Slovensko tiež zatvára hranice. Zdá sa, že Schengen skončil. + To, čo tu prežívame, nie je nič iné, ako humanitárne maskované sebazničenie Nemecka

Ide o dočasné opatrenia
Slovensko zaviedlo dočasné hraničné kontroly na svojich hraniciach s Maďarskom a Rakúskom. Oznámilo to ministerstvo vnútra v reakcii na krok Nemecka, ktoré takéto opatrenie prijalo v nedeľu (13.9.) podvečer.
Shengen skoncil
Celý rozruch okolo uzatvárania hraničných priechodov spôsobilo oznámenie nemeckého ministra vnútra Thomasa de Maiziérea, že Nemecko zaviedlo dočasné hraničné kontroly na rakúskej hranici, v snahe znížiť počet uchádzačov o azyl prichádzajúcich do krajiny.

S ohľadom na krok Nemecka vyhlásil šéf maďarskej polície Károly Papp v nedeľu neskoro večer pohotovosť pre príslušníkov polície štyroch žúp pri srbských hraniciach a takisto aj pre niektoré organizácie pohotovostnej jednotky.

„Po oznámení Nemecka, že dočasne zavádza hraničné kontroly na hraniciach s Rakúskom, Slovensko pristúpilo k dočasným hraničným kontrolám na slovensko-maďarských a slovensko-rakúskych hraničných priechodoch,“ informovala Michaela Paulenová z Tlačového odboru Kancelárie ministra vnútra.

V súvislosti s mimoriadnou situáciou podľa Paulenovej slovenská polícia pridala na hraniciach 220 policajtov oproti štandardnému výkonu. Posilnila pritom nielen hraničné priechody, ale aj vytypované miesta zelenej hranice.

Rezort vnútra nateraz nespresnil, ktorých konkrétnych hraničných priechodov sa opatrenie týka. Paulenová vysvetlila, že dočasne zavedené kontroly sú zamerané na pašerákov, ktorí prevážajú migrantov. Netýkajú sa teda všetkých ľudí prekračujúcich hranice.

„Ide o dočasné opatrenia,“ zdôraznila hovorkyňa, podľa ktorej v tejto chvíli ministerstvo nevie odhadnúť, dokedy budú platiť. „Sprísnený režim neznamená koniec Schengenu,“ vysvetlila, že dočasné kontroly nemožno považovať za zrušenie schengenských hraníc, ktoré obyvateľom členských krajín EÚ zaručujú voľný pohyb.

“Vytypovávame autá, ktoré môžu využívať pašerácke skupiny na prevádzačstvo nelegálnych migrantov,” spresnila.

„Situáciu neustále monitorujeme a koordinujeme s policajnými zbormi v Rakúsku, Maďarsku a Českej republike,“ doplnila Paulenová.

Dianie na hraniciach postupne sledujú aj médiá. Internetová stránka sme.sk prináša informáciu, že pred hodinou už stáli na hraničnom priechode Petržalka-Berg tri policajné autá a začali náhodne kontrolovať najmä dodávky a nákladné vozidlá. Doprava je však podľa zistení plynulá.

Rakúska ministerka vnútra Johanna Miklová-Leitnerová z Bruselu práve informovala, že alpská krajina bude nasledovať Nemecko v zavádzaní hraničných kontrol. Tie by podľa jej slov mali byť zavedené “čo možno najskôr” na rakúsko-maďarskej hranici.

http://www.hlavnespravy.sk/slovensko-tiez-zatvara-hranice-zda-sa-ze-shengen-skoncil/678583

 

Kritika Merkelovej rozhodnutia hlasnejšia

SPD: V prijímaní utečencov je Nemecko na hranici možností. Minister vnútra De Maiziere: Prijímanie nezaregistrovaných musí byť výnimkou

Berlín, 13.9.2015 (KNA) V prijímaní utečencov je Nemecko podľa slov vicekancelára Sigmara Gabriela (SPD) na hranici možností. Kritika rozhodnutia kancelárky Angely Merkelovej (CDU) utečencov z Maďarska nezaregistrovane vpustiť do Nemecka sa v nedeľu ozvala už hlasnejšie.
Nie je to v prvom rade počet utečencov, čo veľmi zaťažuje spolkové krajiny a obce, ale tempo, akým do Nemecka prichádzajú, ako povedal Gabriel pre berlínsky denník «Tagesspiegel» z pondelka. Kritizoval «európsku nečinnosť».
Aj minister vnútra Thomas de Maiziere (CDU) pre «Tagesspiegel» z nedele povedal: «Dôležité je, aby sme znížili tempo, ktorým utečenci prichádzajú do Nemecka. Na to potrebujeme európsku solidaritu. Na stretnutí ministrov vnútra EÚ budem bojovať za to, aby sa tu konečne niečo stalo.» De Maiziere bránil rozhodnutie Angely Merkelovej (CDU), utečencov z Maďarska nezaregistrovane pustiť do Nemecka. Hovoril o « výnimočnej humanitárnej situácii».
De Maiziere sa tiež vyjadril, že prijímanie neregistrovaných utečencov musí zostať výnimkou. Bezpečnostné orgány pracujú na tom, aby zistili identitu všetkých utečencov.
Aj predseda konferencie ministrov vnútra Roger Lewentz (SPD) pre «Welt am Sonntag» povedal: «Krajiny boli totálne prekvapené tým, že kancelárka povolila vstup utečencov. Boli by sme potrebovali čas na prípravu.»
Europoslanec za CDU Elmar Brok sa vyslovil proti neobmedzenému prijímaniu utečencov zo Sýrie. Rozhodnutie otvoriť im hranice nemá «charakter všeobecného pozvania na dlhé roky», povedal predseda zahraničného výboru v Európskom parlamente pre «Tagesspiegel» v pondelok. Rozhodnutie pre boj proti príčinám úteku v Sýrii je spoločnou akciou EÚ, USA a Ruska, ktorým sa musia Irán, Turecko a Saudská Arábia prinútiť, aby ukončili svoju «zastupiteľskú vojnu» v regióne, ako povedal Brok.
Prezident Zväzu vyhnaných osôb (BdV), Bernd Fabritius, obvinil Merkelovú, že prijímaním neregistrovaných utečencov vyslala «fatálny signál». Pre stanicu „Deutsche Welle“ tento politik CSU povedal:
«Keď skonštatujem, že ľudia v utečeneckých táboroch si na základe signálu, že v Nemecku na železničných staniciach rozdávajú koláče a plyšové zvieratká, budú myslieť, že teraz jednoducho všetci ľudia môžu prísť do Nemecka, je to fatálny signál.» Fabritius kritizoval aj médiá. Povedal, že spravodajstvo je «v protirečení so skutočným cítením nemeckej spoločnosti». Tá dnes utečencov víta, ale vidí aj problémy s tým spojené.
K rokovaniu ministrov vnútra EÚ Gabriel zdôraznil: «Prirodzene, že v pondelok musíme konečne sňať tlak z Nemecka, čo sa týka rozdelenia 160 000 utečencov». No musí nastať aj ďalšie odbremenenie. Šéf SPD žiadal okamžitý program podpory utečencov napríklad v Jordánsku a Libanone. «Nemecko a Európa majú spoločne poskytnúť okamžitú pomoc 1,5 miliárd eur na potraviny, ubytovanie a najmä školy vo veľkých utečeneckých táboroch.» Štáty pri Perzskom zálive a USA sa vyzývajú, aby utečencov v táboroch podporili každý rovnakou sumou. -zg-

Nemecko kaput …

To, čo tu prežívame nie je nič iné, ako humanitárne zamaskované sebazničenie Nemecka.
Komentár Prof. Windischa k utečeneckej kríze

Linz, 14.9.2015 (kath.net) Keď Thilo Sarrazin pred rokmi v knihe faktu tvrdil, „Nemecko sa samo ničí“, vypukla búrka rozhorčenia v politike, médiách aj v cirkvi. Diskusii o Sarrazinom opísanej a prognózovanej skutočnosti sme sa vyhli stiahnutím sa k ideológiám, na základe ktorých nemôže existovať najmä jedno – to, čo existovať nesmie: kritický západný postoj k islamu a k dôsledkom jeho bojovného aj nebojovného šírenia.
Ak sledujeme dianie u nás v súvislosti s prúdmi utečencov ostatných týždňov, tak musíme o Sarrazinovi hovoriť už v minulom čase: Nemecko sa zničilo.
To, čo tu prežívame, nie je nič iné, ako humanitárne maskované sebazničenie Nemecka. Potrebujeme odvahu, aby sme také niečo vyslovili, lebo kyjom nepriateľstva voči cudzincom a rasizmu u nás rýchlo a radi zamávajú. Kritické tóny, ktoré triezvo hovoria o súčasných výzvach, počujeme zriedka – či už na politickej úrovni, alebo v médiách, už vôbec nehovoriac o cirkvách.
Namiesto toho nás kancelárka mámi frázami dodávania odvahy („Zvládneme to“, „Nemecko je otvorená krajina“) a predstiera krásny svet, ktorý neexistuje, aby tak – nechtiac – demonštrovala poľutovaniahodnú neschopnosť vlády. A ak primátori, ministri vnútra a premiéri stoja na železničných staniciach (videli tam vraj dokonca aj kardinála a predsedov Rady evanjelických cirkví), aby pred vítajúcimi ľuďmi so zástavkami potriasali ruky utečencom, o ktorých nevieme, kto sú, ani či budú smieť zostať, tak je to dojímavá slabomyseľnosť, „jarmočný prejav absurdnosti“ (Giuseppe Nardi).
A politika hraničí úplne so zradou vlastného ľudu, keď nemecký prezident podľa časopisu FAZ (z 3.9. 2015, str. 1) mal povedať:

„Bolo by výhodné, keby sa ešte viac ľudí ako doteraz odlúčilo od obrazu národa, ktorý je veľmi homogénny, v ktorom takmer všetci ľudia majú materinský jazyk nemecký, sú prevažne kresťania a so svetlou pokožkou.“

Bez odporu zostáva aj požiadavka z tureckých vládnych kruhov, že

Európa nesmie byť kresťanskou pevnosťou voči utečencom.

Čo sa tým malo vlastne povedať, či požadovať? Vzhľadom na súčasné udalosti sa nám v každom prípade natíska už dlhé roky vyslovovaný predpoklad ako pravda, že mnohé islamské krajiny podporujú výborne prešpekulovaný projekt destabilizácie Európy a najmä Nemecka. Ako inak konečne vysvetliť nesmierne vysoký počet mladých mužov medzi utečencami a z nich veľmi veľký počet moslimov?
Či nemajú európske krajiny právo, ba dokonca povinnosť, byť ostražité, robiť potrebné rozlišovanie vzhľadom na tzv. utečencov a vydať jasné opatrenia na riešenie utečeneckej problematiky?
No týmito kritickými poznámkami k uzavretiu sa Nemecka voči vojnou a prenasledovaním ohrozeným ľuďom, nechceme vôbec povedať, že sme proti pomoci utečencom. Je iba potrebné pripomínať triezvy prístup k celosvetovej biede.
K tomu patrí, že proti biede treba podľa možností bojovať od koreňa, teda aj proti islamu v jeho deštruktívnej vlastnosti. K tomu patrí najmä uznanie, že štát má obmedzené možnosti pomáhať, ak sa nechce sám zničiť ako napr. Nemecko ako vysoko rozvinutá a zložito diferencovaná organizačná forma národného a medzinárodného života. To tiež znamená, že Nemecko nemôže a nesmie prijať všetkých utečencov. Bez tohto uznania so všetkými z toho plynúcimi dôsledkami sa vládna politika, ktorá sa má primárne chápať ako poriadková sila do vnútra aj navonok, stáva nielen nereálnou, ale antireálnou. A nijaký premiér s celým jeho kabinetom nesmie zabudnúť, že jemu je per eid najbližší predovšetkým vlastný národ. –zg-

Prof. Dr. Hubert Windisch – em. pastoračný teológ Univerzity Alberta Ludwiga vo Freiburgu

Zväz moslimov žiada jasné línie voči utečencom

Berlín, 11.9.2015 (kath.net) 018 268 – Ústredný zväz moslimov Nemecku zdieľa starosti z rastúcich náboženských konfliktov v Nemecku. Konštatoval to predseda zväzu Aiman Mazyek, pre Bavorský rozhlas.
„Musíme tu stanoviť jasné pravidlá. Ale konflikty budú. Tí, ktorí sa domnievajú, že tu v Nemecku budú riešiť svoje konflikty, okamžite prehrali svoje právo zostať tu v Nemecku. Tí tu nemajú čo hľadať.“
Povedal, že Nemecko je však rozhodne schopné zvládnuť prijatie toľkých utečencov. Dôležité je predovšetkým rýchlo sa naučiť jazyk. A migračnými opatreniami sa musí tiež „veľmi rýchlo jasne ukázať, ako vyzerá naše spoločenstvo v obciach. Prečo nepreložiť ústavu do arabského jazyka?“ navrhuje Mazyek. -zg-

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.