Je pred voľbami. Fico a Kaliňák hovoria to isté čo Kotleba. + Kaliňák varuje: Majme pud sebazáchovy

Fico sa dnes pustil do EÚ: Závery o kvótach budeme blokovať, v Bruseli sa boja pravdy
BRATISLAVA – Slovensko bude v pondelok 14. septembra na summite ministrov vnútra v Bruseli vetovať závery a rozhodnutia Európskej komisie (EK), ktoré sa týkajú zavedenia mechanizmu povinných kvót. Povedal to dnes v relácii V politike na TA3 predseda vlády Robert Fico. V pondelok bude rada ministrov vnútra v Bruseli rokovať o kvótach, ministri majú schváliť závery, od ktorých sa bude odvíjať legislatívna činnosť. Šéf slovenského rezortu vnútra však bude závery EK vetovať.
protestujuci-Bratislava
„Kvóty sú len zastieracím manévrom a Európska únia nechce hovoriť o príčinách migrácie. Nikto nechce počúvať o bezpečnostných rizikách či hovoriť o tom, čo sa deje v Sýrii a Líbyi, ako aj o tom, že sa bezprecedentne porušujú pravidlá schengenu,“ povedal premiér. Ten sa má dnes stretnúť so šéfom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom a plánuje prezentovať postoje Slovenska.

Únia nechce zvolať summit

Európska únia nechce podľa Fica zvolať summit týkajúci sa situácie s migrantmi. „O akých spoločných riešeniach hovoríme, keď nechcú počuť názor krajín V4 a chcú prijať rozhodnutia len na úrovni úradníkov?“ Brusel už podľa jeho slov pripravuje smernicu, ktorá má byť schválená kvalifikovanou väčšinou. Ako ďalej v relácii V politike povedal, tento predpis o kvótach má byť schválený 9. októbra, pričom Slovensko v súvislosti s kvalifikovanou väčšinou nemá také zastúpenie, práve preto trvá na zvolaní summitu. „Ak nám bude niekto vnucovať, čo máme robiť, my sa podľa toho zariadime. Ak kvóty schvália, prijmeme zásadné a jasné stanovisko. Budeme robiť všetko pre to, aby sme Európu dovtedy presvedčili, že kvóty sú nezmysel,“ vyhlásil predseda vlády. V prípade, že by únia schválila kvóty aj napriek vetovaniu krajinami V4, „povieme, že to je porušením elementárnych pravidiel prijímania rozhodnutí v Európskej únii“.

Únia nechce podľa premiéra zvolať summit preto, lebo sa bojí pravdy. Našla úradnícku cestu a venuje sa tomu len cez úradníkov a zmenu legislatívy. „Keď sme bojovali za Grécko, summity sme zvolávali zo dňa na deň. Teraz, keď tu máme utečeneckú krízu, toho nie sme schopní. My, ako krajiny V4 tvrdíme, že tento postoj nie je správny, tak chcem, aby to rešpektovali,“ vyhlásil. Keď povie podľa neho V4 iný názor, únia ju obviňuje, že nie je solidárna. „No to nie je pravda. Každý jeden človek by u nás našiel prístrešok, keby o to požiadal,“ doplnil s tým, že Slovensko je solidárnejšie ako akákoľvek iná krajina.

Podľa Fica summit nebude

V prípade, že by summit bol, aj keď podľa Roberta Fica nebude, Slovensko by ponúklo viaceré riešenia, ako zastaviť prílev migrantov. Ide o vojenské stabilizovanie situácie v Sýrii a Líbyi, pričom naša krajina je pripravená poskytnúť vojenské jednotky. Tiež treba chrániť schengenskú hranicu, s čím môže Slovensko takisto pomôcť. Pomoc Slovensko ponúka i v prípade finančnej participácie pre krajiny, kde už utečenci sú. Slovenská republika pomáha i Rakúsku, dohoda je už podpísaná.

„Význam integrovať na našom území má len v prípade tých ľudí, ktorí majú o to záujem a sú schopní rešpektovať pravidlá žitia u nás,“ poznamenal Fico. Slovensko hovorí podľa neho jasné ‘nie’ kvótam, čo dnes povie aj šéfovi Európskej komisie. Premiér sa však obáva fungovania Európy v prípade, ak bude platiť pravidlo, že kto nie je s nami, je proti nám. „Potom sa skončí taká Európa, kde sa o všetkom diskutovalo,“ upozornil.

Bugár súhlasí so zvolaním summitu

So zvolaním summitom súhlasí i predseda strany Most-Híd Béla Bugár. Ako v relácii V politike povedal, „veľký summit sa mal tejto otázke venovať už dávno.“ Podľa jeho slov treba zastaviť prílev ekonomických migrantov, rozprávať sa o Dublinskom protokole, vytvoriť bezpečnú zónu a zjednotiť azylovú politiku. „No hovoriť je málo, treba konať,“ vyhlásil. Ak však pošleme podľa neho naše jednotky do Sýrie, budú tam zomierať naši ľudia. „Summit jednoznačne treba, a nielen kvôli kvótam, ale aj preto, ako bude vyzerať Európa či schengen,“ poznamenal. Ak sa podľa neho Európska únia nevzchopí, nebude túto humanitárnu krízu riešiť a nebudeme mať jedno spoločné východisko, bude to zlé, pretože diktát je vždy zlý.

Kaliňák: Kvóty sú nezmyselné, SR ich bude vetovať

Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) neočakáva, že na pondelkovom (14.9.) summite ministrov vnútra EÚ padne rozhodnutie ohľadom povinných kvót pre rozdelenie utečencov. Slovensko ho zablokuje. O svojom postupe Kaliňák informoval v dnešnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12. Nemal by byť pritom jediným. Zatiaľ podľa neho platí spoločné vyhlásenie premiérov krajín V4 odmietajúce kvóty.

„Mám mandát, nielen od vlády, ale aj od parlamentu, že akékoľvek otázky súvisiace s kvótami budeme vetovať, pretože nielenže sú nezmyselné, ale sú priamo namierené proti utečencom a nijakým spôsobom neriešia krízu,“ uviedol Kaliňák. Rozhodnutie by mohlo podľa podpredsedu vlády byť prijaté iba v prípade, že bude ochota počúvať argumenty stredoeurópskych krajín. To však Kaliňák skôr neočakáva aj s ohľadom na to, že v únii nie je ochota zvolať v tejto otázke summit šéfov vlád.

„Skôr mi to príde, že nemajú záujem diskutovať, skôr chcú niektoré krajiny trestať za názor, čo je absurdné,“ uviedol Kaliňák. Zopakoval, že kvóty nezachránia migrantov. Únia by podľa jeho slov mala priznať, že súčasná migračná vlna smerujúca cez Balkán je protiprávna, a mala byť lepšie chrániť vonkajšie hranice, tak ako to robí Slovensko.

Situáciu treba riešiť v krajinách susediacich so Sýriou

Podľa ministra vnútra by sa Európska únia mala snažiť riešiť situáciu v krajinách bezprostredne susediacich so Sýriou – v Turecku, Jordánsku a Libanone.

Kaliňák sa pozastavil nad tým, že imigranti nežiadajú o azyl v Turecku, Grécku, Maďarsku a väčšina z nich ani v Rakúsku, ale „špekulujú“. „Mám vážne pochybnosti o tom, že hovoríme o utečencoch, a preto aj vážne pochybnosti o tom, aby sme tu riešili teraz humanitu a pomáhali tomu, z môjho pohľadu nepochopiteľnému toku migrantov, ktorý z utečenectvom pred vojnou samotnou nemá ale vôbec nič spoločné,“ doplnil.

http://www.topky.sk/cl/100535/1498011/Fico-sa-dnes-pustil-do-EU–Zavery-o-kvotach-budeme-blokovat–v-Bruseli-sa-boja-pravdy

 

Slovensko robí pohovory so sýrskymi kresťanmi, no Kaliňák varuje: Majme pud sebazáchovy

BRATISLAVA – Vláda je naďalej presvedčená o tom, že pri súčasnej migračnej vlne do Európy je schopná integrovať na Slovensku stovku sýrskych kresťanov. „A s tým začneme,“ konštatoval v dnešnej diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD).

„Dokonca už máme to číslo naplnené, vieme o tých ľuďoch a už s nimi postupne tvoríme pohovory a privezieme ich sem. Vieme, že sa integrujú a vieme, že pre nás naozaj budú veľkým prínosom. Ale nebláznime s tým, že zrazu masa 50.000 ľudí určená bruselským administratívnym rozhodnutím pristane na Slovensku. Majme aspoň trošku pud sebazáchovy,“ vyzval. Hlavnou úlohou podľa neho je zastaviť sýrsky vojenský konflikt. V tejto súvislosti by sa mala začať Európska únia správať ako svetová veľmoc, ktorou chce byť. Myslí si preto, že niektorí jej vysokí predstavitelia by mali skončiť so siláckymi rečami a kritikou malých štátov únie a namiesto toho zabrániť financovaniu a dodávkam zbraní do Sýrie.

Predseda Mostu-Híd Béla Bugár upozornil, že migračná kríza sa začala pred niekoľkými rokmi, preto je presvedčený, že EÚ je v tejto oblasti pomalá a zlyhala. To však podľa neho neznamená, že Slovensko nemá byť ústretové. „Ak hovoríme o utečencoch, tak im máme pomôcť. Ale ak nám niekto núti kvóty, tak to je zle, lebo to je diktát Bruselu,“ podčiarkol, pričom poukázal na dobrovoľnosť, ktorú uznesením prijala Národná rada SR. V ňom však zároveň vyzvala vládu na aktivity v tejto oblasti.

Myslí si, že Slovensko malo urobiť ústretový krok a súhlasiť, že prijme vyše 700 ľudí, ako pôvodne navrhovala Európska komisia. Keby tu z nich väčšina nechcela zostať, tak by SR mala úplne inú vyjednávaciu pozíciu. „Boli by sme v absolútne inej situácii, keby sme povedali, že pomáhame,“ poznamenal. Kaliňák poukázal na to, že na základe nového návrhu Európskej komisie nepôjde len o 2287 ľudí, ale o desiatky tisíc, ktoré by mali prísť na Slovensko. „Je to povinný dlhodobý systém, ktorý sa má schváliť. Tu sa nebavíme o dvoch tisíckach, to by Slovensko bez problémov zvládalo. Ale hovoríme, že za povinnými kvótami je to, že v najbližších piatich rokoch by to mohlo byť 50.000 ľudí. A to je situácia, ktorú by Slovensko naozaj nezvládlo integračne,“ priblížil.

Šéfka Úradu Medzinárodnej organizácie pre migráciu v Bratislave Zuzana Vatráľová sa domnieva, že EÚ je schopná absorbovať súčasné počty utečencov. Pripomenula, že zďaleka nie všetci z nich dostanú azyl, ochranu a možnosť usadiť sa v Európskej únii. Podľa nej by pomohlo zjednotenie jednotlivých azylových systémov k tomu, aby mali vo všetkých krajinách EÚ rovnaké možnosti, pokiaľ ide o azyl a reintegračné možnosti. Dodala však, že pri rozhodovaní, kde sa usadia, zohráva úlohu tiež životná úroveň jednotlivých štátov. „A to sa nedá zjednotiť žiadnym zákonom či nariadením,“ konštatovala.

Kaliňák kvótam neverí: Je to falošné gesto

V minulosti sme boli schopní zvládnuť väčšiu utečeneckú krízu, ale odvtedy sa Európa posunula niekde inde. V diskusnej relácii Sobotné dialógy Rozhlasu a televízie Slovenska – RTVS to dnes vyhlásil minister vnútra SR Robert Kaliňák. „Odvtedy bolo Slovensko veľakrát skúšané, opatrenia sme museli robiť aj na úkor zvyšovania životnej úrovne našich občanov. Veľmi komplikovaným, veľmi ťažkým spôsobom sme budovali ochranu našej vonkajšej hranice s Ukrajinou podľa pravidiel stanovených Európskou úniou. Veľmi veľa peňazí sme do toho investovali, boli sme úspešní, zlikvidovali sme nelegálnu migráciu za posledné roky,“ pokračuje minister s tým, že viackrát to pozitívne hodnotili aj naši susedia, najmä Rakúšania, ku ktorým táto nelegálna vlna vždy smerovala. „Boli to výsledky, za ktoré sme boli hodnotení ako krajina, ktorá má najlepšie zabezpečenú svoju hranicu,“ spomenul.

Ako ďalej Kaliňák v relácii uviedol, kvóty sú podľa neho falošným gestom. „Najväčšiu odpoveď na kvóty, že sú nezmyselné, dalo nedávno Maďarsko,“ podotkol a pripomenul, že tam bolo štyritisíc migrantov, ktorí, ak sú nelegálni migranti a nepožiadajú o azyl v Maďarsku, podľa práva Európskej únie musia byť zadržaní v útvaroch policajného zaistenia. Také sú pravidlá, lebo sú to nelegálni migranti a nepožiadali o azyl. Rozhodli sa, že sa vzbúria a urobili si turistickú trasu smerom do Nemecka. Každý bol povinný rešpektovať zákony Maďarska, ale nerešpektoval to. Kaliňák tvrdí, že migranti ukázali, že ich nezaujíma, čo si Európa myslí o kvótach a o prerozdelení do jednotlivých štátov. Oni chcú ísť do Nemecka. Najpodstatnejšia vec na tom, prečo sú kvóty nezmysel je podľa neho to, že ak zavedú kvóty, nikto nedá garanciu, že už nikto nezomrie, už žiadny chlapec nebude na pláži mŕtvy, nič také nebude týmito kvótami zabránené. A v tom je vlastne celý problém týchto kvót, povedal minister vnútra.

Predseda strany MOST-HÍD Béla Bugár v dnešných Sobotných dialógoch povedal, že utečencom treba pomôcť, ale ak nám niekto núti kvóty, je to zlé. „Urobiť sme mohli to, že necelých 750 ľudí zoberieme na Slovensko. Azylový systém funguje tak, že niektorí z nich môžu dostať azyl a niektorí nie. Zároveň vieme aj to, že väčšina z nich tu nechce ostať,“ pripomenul Bugár.

Výzva cirki: Staňme sa najlepšími susedmi migrantov!

Predseda Rady Cirkvi bratskej Štefan Evin v pastierskom liste vyzýva veriacich, aby sa stali najlepšími susedmi migrantov, keď k nám prídu. „Spojené sily jednotlivcov a rodín s podporou zborových spoločenstiev môžu byť reálnou pomocou v rámci vášho dosahu a príkladom aj povzbudením pre ďalšie aktivity zamerané na pomoc migrantom, korí hľadajú nový domov. Nech nám k tomu dobrotivý Boh dá potrebnú odvahu a tvorivú múdrosť, aby sme s radosťou zakúsili, že blahoslavenejšie je dávať ako brať,“ napísal. Zároveň vyzval na modlitbu za politikov, aby nekonali populisticky vypočítavo či krátkodobo pragmaticky, ale aby mali múdrosť a odvahu k správnym riešeniam, aby sme sa nemuseli hanbiť za našu krajinu. „Vstúpme svojou štedrosťou a otvorenosťou do tohto exodu a buďme tými prekvapenými, ktorí si ani neuvedomovali, že robia niečo výnimočné: Pane, kedy sme ťa videli hladného a nakŕmili sme ťa, alebo smädného a dali sme ti piť? Kedy sme ťa videli ako cudzinca a prichýlili sme ťa…? Amen, hovorím vám: Čokoľvek ste urobili jednému z týchto najmenších bratov, mne ste urobili,“ pripomenul slová z Evanjelia.

Predseda Rady Cirkvi bratskej tiež konštatuje, že sme svedkami nevídaného pohybu ľudí z Blízkeho východu aj Afriky, ktorí opúšťajú svoje domovy a kultúrne aj sociálne korene. „Nie sme však vzdialenými divákmi na inom kontinente. Táto záležitosť sa nás týka, lebo títo pútnici novodobého exodu už stoja priamo pred našimi dverami,“ zdôraznil. Smutnou, ale reálnou výpoveďou o našej kultúre a príslovečnej pohostinnosti je podľa neho, žiaľ, to, že títo ľudia vlastne o život v našej krajine ani nemajú záujem. „Oni na naše dvere neklopú. Ale ich osud je klopaním na naše srdce. Pravda, v súvislosti s týmito udalosťami sme zvonku zahlcovaní protichodnými informáciami, znepokojovaní drastickými zábermi a neraz aj mediálne manipulovaní. Vo svojom vnútri sme konfrontovaní s nedôverou, ľahostajnosťou, ľútosťou, bezmocnosťou a zároveň nutkaním reagovať. Čakáme možno na zázračné riešenie, ktoré navrhne niekto vplyvný a mocný. Obzeráme sa po organizáciách či štruktúrach, ktoré to urobia za nás. V tom je riziko aj slabosť systémov, lebo organizácia nevie prejaviť lásku a súcit,“ napísal s tým, že to môže preukázať len láskavý a súcitný človek.

Evin zároveň v liste priznáva, že aj on zrejme premeškal prvý moment, keď sa mal verejne ozvať. „Čakal som so svojimi myšlienkami na nejaký širší konsenzus, alebo na príklad iných. Pritom rímsky biskup bol na ostrove Lampedusa medzi úbohými utečencami už pred dvoma rokmi a zviditeľňoval problém, pred ktorým sa nedá zatvárať oči. S vďakou si vážim tých, ktorí sa chopili každej príležitosti, aby urobili to, čo je v ich možnostiach a silách pre pomoc utečencom. Cením si tých, ktorí v búrlivej spoločenskej aj mediálnej diskusii odvážne čelia demagógii a nenávisti a hovoria o pravej ľudskosti a sú z nich dnešní Wintonovia,“ zdôraznil v pastierskom liste. Neznámi ľudia, z cudzej kultúry, s odlišným náboženským presvedčením v nás môžu podľa neho vyvolávať obavy a nedôveru. „Počujeme okolo seba varovné hlasy, že sú medzi nimi aj naši nepriatelia, a preto musíme nechať dvere zatvorené. Apoštol Pavol nám ukazuje, ako kresťansky transformujúco máme čeliť aj prípadnému strachu zo skutočných, nielen domnelých nepriateľov: Ak je tvoj nepriateľ hladný, daj mu jesť, ak je smädný, daj mu piť. Lebo, keď toto urobíš, žeravé uhlie mu zhrnieš na hlavu. Nedaj sa premôcť zlému, ale dobrom premáhaj zlé,“ pripomenul Evin.

http://www.topky.sk/cl/10/1497923/Slovensko-robi-pohovory-so-syrskymi-krestanmi–no-Kalinak-varuje–Majme-pud-sebazachovy

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.