Maďarský minister obrany nariadil povolať zálohy. + Slovinska polícia zasahovala proti migrantom slzotvorným plynom

Maďarský minister obrany nariadil povolať zálohy.
Slovinská polícia zasiahla proti utečencom slzotvorným plynom.
Pri Bergu ubytovali prvých utečencov.
Rakúsko v sobotu očakáva ďalšiu vlnu niekoľkých tisícov utečencov.
Juncker ponúkol Chorvátsku pomoc s prílevom utečencov.
AKTUALIZOVAŤNaposledy pred 2min. 55 sek.
Dianie okolo utečeneckej krízy sledujeme online.
madarsko-armada-migranti-migracna-kriza (1)
16:23 MAĎARSKO. Chorvátsko jednoducho prestalo spolupracovať s Maďarskom a s Európou, keď bez registrácie začalo presúvať migrantov do Maďarska. Na mimoriadnej tlačovej konferencii v Budapešti to dnes vyhlásil maďarský minister zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Péter Szijjártó, ktorý dodal, že Záhreb navyše klamal, keď tvrdil, že o všetkom rokoval s Budapešťou.

„Nie je pravda, že Chorvátsko rokovalo s Budapešťou, navyše pritom narušilo suverenitu Maďarska tým, že poslalo cez hranice vlak,“ citovala Szijjártóa tlačová agentúra MTI.

Šéf maďarskej diplomacie reagoval po tom, čo chorvátsky premiér Zoran Milanovič sa dnes vyjadril, že Záhreb už Maďarsko prinútil, aby migrantov prijalo, a Chorvátsko bude v tomto smere pokračovať.

16:13 MAĎARSKO. Maďarsko by mohlo zablokovať vstup Chorvátska do schengenskej zóny, ak nebude Záhreb brániť vonkajšie hranice Európskej únie, citovala dnes agentúra Reuters poradcu premiéra Viktora Orbána Antala Rogana.

Šéf Orbánovho politického kabinetu vo vysielaní rozhlasovej stanice InfoRado povedal, že „ak sa Chorvátsko vzdá a povie, že nebude brániť hranice, potom môže Maďarsko povedať iba toľko, že nie je pripravené na vstup do Schengenu, keď nastane okamih rozhodnutia“.

„Podmienkou pre vstup do schengenskej zóny je, že sa krajina zaviaže brániť vonkajšie hranice EÚ,“ povedal Rogan v rozhlasovom interview v piatok večer. „Ak v tom očividne zlyhá, potom nie je pripravené na členstvo v Schengene.“

15:29 MAĎARSKO. Poradca maďarského premiéra pre vnútornú bezpečnosť György Bakondi novinárom povedal, že ak srbská strana poskytne záruky na bezpečnosť dopravy a na poriadok na srbsko-maďarských hraničných priechodoch, potom čoskoro bude možné otvoriť doposiaľ zatvorené priechody Röszke a Röszke 2.

Podľa Bakondiho v piatok prekročilo chorvátsko-maďarské hranice 8-tisíc utečencov, dnes do 10.00 h 2800. Počet migrantov, ktorí v tomto roku doposiaľ vstúpili na maďarské územie je 209-tisíc, z nich 172-tisíc požiadalo o azyl. V utečeneckých táboroch v Maďarsku je v súčasnosti 1600 ľudí.

14:31 MAĎARSKO. Tisíce migrantov privážajú postupne autobusy z Chorvátska na maďarský diaľničný hraničný priechod Letenye-Goričan, informovala agentúra MTI. Do dnešného rána priviezlo 55 autobusov takmer 3-tisíc migrantov, v priebehu dopoludnia prišlo zo Záhrebu osem autobusov.

Na hraničnom priechode je množstvo maďarských policajtov. V okolí priechodu umiestnili maďarské orgány mobilné toalety a odpadkové koše.

Autobusy prichádzajú aj z chorvátskej obce Tovarnik, ktorá leží pri hraniciach so Srbskom, kde sa podľa odhadov nachádza ďalších 5-tisíc migrantov.

Z chorvátsko-maďarskej hranice migranti pokračujú autobusmi cez Maďarsko smerom do Rakúska.

14:23 FÍNSKO. Fínsko od dnešného dňa zaviedlo kontroly na svojej pozemnej hranici so Švédskom na severe krajiny, pretože do severofínskeho mesta Tornio prichádza zo Švédska množstvo uchádzačov o azyl, uviedla agentúra Reuters.

„Odteraz bude ľudí prekračujúcich hranicu v Torniu kontrolovať polícia,“ citovala z vyhlásenia fínskeho ministerstva vnútra.

Podľa ministerstva nebudú môcť žiadatelia o azyl pokračovať z Tornia ďalej do Fínska bez toho, aby sa zaregistrovali ako uchádzači o azyl.

14:01 SLOVENSKO. Ekonomickí migranti by mali dostať signál, že migrovať sa im neoplatí. Zhodli sa na tom v sobotnej diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy poslanci Národnej rady SR Robert Madej (Smer-SD), Juraj Droba (SaS) a Janka Šipošová (OĽaNO).

Odmietajú povinné kvóty na rozdelenie utečencov. Považujú ich za nezmysel. Utečeneckú krízu treba podľa nich riešiť tam, kde vzniká. Hovorili o záchytných táboroch, kde by sa odlíšili utečenci od ekonomických migrantov, ochrane hraníc a boji proti prevádzačom.

13:37 GRÉCKO. Päťročné dievčatko dnes zomrelo, keď sa pri pobreží gréckeho ostrova Lesbos v Egejskom mori, neďaleko tureckých brehov, potopil čln vezúci migrantov. Podľa svetových tlačových agentúr o tom v televíznom vysielaní informoval hovorca gréckej pobrežnej stráže Nikos Lagadianos.

Dieťa vytiahla pobrežná stráž z mora v bezvedomí a zomrelo neskôr po prevoze do nemocnice. Hliadkový čln zachránil desať iných migrantov z toho istého utečeneckého plavidla, jednému sa podarilo samému vyplávať na breh a 14 ďalších je nezvestných, spresnil hovorca.

13:31 ČESKO. Česká republika ponúkla liečenie v pražskej nemocnici Motol 11 sýrskym deťom a azyl ich rodinám, 10 z nich však odmietlo.

Denníku Právo to potvrdil minister vnútra Milan Chovanec s tým, že do Česka tak v najbližších týždňoch zo sýrskych utečeneckých táborov v Jordánsku pricestuje jediná rodina. Zvyšným údajne vysoký komisár OSN pre utečencov sľúbil liečenie v Spojených štátoch.

„Do Českej republiky zatiaľ nechcú,“ citovali Novinky.cz ministra.

http://www.topky.sk/cl/1000851/1498985/ONLINE-Utecenecka-kriza-sa-vyostruje–Madari-povolavaju-vojakov–opevnuju-uz-aj-Fini

 

Slovinska polícia zasahovala proti migrantom slzotvorným plynom

Slovinská polícia zadržala približne 1100 utečencov, ktorí sa snažili preraziť policajný kordón

Slzotvorným plynom zasiahla v noci nadnes slovinská polícia na chorvátsko-slovinskom hraničnom priechode Harmica-Rigonce, keď sa slovinskí aktivisti pokúšali pomôcť migrantom preraziť policajný kordón. Informovala o tom dnes chorvátska tlačová agentúra HINA s odvolaním sa na slovinskú televíziu. Podľa miestnych médií sa situácia na hraničnom priechode do dnešného rána už upokojila.

Slovinská polícia zadržala približne 1100 utečencov, ktorí sa snažili ilegálne vstúpiť na územie Slovinska, spresňuje HINA. Hovorkyňa polície v mestskej občine (administratívnej jednotke) Novo Mesto na juhovýchode Slovinska uviedla, že potrebné formality s týmito migrantmi prebehli v utečeneckom centre vo východoslovinskom pohraničnom meste Brežice a utečenci boli potom odoslaní do ubytovacích stredísk v krajine.

Kvôli stupňujúcemu sa tlaku zo strany migrantov bola na určitý čas prerušená aj medzinárodná železničná doprava medzi Chorvátskom a Slovinskom. Slovinský premiér Miro Cerar sa v piatok večer vyjadril, že ak sa nátlak utečencov stane príliš silným, Slovinsko začne určite uvažovať o možných koridoroch s krajinami, ktoré sú pre týchto migrantov vhodnými destináciami.

Na tlačovej konferencii po zasadaní slovinskej rady národnej bezpečnosti v Ljubljane Cerar obvinil Chorvátsko, že sa mu migračná kríza príliš rýchlo vymkla z rúk. Východnému susedovi Slovinska vytkol aj to, že prestalo dodržovať bilaterálnu dohodu o hraničnej kontrole. Od stredajšieho rána, keď Maďarsko zavrelo hranice so Srbskom a migranti boli tak nútení presmerovať svoju trasu, prešlo do Chorvátska už vyše 17.000 migrantov, sumarizuje HINA.

Hraničnými priechodmi z Maďarska prechádza ďalšia vlna utečencov

Aj k maďarskému hraničnému priechodu medzi Maďarskom a Rakúskom pri obci Heiligenkreuz im Lafnitztal v južnej časti rakúskej spolkovej krajiny Burgenland prišlo počas noci približne tisíc utečencov. Odkiaľ ich odvážali autobusmi do Viedne a Grazu. S odvolaním sa na krajinskú políciu o tom informuje agentúra APA.

Rakúske bezpečnostné zložky očakávajú, že hraničným priechodom Heiligenkreuz dnes prejde “niekoľko tisíc” utečencov. Ďalších približne tisíc utečencov by malo v najbližších hodinách využiť priechod Nickelsdorf v severnej časti Burgenlandu. Rakúske orgány zabezpečujú ich presun autobusmi k viedenskému Západnému nádražiu (Westbahnhof).

Situácia na ostatných hraničných priechodoch medzi Maďarskom a Rakúskom je podľa APA zatiaľ pokojná. Agentúra uvádza, že do Rakúska sa presúvajú utečenci, ktorých v piatok poslali do Maďarska zo susedného Chorvátska.

http://www.hlavnespravy.sk/slovinska-policia-zasahovala-slzotvornym-plynom/681233

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.