Na hraniciach vypukol boj: Zúfalí utečenci prerazili blokádu, policajti nasadili vodné delá. + Premiér: Ak kvóty prejdú kvalifikovanou väčšinou, vláda s nimi nebude súhlasiť

Maďarská polícia použila na utečencom slzný plyn
ZÁHREB – Chorvátske úrady vyslali odborníkov na odstraňovanie mín do miest pri hraniciach so Srbskom, kadiaľ od dnešného dňa zo Srbska do Chorvátska pešo prechádzajú blízkovýchodní migranti. Odmínovací tím reagoval na výzvu chorvátskej polície, ktorá sa obáva možného výskytu mínových polí zabudnutých z čias vojny v Chorvátsku rokoch 1991-95. Situácia na hraničnom priechode v Maďarsku je napätá, niekoľko stoviek migrantov prerazilo plot a začalo utekať. Polícia musela zasiahnuť.

19:52 Srbsko pošle na svoje hranice s Maďarskom viac policajtov a bude sa snažiť držať migrantov v bezpečnej vzdialenosti od maďarských pohraničných zábran. „(Vyslanie policajných posíl) má zabrániť ďalším útokom na maďarskú políciu z nášho územia a tiež držať migrantov ďalej od plota, a to humánnym a zdvorilým spôsobom,“ vyhlásil srbský minister Nebojša Stefanovič

19:41 Maďarsko postaví plot, ktorý má krajinu ochrániť pred prílivom migrantov, pozdĺž niektorých častí svojích hranice s Chorvátskom, povedal dnes maďarský premiér Viktor Orbán v internetovom vydaní rakúskeho denníka Die Presse. Bariéra zo žiletkového drôtu už stojí na maďarsko-srbskej hranici.

ONLINE Na hraniciach vypukol
19:40 Generálny tajomník Rady Európy (RE) Thorbjörn Jagland požiadal maďarského premiéra Viktora Orbána o vysvetlenie novej legislatívy a krokov zameraných na zastavenie bezprecedentného prílevu migrantov. „Maďarsko má povinnosť chrániť tých, ktorí potrebujú ochranu. Hranice nemožno úplne uzavrieť. Pre Európu je to obrovský krok späť …,“ vyhlásil Jagland. Nové maďarské zákony umožňujú urýchlenie procesu posudzovania žiadostí o azyl podaných na hraniciach, o ktorých je teraz možné rozhodnúť aj v priebehu niekoľkých hodín. Väčšinu žiadostí o štatút utečenca však maďarské úrady zamietajú.

ONLINE Na hraniciach vypukol
19:31 Srbský minister sociálnych vecí Aleksandar Vulin vyjadril dnes dôrazný protest proti tomu, že maďarská polícia nasadila proti davu migrantov pri hraničnom prechode Horgoš vodné delo. Informoval o tom maďarský regionálny spravodajský server Delmagyar.hu.

ONLINE Na hraniciach vypukol
19:29 Slovinsko sprísňuje kontroly na svojich hraniciach s Maďarskom, pričom o tomto kroku už informovalo Európsku úniu. Uviedol to dnes slovinský premiér Miro Cerar, citovala ho chorvátska agentúra HINA.

19:15 Situácia na maďarsko-srbskej hranici sa začína upokojovať. Utečenci sa pripravujú na noc v stanoch, ktoré majú postaevené na ceste. Polícia stále stráži plot a e rozmiestnená medzi migrantmi.

ONLINE Na hraniciach vypukol
19:02 Do čela davu sa postavilo niekoľko žien, ktoré nad hlavou držali miminá a malé deti, čím sa podľa agentúry AP snažili vzbudiť u policajtov súcit. Tí však nikoho do Maďarska nevpustili.

18:45 Maďarsko informovalo, že hraničný priechod Horgoš bude úplne zatvorený najbližších 30 dní

18:42 Bezpečnostný poradca maďarského premiéra oznámil, že pri stretoch s agresívnymi migrantmi sa zranilo 20 policajtov.

18:41 Naživo z nemecko-rakúskej hranice. Prichádzajú sem stovky utečencov

18:33 Rumunská diplomacia povolala maďarského veľvyslanca a štátny tajomník George Ciamba vyjadril poľutovanie, že maďarská vláda nekonzultovala najprv s Bukurešťou, než verejne oznámila stavbu plotu, ktorý „protirečí európskemu duchu“ – a momentálne je na nič, pretože Rumunsko žiadnemu prílivu migrantov nečelí. Tradične napäté rumunsko-maďarské vzťahy sa po oznámení stavby plota na spoločnej hranici ešte zhoršili.

18:16 iekoľko sýrskych utečencov hospitalizovali dnes v nemeckom meste Hannover po tom, ako sa otrávili jedovatými hubami, ktoré pokladali za jedlé, informovala agentúra DPA s odvolaním sa na vyhlásenie miestnej nemocnice.

18:08 „Utiekli sme pred vojnou a násilím a takú brutalitu a neľudské zaobchádzanie sme v Európe nečakali,“ citovala AP istého Iračana, ktorý si vymýval slzný plyn z očí a bol celý mokrý. „Hanbite sa, Maďari,“ kričal na maďarských policajtov.

18:02 Líder hlavnej poľskej opozičnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczynski dnes varoval, že prijatie migrantov by mohlo negatívne ovplyvniť každodenný život a bezpečnosť Poliakov.

17:51 Dievčatko odpadlo v dave. Ošetrujú ju záchranári, ktorí prišli na miesto v niekoľkých sanitkách.

17:48 Na maďarsko-srbskej hranici chaos neustáva. Môžete počuť kričiach migrantov, plač a zúfalstvo sa šíria davom.

17:44 Maďarský minister zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Péter Szijjártó dnes v telefonickom rozhovore vyzval srbského ministra zahraničných vecí Ivicu Dačiča, aby srbskí policajti okamžite zasiahli proti agresívnym migrantom na srbskej strane hraničného prechodu v Horgoši. Tí totiž zaútočili na jednotky maďarských policajtov na druhej strane hraníc. Informovalo o tom komunikačné oddelenie maďarského rezortu diplomacie.

17:41 Rozvášnený dav pozostáva z niekoľkých stoviek migrantov. Nad hraničným prechodom krúžia vrtuľníky maďarskej polície a armády. Na srbskej strane hraníc sa srbskí policajti prizerali, ale nezasahovali. Podľa posledných správ migranti pri južnej hranici niečo podpálili, spoza hraníc vidieť čoraz väčšie plamene. K prechodu na maďarskej strane prišlo niekoľko sanitiek.

17:36 Migranti sa chcú zúfalo dostať do Európy. Situácia na hraniciach je naďalej kritická.

17:31 Po využití slzného plynu vypukol na hraničnom priechode chaos.

17:27 Nemecká vláda dnes schválila rozmiestnenie 950 vojakov v oblasti Stredozemného mora, aby tak lepšie zasiahli voči pašerákom ľudí. Informovala o tom agentúra DPA. Keďže operácia by mohla viesť k použitiu vojenskej sily, opatrenie musí schváliť aj nemecký parlament. Pri pokusoch dostať sa cez Stredozemné more z Líbye do Talianska zahynulo v tomto roku podľa údajov Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) už 2620 migrantov, vyše 120.000 ďalších sa počas rovnakého obdobia týmto spôsobom do krajiny dostalo.

17:23 V dave migrantov, ktorí sa naďalej búria, je možné vidieť aj zranených a zakrvavených ľudí. Nad hlavami stoviek nespokojných utečencov lietajú helikoptéry, slzný plyn sa naďalej šíri vzduchom.

Maďarská polícia použila na
17:18 Migranti naďalej protestujú na hraničnom priechode Horgoš. Jeden z utečencov drží nad hlavou plagát s nápisom „Merkelová, pomôž Sýrčanom.“
17:12 Takáto je situáciu na maďarsko-srbskej hranici.

17:11 Maďarská polícia dnes oznámila, že zadržala 367 osôb, ktoré do krajiny vstúpili nelegálne. V pondelok pritom v Maďarsku zaznamenali rekordný počet 9380 migrantov, ktorí do krajiny prišli počas jediného dňa.

16:58 Rakúsko zavedie v najbližších hodinách v dôsledku migračnej krízy kontroly na svojich hraniciach so Slovinskom. Oznámila to dnes rakúska ministerka vnútra Johanna Miklová-Leitnerová. Tento krok zdôvodnila meniacou sa situáciou týkajúcou sa migračných trás po tom, ako Maďarsko od utorka zatvorilo svoje hranice so Srbskom a utečenci sa vydali do západnej Európy cez Chorvátsko a Slovinsko.

16:55 Migranti si na hranicicach nasadzujú ochranné odevy na tvár a oči, aby sa pred slzným plynom bránili.

16:52 Zo slzného plynu sa dusia ženy aj deti. Nahnevaní migranti útočia na plot kameňmi a kopú doň.

16:42 Nepokoje na hraničnom priechode stále pretrvávajú. Migranti útočia na policajtov

16:36 Slzný plyn zasiahol mnohých migrantov aj príslušníkov polície na hraničnom priechode Horgoš. Bol použitý najmä na rozptýlenie davu.

16:25 Česká republika by bola schopná prijať 7000-15.000 migrantov, pričom pomoc by im mala ponúknuť bez ohľadu na kvóty, ktoré vláda odmieta. Uviedol to dnes český minister pre legislatívu a ľudské práva Jiří Dienstbier, ktorého citoval server Novinky.cz. „Solidarita na celoeurópskej úrovni bude nevyhnutná. Myslím si, že by sme zvládli aj niekoľkonásobné množstvo utečencov,“ uviedol Dienstbier ohľadom povinných kvót navrhovaných Európskou komisiou.

Nepokoje vypukli na hraničnom
15:58 České mimovládne organizácie kritizujú podmienky, ktoré panujú v tamojších zariadeniach pre utečencov s tým, že úrady migrantov držia často v nehumánnych podmienkach. Upozorňujú na rozdeľovanie rodín, konfiškovanie peňazí, mobilných telefónov i celkovo represívny prístup voči utečencom, napísal dnes server Novinky.cz. Od úradov požadujú, aby zaviedli jasné pravidlá pre zaobchádzanie s utečencami. Štát podľa aktivistov protiprávne obmedzuje pohyb migrantov a umiestňuje ich do detenčných zariadení, kde panujú nehumánne a ponižujúce podmienky.

15:41 Ak na budúci týždeň padne v Bruseli kvalifikovanou väčšinou rozhodnutie o schválení povinných kvót na prerozdelenie utečencov do členských krajín EÚ napriek nesúhlasu Slovenska, vláda SR s nimi nebude súhlasiť.

15:35 Migranti na srbskej strane hraníc pri juhomaďarskej obci Röszke dnes popoludní stratili trpezlivosť, prerazili plot a začali utekať na maďarskú stranu. Príslušníci zásahovej jednotky maďarskej polície proti nim použili slzotvorný plyn a nasadili aj vodné delo, informoval denník Blikk.

Pri Röszke zostalo na srbskej strane po sprísnení podmienok prisťahovalectva a technickom uzatvorení zelenej hranice niekoľko tisíc migrantov. Zvyšní migranti sa dožadovali prechodu do Maďarska a vyhrážali sa, že ak ich dnes do 13.00 h nevpustia na maďarské územie, zbúrajú zábrany. Na popud zrejme skupiny utečencov z Afganistanu napokon zaútočili na plot a cez otvor vstupovali do Maďarska. Policajti okolo 15.00 h utekajúci dav v krátkom čase zastavili slzotvorným plynom a vodným delom.

15:26 Súd v Maďarsku dnes na rok vyhostil utečenca z Iraku, ktorého uznal vinným z nelegálneho prekročenia hranice so Srbskom. Muž prekonal plot z ostnatého drôtu, ktorý na južnej hranici nechala postaviť vláda v Budapešti. Dnešný verdikt je prvý po tom, čo v Maďarsku začali platiť nové predpisy, ktoré majú zastaviť príliv migrantov.

ONLINE Na hraniciach vypukol
15:17 Situácia v Maďarsku je napätá. Niekoľko stoviek migrantov prerazilo plot na hraničnom prechode.

14:50 Prvé skupiny migrantov prišli dnes zo Srbska do Chorvátska, ktorého premiér Zoran Milanović im sľúbil voľný priechod do západnej Európy. Médiá predtým oznámili, že k srbsko-chorvátskej hranici ráno prišli prvé autobusy s migrantmi, ktorí hneď zamierili pešo cez kukuričné pole do Chorvátska. „Chorvátsko je plne pripravené týchto ľudí prijať alebo im ukázať cestu tam, kam chcú ísť, čo je zjavne Nemecko alebo škandinávske krajiny,“ povedal dnes Milanović v parlamente.

http://www.topky.sk/cl/1000851/1498451/ONLINE-Na-hraniciach-vypukol-boj–Zufali-utecenci-prerazili-blokadu–policajti-nasadili-vodne-dela

 

Premiér: Ak kvóty prejdú kvalifikovanou väčšinou, vláda s nimi nebude súhlasiť

Premiér sa dokonca poďakoval opozícii, že podporuje odmietavý postoj vlády ku kvótam

Ak na budúci týždeň padne v Bruseli kvalifikovanou väčšinou rozhodnutie o schválení povinných kvót na prerozdelenie utečencov do členských krajín EÚ napriek nesúhlasu Slovenska, vláda SR s nimi nebude súhlasiť. Na pôde Národnej rady SR to dnes vyhlásil predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) počas rozpravy k téme migrantov.

“Každá krajina má suverénne právo riešiť svoju demografickú situáciu pozývaním utečencov, ale nie je možné nanucovať iným suverénnym štátom, koho a za akých podmienok musia akceptovať na svojom území. Bol by to koniec ilúzie malých štátov, že v EÚ majú svoj hlas,” myslí si premiér.

Opozícii Fico poďakoval, že podporuje odmietavý postoj vlády k povinným kvótam. “Ich zavedenie bude pozvánkou pre ďalších imigrantov,” myslí si. Za zvláštne tu označil, že krajiny, ktoré dodržiavajú pravidlá Schengenu, sú kritizované a tie, ktoré ich porušujú, nie. “Nie je to spor medzi dobrými humanistickými politikmi zo starých krajín a tých z východu, ktorí ešte nedorástli. Nie je to spor medzi zlým Východom a dobrým Západom, ale spor o pravidlá EÚ a ich dodržiavanie,” vyhlásil Fico.

Podľa predsedu vlády sme všetci na jednej lodi. Ako tvrdí, SR je do určitej miery ohrozená, EÚ prestala byť bezpečnou a ohrozený bude každý z nás. “EÚ sa ocitla pod náporom státisícov migrantov a prestala by bezpečnou. Až 90 percent z nich sú ekonomickí migranti, ktorí si tu chcú nájsť prácu. Ak medzi nimi sú ľudia ohrození vojnou, ohrození na živote a zdraví alebo nemajú čo jesť, SR musí prejaviť jasnú solidaritu. Ale nemáme žiadny dôvod pomáhať ekonomickým migrantom. Zachovajme si zdravý rozum v tejto téme,” apeloval Fico.

Podľa jeho slov sa ukázalo, že EÚ nemá strážené a chránené hranice. “Toľko sme hovorili o Schengene, a teraz sa tisíce ľudí valia cez hranice a nikto ich nezastavuje. Toto ohrozuje globálnu váhu EÚ vo svete. Ak vlnu migrantov nezastavíme, hrozí nebezpečenstvo, že tradičné proeurópske strany budú vystriedané nacionalistickými, xenofóbnymi a protieurópskymi stranami, až bude EÚ v kríze,” varoval premiér s tým, že Slovensko nechce ďalšiu hlbokú krízu EÚ.

Fico tiež deklaroval, že bezpečnosť občanov SR je pre jeho vládu na prvom mieste. “Nemožno ignorovať spravodajské informácie, že je to najmä Islamský štát, ktorý organizuje prevážanie ľudí a získava na tom obrovské zdroje. Tieto príjmy potom môže používať na svoje aktivity v Európe. Toto nie je paranoja, ale zodpovedná opatrnosť,” konštatoval predseda vlády. Poslancov uistil, že nikto z jeho vlády nehovorí, že čo imigrant, to terorista. “Ale to, že spomedzi státisícov imigrantov môže byť niekoľko tisíc nebezpečných ľudí, nie je dôvod na naivitu a zanedbanie bezpečnosti,” dodal Fico.

Do rozpravy k migrantom sa písomne prihlásilo 19 poslancov, po ich vystúpení bude ešte možnosť prihlásiť sa ústne. Pre veľký záujem dnes bude plénum zasadať v prípade potreby až do 22. hodiny.

http://www.hlavnespravy.sk/premier-ak-kvoty-prejdu-kvalifikovanou-vacsinou-vlada-s-nimi-nebude-suhlasit/679801

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.