Biely dom pozýva aktivistov LGBTI na pápežskú recepciu. + Poľskí biskupi odmietajú prijímanie pre rozvedených. + „Niektorí moslimovia chcú kresťanstvo úplne vytlačiť“

Washington D.C., 23.9.2015 (kath.net/jg) Zoznam hostí pozvaných na recepciu s pápežom v Bielom dome je „hanebný a zjavne nevhodný“, kritizoval známy evanjelický kazateľ Franklin Graham. Prezident Obama chce svoju „hriešnu agendu“ očividne ďalej forsírovať, ako napísal Graham na Facebooku.
Znak EU -fazizmu
Na stretnutí sa majú zúčastniť aktivisti transgenderu, otvorene homosexuálne žijúci biskup, ako aj prívrženci potratov a eutanázie. Informuje o tom Christian Post.
Podľa správy žurnálu Wall Street Journal Vatikánu sa niektoré mená nepáčili. Vyhlásil, že prítomnosť niektorých osôb je iritujúca. Kládol si otázku, či boli pozvaní aj zástupcovia hnutia pro-life, ktorí sú proti potratom, ako povedal vysoký predstaviteľ Vatikánu pre noviny.
Na stretnutí v Bielom dome sa majú zúčastniť aj ďalšie osoby ako: Sestra Simone Campbellová, vedúca „Networku“, katolíckej lobistickej skupiny za „sociálnu spravodlivosť“, ktorá sa zastáva potratu a eutanázie, biskup Gene Robinson, bývalý biskup Episkopálnej cirkvi, prvý homosexuálne žijúci biskup USA, Mateo Williamson, bývalý riaditeľ iniciatívy transgender „Dignity USA“ a aktivisti organizácie LGBT „GLAAD“ (Gay & Lesbian Alliance Against Defamation – Aliancie gejov a lesieb proti hanobeniu).

Poľskí biskupi odmietajú prijímanie pre rozvedených

Varšava, 22.9.2015 (kath.net) 018 308 – Sväté prijímanie nemožno podávať znovu zosobášeným rozvedeným katolíkom, „to je nemeniteľná náuka Katolíckej cirkvi“. Pretože „čo Boh spojil, nech človek nerozlučuje, učí nás Kristus (Mk 10,9)“. Vyjadrila to Biskupská konferencia Poľska v tlačovom vyhlásení.

„Manželstvo je božská, ako aj ľudská realita, ktorú Ježiš Kristus povýšil na dôstojnosť sviatosti.“ To je otázka mimoriadnej dôležitosti, lebo sa týka katolíckej náuky. Katolíci sa majú vzhľadom na katolícku prax anulovania manželstva chrániť „mentality rozvodov“.
Biskupi citujú pápeža Františka, ktorý pri modlitbe Anjel Pána 16.8.2015 vysvetlil, že Eucharistia „nie je nijakou súkromnou modlitbou alebo peknou duchovnou skúsenosťou a nie je ani jednoduchou spomienkou na to, čo Ježiš pri Poslednej večeri urobil“. Živiť sa živým chlebom znamená oveľa viac – vstúpiť do harmónie s Ježišovým srdcom, prijať jeho rozhodnutia, jeho myšlienky, jeho správanie.
V prieskume pred synodou mnohí poľskí katolíci zdôrazňovali hodnotu rodiny. Poľskí biskupi sa výslovne poďakovali „Bohu za skutočnosť, že v našej krajine sú mnohé zdravé rodiny, ktoré sa ‚v dobrých aj zlých dňoch‘ starajú o vernosť svojmu povolaniu.
Biskupi zdôraznili, že tí, ktorých rodiny sa rozbili, potrebujú pastoračnú starostlivosť. Okrem toho pripomenuli, že pri neplodnosti katolíkom nie je dovolené umelé oplodnenie a že aj potratené deti majú „právo na riadny katolícky pohreb“.
Biskupi v texte nespomínajú témy ako homosexualita ani problematiku „gender“, pretože k týmto bodom už viackrát vydali svoje stanovisko v zmysle katolíckej náuky. -zg-

 

USA: Biskup počíta s duchom svornosti na synode

Würzburg, 22.9.2015 (kath.net/KNA) 018 304 – Americký biskup Charles Joseph Chaput neráta s väčšími konfliktami na synode biskupov k otázkam manželstva a rodiny v októbri.
«Myslím si, že synoda bude prebiehať v oveľa svornejšom duchu, ako si to predstavujú kritici na pravej a na ľavej strane,» povedal arcibiskup Filadelfie v utorok pre katolícky denník «Tagespost» vychádzajúci v nemeckom Würzburgu. Tento kapucín je hostiteľom Svetového stretnutia rodín 22. až 27. septembra v americkom štáte Pennsylvánia, na záver ktorého sa očakáva aj pápež František.
«Synoda je mimoriadny moment, na nové potvrdenie kresťanskej náuky o manželstve, rodine a ľudskej sexualite», povedal arcibiskup Chaput. Zdôraznil, že to, že v tejto ére « sa všetko v Cirkvi mení na konflikt», treba pripísať masmédiám. O «skutočnej dynamike» cirkevného života však tie vedia iba málo.
Arcibiskup vyjadril aj svoj rešpekt matričnej úradníčke Kim Davisovej v americkom štáte Kentucky «za jej presvedčenie a za jej odvahu». Davisovú zatkli, pretože odmietala vystaviť homosexuálom sobášne listy. «Teším sa, že sa z väzenia zasa dostala von,» povedal Chaput. «Americké médiá sa k nej správali s opovrhnutím, ktoré je neospravedlniteľné.»
Arcibiskup ohlásil, že Svetové stretnutie rodín bude «zamerané veľmi prakticky a nie teoreticky». Všetky podujatia sa sústredia na to, aby sa ľuďom pomohlo vybudovať si zdravé manželstvá a rodiny. Pritom ide o problémy ako výchova detí, udržanie manželskej intimity, strata partnera alebo dieťaťa, starostlivosť o starších ľudí, príťažlivosť rovnakého pohlavia a rozvod. Najväčším darom pre účastníkov však bude spoločenstvo a stretnutie «s inými stabilnými kresťanskými rodinami z celého sveta,» ako zdôraznil arcibiskup Chaput. –zg-

 

Nemecko: Mnohí islamskí utečenci sa dávajú pokrstiť

Mníchov-Bonn, 22.09.2015 (KAP/KNA) 018 307 – V Nemecku islamskí utečenci hromadne konvertujú na kresťanstvo. Iba v Berlíne sa dali pokrstiť stovky Afgancov a Iračanov, ako informoval magazín „Focus“. Mnohí z nich vyhlasujú, že ich k tomu podnietila skutočná viera. No zmena náboženstva im navyše aj zvyšuje šance zostať v Nemecku. Ak by museli naspäť do vlasti, mohli by ich pre nové náboženstvo prenasledovať. V Iráne a Afganistane je za konverziu na kresťanstvo trest smrti. Týmto argumentom sa znižuje pravdepodobnosť, že budú odsunutí do vlasti.
Pre nemeckú katolícku agentúru KNA vedúci pastorácie Iráncov pri Evanjelickej krajinskej cirkvi v Hannovere, pastor Günther Oborski povedal, že medzi Iráncami je trend dať sa pokrstiť. To je „oveľa silnejšie ako ešte pred 15 rokmi“. Pastorácia Iráncov existuje od r. 1979, ako následok islamskej revolúcie, keď mnohí ušli z domoviny a prišli do Nemecka. Oborski vedie pastoráciu od r. 2003 a odvtedy konvertovalo k nemu 2000 Iráncov a tendencia je stúpajúca. „A aj u Afgancov záujem zreteľne rastie,“ ako povedal Oborski.
Pastor Oborski pripomenul, že iránska duša „je kresťanskej viere bližšia ako islamu“. Veď polovica Iráncov bola kedysi kresťanská. Ich spoločenstvá patrili k najstarším kresťanským spoločenstvám na svete.
U moslimov tento trend nevidno
Zásadný trend však nevidí katolícka ani evanjelická cirkev u moslimov, ktorí prichádzajú teraz do Nemecka. Koľkí sa ročne stanú kresťanmi, cirkvi neregistrujú. Biskupská konferencia Nemecka, ktorá tieto čísla nepravidelne sleduje, hovorí asi o 300 krstoch moslimoch v r. 2009.
Nemecký úrad pre migráciu a utečencov (BAMF) uznáva konverziu azylanta ako dôvod ochrany, ak mu hrozí prenasledovanie vo vlasti. Apostázia – odpad od islamskej viery – by mala v Iráne vážne následky. Nie hneď trest smrti, ale napríklad vyvlastnenie, či väzenie. Pri posudzovaní prípadov sa objasňuje, „či zmena viery azylanta nastala z taktických dôvodov alebo z pravého presvedčenia“, vyhlásila Natália Psuja z BAMF pre KNA. Ale po doložení krstného listu vlastne už nie sú pochybnosti. „Predpokladá sa, že zo strany kresťanského spoločenstva sa vykonala starostlivá príprava na krst,“ hovorí Psuja. Evanjelická príprava Iráncov na krst trvá šesť mesiacov. Katolícka cirkev na túto prípravu vyhradzuje celý rok. Tým sa chce uistiť, že budúci kresťan bude mať jasno, čo sa týka dôsledkov jeho rozhodnutia.
O tejto téme informuje brožúrka Biskupskej konferencie Nemecka a zaoberá sa aj problémami: Rodina sa odvráti, alebo manželstvo sa automaticky zruší, pretože podľa islamského práva nesmie byť napríklad moslimka vydatá za nemoslima. „A moslimovia konvertiti by mohli byť aj v Nemecku ohrození na zdraví a živote,“ uvádza sa v publikácii. -zg-

 

„Niektorí moslimovia chcú kresťanstvo úplne vytlačiť“

Tutzing, 22.9.2015 (kath.net/KNA) 018 306 – Nemecký katolícky teológ Timo Güzelmansur vážne obvinil islamské spoločenstvo „Ahmadiyya“. Povedal, že táto skupina má za cieľ «úplné vytlačenie náuky kresťanstva», povedal riaditeľ Kresťansko-islamského centra stretávania a dokumentácie (Cibedo) v pondelok v nemeckom Tutzingu. Odvolal sa na formuláciu vo vyhlásení spoločenstva „Ahmadiyya“. Jeho kalif hovorí o nadchádzajúcom «konečnom víťazstve islamu». Riaditeľ dodal, že skupina má za cieľ svetovládu. Cibedo je zariadenie Biskupskej konferencie Nemecka.
Frankfurtská publicistka Khola Maryam Hübschová mu však odporovala. Povedala, že náuke „Ahmadiyya“ nezodpovedá kresťanov «odviesť na porážku», ale že ide o intelektuálnu a duchovnú diskusiu. Ani obvinenie zo svetovlády podľa nej nie je správne. Koncom 19. storočia založené spoločenstvo „Ahmadiyya“ verí, že svet bude za obdobie nasledujúcich 300 rokov nasledovať jeho vieru. V Nemecku má skupina 40 000 prívržencov v 225 spoločenstvách. V Hessensku a Hamburgu má štatus právnickej osoby. O titulky v médiách sa spoločenstvo stále znova stará svojím stavebným programom «100 mešít».
Güzelmansur a Hübschová sa vyjadrili na konferencii «Islam v Nemecku a jeho mnohorakí aktéri» na Evanjelickej akadémii v Tutzingu a Nadácii Eugena Bisera. Dvojdňové podujatie so 70 účastníkmi trvalo do utorka. -zg-

 

Viedeň-Rím, 22.9.2015 (kath.net/KAP) 018 305 – Riaditeľ jezuitského oddelenia pre región Blízkeho Východu „Jesuit Refugee Service“ (JRS), páter Michael Zammit, v interview pre viedenský diecézny týždenník „Der Sonntag“ (20.9.) varoval pred pádom severo-sýrskej metropoly Aleppo.
„Väčšina kresťanov sa určite nebude cítiť dobre, ak „Islamský štát“ vnikne do Aleppa. A rovnako aj mnohí nekresťania. „Je teda otázkou, kto do Aleppa vpochoduje. To rozhodne, či nastane nový gigantický exodus obyvateľstva, či pozvoľný, ako je to už teraz,“ povedal Zammit. Pre pokoj v Sýrii sa musí podariť vylúčiť všetkých nesýrskych aktérov a docieliť zjednotenie Sýrčanov. „Ak sa od počiatku nejaká skupina vylúči, tak je každá diskusia a každé mierové hnutie odsúdené na neúspech,“ povedal jezuita maltézskeho pôvodu pôsobiaci v Aleppe.

Už dva milióny utečencov v Libanone
Libanonský riaditeľ charity páter Paul Karam cez víkend pre taliansku spravodajskú agentúru „AsiaNews“ povedal, že na stlmenie prúdu utečencov sa musí zastaviť vojna, obchod so zbraňami a financovanie terorizmu. „Medzinárodné spoločenstvo musí tento problém vziať na seba,“ povedal Karam.
Súčasne pripomenul, že Libanon je už štyri roky konfrontovaný s utečeneckou drámou: „Naša krajina prijala 1,5 milióna utečencov zo Sýrie. K tomu sa pridáva pol milióna palestínskych utečencov, či ich potomkov. Preto sa musí 4,5 milióna Libanončanov starať o dva milióny utečencov. Krajina koná prijatím takéhoto veľkého počtu utečencov „hrdinský čin“. Pre budúcnosť z toho vzniknú veľké problémy, pretože príliv takého veľkého počtu ľudí narušuje demografickú, bezpečnostnú, hospodársku a politickú rovnováhu.
Libanonská charita pomáha všetkým, kresťanom aj moslimom, ako zdôraznil páter Karam. Štáty pri Perzskom zálive naproti tomu podporujú iba moslimské nadácie, ktoré pomáhajú iba moslimom.

Zapojiť do rokovaní Assada
Páter Karam ostro odsúdil politiku medzinárodného spoločenstva: „Videli sme výsledok vojny v Iraku a v Líbyi, výsledok revolúcií v Egypte a Tunise. Nerozumiem, prečo medzinárodné spoločenstvo nevie pochopiť, že sa nestačí zbaviť Assada, aby sa pomery v Sýrii zasa zvládli. Kto má prísť po Assadovi?“
Karam varoval, že po sýrskom diktátorovi uchopí moc „Islamský štát“. Je to „skupina, ktorá zavraždila toľkých kresťanov a moslimov a zavinila exodus z Mosulu a nížiny Ninive. Má toto byť riešením?“ pýta sa páter.
Už štyri roky trvajúce ubezpečovania medzinárodného spoločenstva, že veď Libanonu pomôže, nie sú nanič, ako povedal riaditeľ charity: „Je potrebné začať rokovania aj s prezidentom Basharom al-Assadom a viesť dialóg, aby sa ukončila táto vojna na našli sa vhodné podmienky mieru.“ -zg-

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.