Rakúsko o polnoci zavedie kontroly na svojich východných a južných hraniciach. + K podpore ruskej intervencie v Sýrii sa pridalo aj Nemecko

Sprísnené opatrenia budú platiť na rakúskych hraniciach s Maďarskom, Talianskom, Slovinskom a Slovenskom
Rakúsko dnes o polnoci zavedie kontroly na svojich východných a južných hraniciach, aby zmiernilo nápor prichádzajúcich migrantov. Oznámilo to rakúske ministerstvo vnútra, ktoré citovala agentúra DPA. Sprísnené opatrenia budú platiť na rakúskych hraniciach s Maďarskom, Talianskom, Slovinskom a Slovenskom.

“Intenzita pohraničných kontrol bude udžiavaná na úrovni potrebnej na zaistenie bezpečnosti,” píše sa v liste, prostredníctvom ktorého Viedeň oboznámila so svojim zámerom Európsku komisiu (EK).

Rakúske ministerstvo vnútra bude pri kontrole hraníc uplatňovať flexibilný niekoľkoúrovňový plán v závislosti od aktuálneho počtu migrantov a aktivít prevádzačov.

Obnovenie hraničných kontrol v nedeľu večer prekvapivo ohlásilo Nemecko a v rámci dominového efektu ho nasledovali aj ďalšie európske krajiny, ktoré sprísnili bezpečnosť na svojich hraniciach, alebo takýto krok ešte zvažujú.

http://www.hlavnespravy.sk/rakusko-o-polnoci-zavedie-kontroly-na-svojich-vychodnych-a-juznych-hraniciach/679179

 

K podpore ruskej intervencie v Sýrii sa pridalo aj Nemecko

Nemecko teraz oficiálne privítalo vôľu Moskvy zapojiť sa v Sýrii a chce začať spoločne s Rusmi a francúzskou iniciatívou ukončiť občiansku vojnu. To znamená, že tok utečencov má byť zastavený. Nemecko povolalo do služby tisíce vojakov

Spolková vláda sa v snahe o ukončenie sýrskej občianskej vojny prekvapivo postavila kladne k účasti Ruska. Ak Nemecko chce vyriešiť konflikt a viesť úspešný boj proti extrémistom Islamského štátu, “potrebujeme tak spoluprácu so Spojenými štátmi, ako aj spoluprácu s Ruskom, inak nebude žiadne riešenie,” povedala kancelárka Angela Merkelová v sobotu v Berlíne. Merkelová po prvýkrát spomenula utečencov v súvislosti s občianskou vojnou, ktorú je nutné ukončiť: “Potrebujeme sa sústrediť na odstránenie príčin vojny,” povedala Merkelová v Berlíne v sobotu na kongrese CDU.

Rakúsko a Španielsko formálne podporujú ruskú intervenciu a považujú za rozumné, aby nebol Asad v rámci opatrení zvrhnutý, ako pôvodne plánovali Spojené štáty.

Vo večerných hodinách sa nemecký minister zahraničia Frank-Walter Steinmeier chcel stretnúť so svojim ruským kolegom Sergejom Lavrovom. V centre diskusií bol konflikt na Ukrajine. Podľa ministerstva zahraničia by však mal byť predmetom diskusií aj vývoj v Sýrii.

Rusko v piatok vyzvalo Spojené štáty na vojenskú spoluprácu s cieľom vyhnúť sa nechceným “incidentom” – v minulosti USA varovali Rusov, aby sa predišlo neželaným stretom. Steinmeier vyzval k spoločnému prístupu: “Nechceme tu situáciu, kedy v Sýrii každý bojuje na vlastnú päsť.” V článku pre New York Times volal po vytvorení “kontaktnej skupiny” v Sýrii, pomocou ktorej by sa mali do sýrskej občianskej vojny angažovať aj štáty tamojšieho regiónu, ako je Irán. Irán je okrem Ruska hlavným podporovateľom sýrskej vlády a je tiež považovaný za patróna radikálnych šiítskych skupín v regióne, ako je Hamas a Hizballáh.

Zatiaľ je nejasné, či Rusi na konci podporia prezidenta Asada. Moskva bola v posledných týždňoch v intenzívnych rokovaniach s predstaviteľmi sýrskej opozície. USA volajú po “zmene režimu” a EÚ toto riešenie dlhodobo podporuje, no Rusi odmietajú. Naviac nedávno sa k podpore ruskej intervencie pripojilo aj Rakúsko a Španielsko a uviedli, že udržať mier v Sýrii je možné len za účasti Asada.

Francúzsko a Spojené kráľovstvo chcú rozšíriť svoje letecké nálety na vojenské pozície IS v Sýrii. Rusi považujú vojenskú operáciu vedenú americkou armádou za neúspešnú a oznámili vojenskú účasť na bojoch.

Spojené štáty v minulých dňoch opakovane vyjadrili znepokojenie s rastúcou vojenskou prítomnosťou Ruska v Sýrii. Ruské námorníctvo začalo v piatok vojenský manéver pri sýrskom pobreží. V sobotu podľa sýrskych informácií do krajiny dorazili dve ruské dopravné lietadlá, ktoré na palube viezli 80 ton humanitárnej pomoci.

Koordinátor OSN Jakub al-Hilla varoval v rozhovore pre Reuters, že v dôsledku pokračujúcej občianskej vojny v Sýrii možno očakávať najmenej ďalší milión ľudí, ktorí sa do konca roka stanú utečencami a budú hľadať útočisko v Európe. “Ak sa neudeje niečo veľké, aby sa konflikt vyriešil, je ešte skoro na zastavenie vlaku ľudí zo Sýrie,” povedal. Od začiatku roka opustilo svoje domy viac ako milión Sýrčanov. Od začiatku občianskej vojny roku 2011 bolo štvrť milióna ľudí zabitých. Polovica všetkých Sýrčaniov opustila svoje domovy, štyri milióny ľudí úspešne utiekli z krajiny a 7,6 milióna je na úteku. Väčšina Sýrčanov sa nachádza na západe územia, ktoré je v rukách vlády, čo tiež vypovedá o tom, kto je agresor a na čiej strane je ľud.

http://www.hlavnespravy.sk/k-podpore-ruskej-intervencie-v-syrii-sa-pridalo-aj-nemecko/678270

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.