Vysoký nemecký predstaviteľ sa vyhráža pred kľúčovým summitom: Slováci, prehlasujeme vás! + Premiér Milanovič: Chorvátsko už neprijme bremeno ďalších migrantov

BRATISLAVA – Nemecko chce krajiny odmietajúce kvóty na utečencov prehlasovať. Ak sa nepodarí dosiahnuť jednomyseľnú dohodu o rozdeľovaní utečencov v Európskej únii, stúpenci kvót schvália ich zavedenie väčšinovým hlasovaním. Premiér Fico sa vyjadril, že je zásadne proti kvótam a stanovisko EÚ ho nijako neovplyvní.
Zachran sa kto mozes
Povedal to nemecký minister zahraničia Frank-Walter Steinmeier v rozhovore, ktorý dnes priniesol denník Passauer Neue Presse. So zavedením kvót nesúhlasí napríklad Česko a Slovensko.

„Nie je možné, aby Nemecko, Rakúsko, Švédsko a Taliansko ako jediné niesli ťarchu (utečeneckej krízy). Tak európska solidarita nefunguje,“ uviedol Steinmeier. „Ak to nepôjde inak, mali by sme vážne zvážiť, či nevyužijeme aj nástroj väčšinového hlasovania,“ doplnil s tým, že by bolo možné krajiny odmietajúci kvóty prehlasovať.

Mnohí utečenci majú podľa neho tiež nesprávne predstavy o práve na azyl v Nemecku. „Šíria sa mnohé nepravdivé informácie o možnostiach dostať v Nemecku azyl, ktoré nemôžeme nechať len tak,“ zdôraznil minister. Patrí k tomu napríklad mylný názor, že pre každého Kosovčana je v Nemecku rezervované pracovné miesto, alebo fámy na Blízkom východe, že Nemecko chce pritiahnuť všetkých utečencov, aby vyvážilo údajný nedostatok pracovných síl.

Preto sa nemecký rezort diplomacie od augusta pokúša objasniť skutočnú situáciu informačnou ofenzívou v médiách a sociálnych sieťach. „Naším cieľom je zabrániť, aby sa ľudia, ktorí sa už nachádzajú v ťažkej situácii, ešte aj s mylnými predstavami a očakávaniami vydávali na nebezpečný útek smerom do Nemecka,“ dodal Steinmeier.

Ministri vnútra sa zídu v utorok

Väčšinové hlasovanie môžu využiť ministri vnútra, ktorí budú o rozdeľovaní utečencov konať v utorok. Ak by sa o téme rozhodovalo na stredajšom summite EÚ, mohli by jednotlivé štáty uplatniť právo veta. Nemecká kancelárka Angela Merkelová už tento týždeň dala najavo, že rokovania o kvótach chce ponechať ministrom a na summite sa chce venovať najmä tomu, ako riešiť príčiny utečeneckej krízy.

V hre je aj obmedzenie eurofondov

Nemeckí politici už dlhšiu dobu kritizujú odmietavý postoj krajín strednej Európy k rozdeľovaniu utečencov na základe kvót. Vicekancelár Sigmar Gabriel aj minister vnútra Thomas de Maiziére v tejto súvislosti navrhovali obmedziť krajinám, ktoré utečencov odmietajú, prístup k európskym fondom. Proti tomuto návrhu sa však postavila Merkelová a odmieta ho aj Európska komisia.

Fico: Vyhrážanie naše stanovisko nezmení

Robert Fico je odhodlaný ísť proti vysokým predstaviteľom EÚ. Za vlastný názor vraj nemôže byť nikto trestaný. „Aj keď budem posledný v únii, ktorý bude proti kvótam, tak nezmením svoje rozhodnutie. Žiadne vyhrážanie sa od predstaviteľov EÚ nezmení náš postoj v tejto otázke. Ešte nikdy sa v rámci EÚ nestalo, že by bol niekto trestaný za vlastný názor. Sme suverénna krajina, máme právo pomenovávať veci a mať iný názor na riešenie krízy s migrantmi. Do posledného momentu budem bojovať proti povinným kvótam aj za cenu, že zablokujem summit,“ bráni sa premiér Fico.

http://www.topky.sk/cl/10/1498839/Vysoky-nemecky-predstavitel-sa-vyhraza-pred-klucovym-summitom–Slovaci–prehlasujeme-vas-

 

Premiér Milanovič: Chorvátsko už neprijme bremeno ďalších migrantov

Chorvátsko čelí vlne vyše 13.000 migrantov, ktorí prišli do krajiny len za dva dni. V tejto situácii Milanovič informoval, že zvolal zasadnutie chorvátskej Národnej bezpečnostnej rady a že je čas riešiť problém inak

Chorvátsko nemôže prijať a už ani neprijme záťaž tisícov migrantov. Nemôže ich ani registrovať a ubytovať, vyhlásil dnes chorvátsky premiér Zoran Milanovič. Dodal, že jeho krajina bude presmerovávať ľudí smerom do Maďarska a Slovinska a ďalej do západnej Európy.

Zatiaľ nie je jasné, ako toto opatrenie vyrieši situáciu, keďže Maďarsko i Slovinsko podnikajú kroky na udržanie migrantov mimo svojich území, napísala tlačová agentúra AP.

Chorvátsko čelí vlne vyše 13.000 migrantov, ktorí prišli do krajiny len za dva dni. V tejto situácii Milanovič informoval, že zvolal zasadnutie chorvátskej Národnej bezpečnostnej rady a že je čas riešiť problém inak.

“Už nedokážeme týchto ľudí registrovať ani ubytovať,” povedal premiér na tlačovej konferencii v Záhrebe. “Dostanú stravu, vodu a zdravotnícku pomoc a potom môžu ísť ďalej. Európska únia musí vedieť, že Chorvátsko sa nestane migračným ‘hotspotom’. Máme srdce, ale máme aj hlavu,” dodal podľa tlačovej agentúry Reuters Milanovič.

Podľa premiéra sú kapacity Chorvátska zaplnené a úrady už nedokážu ľudí registrovať v súlade s predpismi Európskej únie. Milanovič upozornil, že migrantov nechajú prejsť cez krajinu, a naznačil, že ich budú prepravovať k hraniciam, predovšetkým k maďarskej.

“Čo iné môžeme robiť? Ste v Chorvátsku vítaní a môžete cez Chorvátsko prejsť. Ale pokračujte v ceste. Nie preto, že vás nemáme radi, ale preto, že toto nie je vaša cieľová destinácia,” dodal premiér.
Chorvátsky minister vnútra Ranko Ostojič dnes pre televíziu N1 povedal, že ak bude migračná kríza pokračovať, “je otázkou času”, kedy krajina zatvorí všetku cezhraničnú dopravu.

Chorvátsko vo štvrtok večer zatvorilo sedem z ôsmich cestných hraničných prechodov so Srbskom po tom, čo na chorvátske územie prišlo vyše 11.000 migrantov, keď Maďarsko zapečatilo svoju hranicu so Srbskom.

Kovács: Rozhodnutie Chorvátska presmerovávať migrantov je “neprijateľné”

Hovorca maďarskej vlády Zoltán Kovács dnes vyhlásil, že rozhodnutie Chorvátska presmerovávať migrantov vstupujúcich na chorvátske územie do Maďarska a Slovinska je “úplne neprijateľné”.

Kovács pre tlačovú agentúru AP povedal, že hoci Chorvátsko presne vedelo, čo ho čaká, jeho “zásobovací systém sa zrútil za jediný deň. Maďarsko to zvláda už deviaty mesiac po sebe”.

Hovorca maďarskej vlády uviedol, že je “úplne neprijateľné, aby nejaká európska krajina nerešpektovala európske pravidlá len preto, že sa na to nepripravila”. Kovács predpovedal, že to “na mnoho rokov zabrzdí” snahy Chorvátska začleniť sa do európskej schengenskej zóny, kde platí voľný pohyb osôb a cestovanie bez hraničných kontrol i pasov.

http://www.hlavnespravy.sk/premier-milanovic-chorvatsko-uz-neprijme-bremeno-dalsich-migrantov/681055

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.