Slovenský miliardár má plán na utečeneckú krízu: Chce potápať lode, tvrdá kritika NATO. + Európska komisia podporuje rozhodnutie Nemecka zaviesť hraničné kontroly

PRAHA – Český minister financií a podnikateľ slovenského pôvodu Andrej Babiš má rázny plán, ako zakročiť proti nelegálnym utečencom. Pašerákom by malo NATO potápať lode, aby im prekazilo biznis. Podľa neho sú pašeráci zlodeji a vrahovia, ktorí ohrozujú životy utečencov a samotnú Európu. Obul sa aj do Severoatlantickej aliancie a kancelárky Merkelovej.
Burundský-demonstrant-s-píšťalkou
Andrej Babiš si nedáva servítku pred ústa. „Chcem pána generálneho tajomníka vyzvať k akcii. NATO by malo spoločnými silami ochrániť tureckú hranicu a Stredozemné more, malo by pomôcť pri potápaní prázdnych lodí pašerákov a pomáhať pri ďalších akciách proti týmto nebezpečným zločincom a vrahom, ktorých biznis ohrozuje utečencov aj Európu,“ nechal sa počuť Babiš.

Tak ako NATO zakročilo proti pirátom, tak by malo zakročiť aj proti pašerákom. „Správanie sa pašerákov ľudí, ktorí sa neštítia ničoho, je naviac zrovnateľné s chovaním somálskych pirátov, proti nim NATO v septembri 2009 zahájilo operáciu Ocean Shield. Prečo teda teraz neurobí operáciu Mediterranean Shield?“, pýta sa šéf ANO.

Vicepremiér a predseda hnutia ANO Andrej Babiš tiež zvolal po okamžitom zvolaní mimoriadneho európskeho summitu, na ktorom by špičky únie konkrétne riešili zastavenie prílivu utečencov do Európy. Babiš tak reagoval na oznámenie Nemecka, že obnovuje kvôli utečencom kontroly na nemecko-rakúskej hranici.

Babiš kritizuje aj Merkelovú

Babiš podotkol, že nemecká kancelárka Angela Merkelová najprv vyhlásila, že prijme všetkych Sýrčanov, a vlastne pozvala hlavne ekonomických migrantov a porušila dublinskú dohodu. Rozlíšiť Sýrčanov od iných národností na Blízkom východe je podľa Babišovho názoru prakticky nemožné. „Nemecko príliv nezvláda, a preto zavádza kontroly na hraniciach s Rakúskom. Schengenské štáty mali spoločne uzavrieť vonkajšie hranice schengenského priestoru a dať jasne najavo, že nemôžeme neobmedzene prijímať hlavne ekonomických migrantov,“ povedal pre ČTK Babiš.

http://www.topky.sk/cl/1000851/1498079/Slovensky-miliardar-ma-plan-na-utecenecku-krizu–Chce-potapat-lode–tvrda-kritika-NATO

 

Európska komisia podporuje rozhodnutie Nemecka zaviesť hraničné kontroly

Európska komisia oznámila, že Nemecko malo zákonné oprávnenie znovu dnes zaviesť hraničné kontroly, predovšetkým na rakúskej hranici. Komisia tiež dodala, že to len poukazuje na nutnosť, aby sa štáty Európskej únie dohodli na spoločnom prístupe k utečencom.

„Dočasné znovuzavedenie hraničných kontrol medzi členskými štátmi je výnimočnou možnosťou, ktorú jasne predvídal a ktorú zahŕňa Schengenský pohraničný kódex, a to v prípade krízovej situácie,“ uviedla Európska komisia vo vyhlásení.

„Súčasná situácia v Nemecku je podľa všetkého práve tou situáciou, ktorej sa spomínané pravidlá týkajú,“ dodala komisia. Komisia v Bruseli tiež uviedla, že bude situáciu sledovať a cieľom bude návrat do normálnej situácie bez hraničných kontrol medzi členskými štátmi Schengenského priestoru.

„Rozhodnutie Nemecka zdôrazňuje nutnosť, aby sa členské štáty EÚ dohodli na opatreniach, ktoré navrhla Európska komisia na zvládnutie utečeneckej krízy,“ napísala Európska komisia vo vyhlásení.

http://spravy.pravda.sk/svet/clanok/367517-europska-komisia-podporuje-rozhodnutie-nemecka-zaviest-hranicne-kontroly/

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.