 400 miliónmi eur, ktoré Evanjelická cirkev Nemecka iba minulý rok nečakane vybrala na cirkevných daniach, aby sa postarala o výchovu a prácu?

Nemecko sa mení
4. Magazín „Spiegel“ má pravdu: Toto prisťahovalectvo našu krajinu od základov zmení. Aj nábožensky. Počet moslimov bol koncom roku 5,1 miliónov a teda 18-krát vyšší, ako je členov evanjelických cirkví. V materskej krajine reformácie chodí takmer toľko moslimov na svoj sviatok – v piatok – do mešity, ako v nedeľu evanjelikov na bohoslužbu. Silne rastúci počet často veľmi nábožensky založených moslimov zasahuje ochabnuté a zneistené krajinské a často aj slobodné evanjelické cirkvi. Prečo by mal mať niekto z nich záujem považovať ešte kresťanskú vieru za alternatívu, ak najvyšší predstaviteľ protestantizmu v kuratóriu Islamského fóra v Mníchove na tom spolupracuje? Islamizáciu ani nemusia mnohí moslimovia vôbec vedome chcieť. Jednoducho prebieha, ak cirkvi nedajú všetkým prisťahovalcom čo najskôr popri sociálnej pomoci prinajmenšom šancu kresťanskú vieru spoznať! -zg-
Autor, Helmut Matthies, je vedúci nemeckej Evanjelickej spravodajskej agentúry „idea“ vo Wetzlari.

Nemecko: Obavy pred účinkami prijatia utečencov

Mníchov/Pasov, 9.9.2015 (kath.net/KNA) 018 256 – Bavorský minister financií Markus Söder z Kresťansko-sociálnej únie – CSU – si robí starosti pre «signalizačné účinky», ktoré by mohli vychádzať z prijatia tisícov utečencov z Maďarska v Nemecku. «Obávam sa, že by to mohlo mať také účinky, že sa kvôli tomu mnohé a mnohé ďalšie tisíce vydajú na cestu», povedal Söder v utorok v Bavorskom rozhlase.

«Nemecko nemôže samo vyriešiť celý problém občianskych vojen sveta.» Prirodzene je dôležité prejaviť, «humánnosť a solidaritu». Bude to však «najväčšia výzva vôbec» pre integráciu, «ak k nám príde možno až milión nových občanov moslimskej viery». Je «celkom jasné, že utečenci, ktorí prichádzajú do Európy, chcú ísť iba do Nemecka», povedal minister. Preto je potrebná «európska stratégia».

Generálny sekretár strany CSU Andreas Scheuer označil v novinách «Passauer Neue Presse» v pondelok schválený program okamžitého riešenia situácie spolkovou vládou s podporou 6 miliárd eur ako «dávno potrebný dôležitý krok». Napriek tomu sa musí azylové konanie teraz urýchliť a utečencov bez práva na pobyt rýchlo a dôsledne odsunúť.
Vzhľadom na krátkodobé prijatie 20 000 utečencov, ktorí sa minulý víkend dostali z Maďarska cez Bavorsko do Nemecka Scheuer poukázal na hranice možného. «Nemôžeme každý víkend prijať utečencov v počte obyvateľov malého mesta. Teraz je na rade Európa. Členské štáty, ktoré to odmietajú, musia rátať s tým, že dostanú menej prostriedkov z EÚ.»

Podpredseda Strany slobody – FDP – Wolfgang Kubicki sa vzhľadom na vysoký počet utečencov vyslovil za «riadené prisťahovalectvo upravené zákonom». Pre utečencov ochotných pracovať treba vytvoriť «koridor», aby mohli prísť do Nemecka legálne napríklad s dočasnými vízami. Mnohí utečenci sú «vynikajúco vzdelaní a musia si len doplniť kvalifikáciu, aby si mohli v Nemecku sami zarábať na živobytie», povedal Kubicki pre rozhlas. „Bez asi 400 000 mladých dobre vzdelaných prisťahovalcov ročne by Nemecko kvôli demografickému vývoju nemohlo udržať sociálne systémy.“

Aj Kubicki napomenul k solidarite všetkých členských štátov EÚ. EÚ «stráca svoj zmysel, ak tu nebudú spoločné solidárne riešenia,» povedal politik. -zg-

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.