Maďarsko vyhlásilo krízový stav: Migračná kríza pokračuje, nasadia armádu. + Nemecko chce krajinám, ktoré sú proti kvótam utečencov, obmedziť financie Európskej únie

Migračná kríza sa v Maďarsku stupňuje, vláda chce nasadiť armádu. Vyhlásili krízový stav.
BUDAPEŠŤ – Maďarská vláda vyhlásila dnes v dôsledku migračnej krízy stav núdze v dvoch južných oblastiach susediacich so Srbskom, napísala agentúra AP a dodala, že toto opatrenie posilňuje právomoci polície a ďalších štátnych orgánov. Podľa hovorcu vlády Zoltána Kovácsa toto rozhodnutie prijali členovia vládneho kabinetu na dnešnom zasadnutí. Budapešť tiež pripravuje plány na výstavbu plotu pozdĺž hraníc s Rumunskom.
madarsko-armada-migranti-migracna-kriza (1)
Krízový stav okrem iného umožní vyslanie armády, aby pomohla polícii so strážením hraníc či inými aktivitami súvisiacimi s prichádzajúcimi migrantmi. Nariadenie by mal v nasledujúcom týždni prijať parlament.

Stovky migrantov strávili dnešnú noc v stanoch alebo pod holým nebom na srbskej strane hranice s Maďarskom. Utečenci tam čakali na otvorenie hraničného priechodu v Röszke, ktorý zatvorili dnes krátko po polnoci.

Maďarsko zriadi dve tranzitné zóny na spracovanie žiadostí o azyl od migrantov čakajúcich pozdĺž hranice so Srbskom s tým, že tieto žiadosti sa budú posudzovať do niekoľkých hodín, doplnil dnes hovorca maďarskej vlády.
madarsko-armada-migranti-migracna-kriza
Migranti môžu podľa agentúry Reuters svoje žiadosti odovzdávať denne medzi 6.00 h až 22.00 h SELČ. Zriadené tranzitné zóny budú prichádzajúcich vybavovať podobným spôsobom, ako pracujú tranzitné vestibuly na letiskách. Osoby, ktorým bude žiadosť zamietnutá, vrátia okamžite do Srbska.

Počas leta prešlo cez hranice zo Srbska do Maďarska takmer 180.000 ilegálnych migrantov. V Maďarsku sa však poväčšine nechcú registrovať, pretože sa obávajú, že by potom nedostali azyl vo svojej cieľovej krajine.

V Maďarsku vstúpili od dnešnej polnoci do platnosti prísnejšie pravidlá pre osoby ilegálne prekračujúce hranice krajiny, dnešným dňom sa tiež zvyšujú tresty odňatia slobody pre pašerákov ľudí. Maďarský parlament 4. septembra schválil súbor zákonov zameraných na obmedzenie prílevu ilegálnych migrantov do krajiny. Srbské úrady trvajú na tom, že nebudú akceptovať migrantov vrátených z Maďarska.

V Röszke už nie sú migranti, hranice zatvorili a likvidujú tábory

Z okolia juhomaďarskej prihraničnej obce Röszke, cez ktorú v uplynulých dňoch smerom od Srbska prichádzali tisíce migrantov, po sprísnení pravidiel migrácie v Maďarsku a polnočnom uzatvorení zelenej hranice, dnes úplne zmizli migranti.

Polícia uzatvorila najskôr cestný hraničný priechody Horgoš 2, krátko popoludní aj z bezpečnostných dôvodov diaľničný priechod. Podľa internetovej stránky polície Police.hu dôvodom je skutočnosť, že „skupiny cudzincov“ obsadili jazdné pruhy smerujúce von zo Srbska a takisto aj v opačnom smere.

Na území obce likvidujú tábory, humanitárne organizácie sa sťahujú preč. Na srbskej strane hranice čaká množstvo migrantov na vývoj situácie, požadujú, aby ich vpustili do Maďarska a chystajú sa preraziť policajný kordón. Polícia z okolia priechodu poslala preč zástupcov médií.

„V posledných 12 hodinách je situácia kompletne iná, ako bola na začiatku, keďže hranica je zavretá oficiálne od polnoci na našom priechode, kde pôsobíme. Táto hranica sa zatvorila už o šiestej neoficiálne. Včera v priebehu dňa sme prijali asi 1500 utečencov a od polnoci do rána dneška asi ďalších 125. Situácia je taká, že ten tábor je zrušený a v zásade neprúdia ďalšie tisíce utečencov ako to bolo v posledných piatich dňoch,“ povedal Martin Bandžák zo slovenskej humanitárnej organizácie Magna Deti v núdzi (Magna).

Berlín a Viedeň žiadajú na budúci týždeň summit EÚ k utečencom

Šéfovia vlád Nemecka a Rakúska Angela Merkelová a Werner Faymann žiadajú, aby bol na budúci týždeň zvolaný mimoriadny summit Európskej únie kvôli utečencom. Situáciu je podľa nich nutné riešiť na celoeurópskej úrovni, pretože tri krajiny najviac zasiahnuté utečeneckou vlnou, Nemecko, Rakúsko a Švédsko, to vlastnými silami nezvládnu.

„Spoločne sme sa obrátili na predsedu Európskej rady Donalda Tuska a povedali, že tento problém sa dá vyriešiť len na celoeurópskej úrovni. Je to zodpovednosť celej Európskej únie,“ povedala dnes Merkelová novinárom po rokovaní s Faymannom. Podľa nej Tusk preverí, či je možné mimoriadny summit usporiadať už budúci týždeň.
Niekoľko migrantov poškodilo zábrany, hrozí im väzenie a vyhostenie

Skupina 16 migrantov dnes ráno poškodila obe zábrany postavené na srbsko-maďarských hraniciach a ilegálne prekročila hranice, informovala maďarská verejnoprávna televízia M1. Od dnešnej polnoci po sprísnení podmienok migrácie a ochrany hraníc v Maďarsku je tento čin kvalifikovaný ako trestný, páchateľom hrozí väzenie a vyhostenie z krajiny. Polícia narušiteľov hraníc zadržala a predviedla, budú postavení pred maďarský súd.

Maďarsko vyhlásilo krízový stav:
Zeman nevidí súvislosť medzi dotáciami z EÚ a kvótami

Prezident Miloš Zeman nevidí žiadnu súvislosť medzi dotáciami z Európskej únie a kvótami na prerozdeľovanie utečencov. Tie sú podľa neho nezmyselné, pretože všetci vysídlenci nakoniec skončí v Nemecku. Povedal to dnes Zemanov hovorca Jiří Ovčáček.
„Nevidím žiadnu súvislosť medzi dotáciami EÚ a nezmyselnými kvótami, ktoré sú nezmyselné preto, že všetci utečenci nakoniec skončí v Nemecku. Slovenská republika sa nikdy nebránila dobrovoľnému prijímanie všetkých utečencov, ktorí u nás chcú zostať,“ uviedol hradnej hovorca. Spájanie dotácií z európskych fondov vedľa Zemana, ktorý je teraz na návšteve Azerbajdžanu, dnes odmietli politici všetkých snemovnich strán.

Takmer tretina Holanďanov je za totálne uzavretie hraníc

Holandsko by malo zatvoriť svoje hranice všetkým prisťahovalcom, nielen žiadateľom o azyl. Myslí si to takmer tretina Holanďanov, podľa prieskumu verejnej mienky, ktorý dnes zverejnila televízna stanica NOS. Celkom 28 percent respondentov súhlasilo s názorom, že vládny kabinet by mal uzavrieť hranice pre všetky formy migrácie, vrátane ľudí z iných európskych krajín. Len mierna nadpolovičná väčšina (52 percent) uviedla, že štátne hranice by nemali byť uzatvorené.

Holandsko v pondelok oznámilo plány na zvýšenie náhodných kontrol na svojich hraniciach s Nemeckom a Belgickom, v snahe čeliť narastajúcemu počtu utečencov z Iraku a Sýrie. Prieskum televízie NOS naznačil, že 78 percent ľudí, ktorí podporujú protiimigračne zameranú Stranu slobody (PVV) sú za zatvorenie hraníc, rovnako ako 31 percent priaznivcov Socialistickej strany. Voliči vládnej liberálnej strany VVD sa za úplnú uzáveru hraníc vyslovili 28-percentnou podporou.

Na otázky o pravdepodobnom vplyve utečencov na dianie v Holandsku 47 percent ľudí uviedlo, že očakáva negatívny vplyv a 43 percent uviedlo, že v spojení s migrantmi očakáva zhoršenie bezpečnostnej situácie. Prieskum sa tiež zameral na to, akú úlohu by mala v tejto otázke zohrávať EÚ, pričom približne polovica z opýtaných uviedla, že je to dobrý nápad rozdeliť utečencov medzi viaceré krajiny EÚ. Jeden z piatich Holanďanov uviedol, že Holandsko by už nemalo prijímať žiadnych ďalších utečencov v rámci prerozdeľovacieho plánu Európskej komisie.

http://www.topky.sk/cl/1000851/1498293/Madarsko-vyhlasilo-krizovy-stav–Migracna-kriza-pokracuje–nasadia-armadu

 

Nemecko chce krajinám, ktoré sú proti kvótam utečencov, obmedziť financie Európskej únie

De Maiziere dodal, že krajiny, ktoré sú proti pevným kvótam, sú často príjemcami financií zo štrukturálnych fondov EÚ

Nemecký minister vnútra Thomas de Maiziere dnes povedal televízii ZDF, že podporuje myšlienku, aby Európska únia obmedzila financovanie krajín, ktoré odmietajú zdieľať ťarchu prijatia utečencov v podobne pevných kvót. Informovala o tom agentúra AP.

“Preto si myslím, že musíme hovoriť o cestách, ako (na ne) vyvinúť nátlak”, citovala ho agentúra Reuters. De Maiziere dodal, že krajiny, ktoré sú proti pevným kvótam, sú často príjemcami financií zo štrukturálnych fondov EÚ.

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker podľa jeho slov naznačil – “a ja to považujem za správne”, aby “sme hovorili o tom, že by dostali menej peňazí zo štrukturálnych fondov”, citovala ho dnes tlačová agentúra AP.

De Maiziere ďalej zopakoval svoju predpoveď, že do Nemecka tento rok dorazí asi 800.000 utečencov, hoci podľa niektorých politikov by ich mohol byť až jeden milión.
“Nechcem meniť svoju predpoveď,” dodal.

http://www.hlavnespravy.sk/nemecko-chce-krajinam-ktore-su-proti-kvotam-utecencov-obmedzit-financie-europskej-unie/679006

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.