Pápež navštívil rehoľníčky vzpierajúce sa Obamovi. + Protest proti zástancom potratu v Európskom parlamente. + Arcibiskup Chaput varuje liberálnych katolíkov

Washington, 24.9.2015 (kath.net/KNA) 018 315 – Pápež František na druhý deň návštevy USA vo Washingtone mimo oficiálneho programu navštívil katolícku rehoľu, ktorá podala žalobu proti zdravotníckej reforme prezidenta Baracka Obamu.

Divine-mercy-Three-o-clock

Ako povedal vatikánsky hovorca Federico Lombardi v stredu večer, pápež navštívil rehoľníčky po svätorečení španielskeho misionára Junipera Serru pred Národnou svätyňou Nepoškvrneného počatia. František chcel svojou návštevou rehoľníčky podporiť.
«Malé sestry pre chudobných» odmietali ako cirkevný zamestnávateľ ponúkať zamestnancom zdravotné poistenie, ktoré hradí antikoncepciu, «potratovú pilulku» a preparáty na potrat. To požaduje od cirkvi reforma prezidenta Obamu. Ich žalobu v júli však odvolací súd zamietol. -zg-

Biely dom pozýva aktivistov LGBTI na pápežskú recepciu

Washington D.C., 23.9.2015 (kath.net/jg) 018 314 – Zoznam hostí pozvaných na recepciu s pápežom v Bielom dome je „hanebný a zjavne nevhodný“, kritizoval známy evanjelický kazateľ Franklin Graham. Prezident Obama chce svoju „hriešnu agendu“ očividne ďalej forsírovať, ako napísal Graham na Facebooku. Na stretnutí sa majú zúčastniť aktivisti transgenderu, otvorene homosexuálne žijúci biskup, ako aj prívrženci potratov a eutanázie. Informuje o tom Christian Post.
Podľa správy žurnálu Wall Street Journal Vatikánu sa niektoré mená nepáčili. Vyhlásil, že prítomnosť niektorých osôb je iritujúca. Kládol si otázku, či boli pozvaní aj zástupcovia hnutia pro-life, ktorí sú proti potratom, ako povedal vysoký predstaviteľ Vatikánu pre noviny.
Na stretnutí v Bielom dome sa majú zúčastniť aj ďalšie osoby ako: Sestra Simone Campbellová, vedúca „Networku“, katolíckej lobistickej skupiny za „sociálnu spravodlivosť“, ktorá sa zastáva potratu a eutanázie, biskup Gene Robinson, bývalý biskup Episkopálnej cirkvi, prvý homosexuálne žijúci biskup USA, Mateo Williamson, bývalý riaditeľ iniciatívy transgender „Dignity USA“ a aktivisti organizácie LGBT „GLAAD“ (Gay & Lesbian Alliance Against Defamation – Aliancie gejov a lesieb proti hanobeniu). -zg-

Pápež odmieta nálepku ľavičiara

Washington/Vatikán, 23.9.2015 (kath.net/KNA) 018 313 – Pápež František sa pred návštevou USA ohradil proti tomu, aby mu za jeho kritiku hospodárstva dávali nálepku ľavičiara. Je možné, že niektoré jeho vyjadrenia vyvolávajú «trocha ľavicový dojem», pripustil pri lete z Havany do Washingtonu pred novinármi. No varoval pred «mylným výkladom».
Františka v stredu popoludní uvítal v Bielom dome americký prezident Barack Obama.
Čo sa týka toho byť komunistom, či nekomunistom – ako povedal pápež František – „som si istý, že som nikdy nepovedal niečo, čo by presahovalo sociálnu náuku Cirkvi.» Dodal, že jeho postoje k takýmto témam, jeho encyklika o životnom prostredí «Laudato si» i jeho opakovaná kritika «hospodárskeho imperializmu» sú dokonale podložené predchádzajúcimi vieroučnými vyjadreniami. «A keď bude potrebné, aby som odrecitoval vyznanie viery, môžem to rád urobiť», vyhlásil pápež.
Pápež výslovne odmietol, že komunistický systém na Kube odsudzuje menej tvrdo, ako kapitalizmus. «V mojich príhovoroch na Kube som vždy poukazoval na sociálnu náuku Cirkvi. Ale veci, ktoré treba zmeniť, som jasne označil a neokrášľoval.»
Ani jeho výpovede o «divokom kapitalizme» obsahovo nepresahovali dokumenty «Evangelii gaudium», ani «Laudato si». V tom ostatnom mali jeho príhovory na Kube charakter kázní, ako povedal pápež. Išlo o to, vyzvať k nádeji, dialógu a hľadaniu spoločných rysov.
František okrem iného v Santiagu de Cuba v prítomnosti prezidenta Raula Castra zaprisahajúco zdôrazňoval «to revolučné nežnosti a lásky».

 

Protest proti zástancom potratu v Európskom parlamente

Brusel, 23.9.2015 (kath.net/idea) 018 312 – Ostrú kritiku podujatia najväčšej potratovej organizácie „International Planned Parenthood Federation“ v Európskom parlamente v Bruseli vyslovil nemecký europoslanec Strany za rodinu, Arne Gericke (Tessin pri Rostocku). Organizáciu pozvala frakcia liberálov (ALDE) spolu s parlamentnou sieťou prívržencov potratu, medzi nimi bavorská socialistická poslankyňa za SPD Mária Noichlová, ako aj ďalší poslanci zo Španielska, Belgicka, Talianska a Švédska. Pre Gerickeho je to „škandál“.
Poslanec pripomenul, že v USA prebieha proces proti organizácii a kongres len nedávno hlasoval za škrtnutie v prepočte 449 miliónov eur dotácii zo štátnych peňazí pre túto organizáciu: „A tu v Bruseli rozvinieme pre týchto ľudí červený koberec.“ „Plánované rodičovstvo“ obviňujú, že predáva časti telíčok nenarodených detí na výskum napr. kmeňových buniek. Organizácia popiera obvinenia, že zarába peniaze s časťami mŕtvoliek detičiek.

„Zrušenie podujatia by bolo to jediné správne“
V USA sú tieto obvinenia témou volebného boja. Gericke: „Neviem si predstaviť, že pani Noichlová ani jej kolegyne o tom nevedeli. Je jedno, kedy podujatie plánovali, po vypuknutí škandálu by bolo zrušenie podujatia to jediné právne.“
Už predtým politik zisťoval na Európskej komisii, aká vysoká je podpora tejto potratovej siete v Európe. Výsledok: V minulých siedmych rokoch dostala 10 miliónov eur. „Tieto príspevky sa musia okamžite zastaviť,“ zdôraznil Gericke. „Európa nesmie financovať združenia, ktoré sú podozrivé, že zaobchádzali s embryami ilegálne a zločinne. To by bolo vo väčšine krajín EÚ absolútne trestné. Aj v Nemecku.“
Členom „International Planned Parenthood Federation“ je nemecká poradenská organizácia Pro Familia (Frankfurt am Main). Zastáva sa práva ženy na potrat a vykonáva potraty. -zg-

 

USA: Arcibiskup Chaput varuje liberálnych katolíkov

Sydney, 23.9.2015 (kath.net/KNA) 018 311 – Arcibiskup americkej Filadelfie Charles Chaput pred pápežovou návštevou v USA varoval liberálnych katolíkov pred sklamaním.
«To, čo ľudia od Františka počujú, je iné, čo do tónu, no nie, čo do obsahu. Tento rozdiel je dôležitý, ale nie z dôvodov, ktoré si niektorí želajú», povedal arcibiskup Chaput pre austrálske noviny «The Guardian» (internetové vydanie z utorka).
Pápež František je na návšteve USA od utorka do nedele. Zastaví sa aj vo Filadelfii na záver Svetového stretnutia katolíckych rodín so 17 500 účastníkmi.
«Volanie pápeža po milosrdenstve a súcite sa nesmie chápať nesprávne. Cirkev je postavená na Božom milosrdenstve. Ale pravé milosrdenstvo je vždy viazané na pravdu a pravda nie je vždy vítaná, predovšetkým keď ide o otázky ako bohatstvo a sexualita,» povedal arcibiskup.
Vzhľadom na spoločenské premeny v USA, rastúci podiel španielsky hovoriacich migrantov v katolíckej cirkvi a stále vyšší priemerný vek veriacich, arcibiskup Chaput zdôraznil:
«Cirkev musí zmeniť metódy svojich kázní a náuky: Jadro posolstva sa však zmeniť nemôže.»
Obľúbenosť pápeža spôsobuje aj jeho juhoamerický pôvod, ako povedal Chaput ďalej. František «nikdy nemal účasť na krvavých bitkách a zmätku ideologických vojen v Európe, či na severoamerických morálnych diskusiách». On komunikuje «nezaťažený strachom» a spontánne. To sú «vlastnosti, ktoré majú Američania veľmi radi».
«Zmena v jazyku a štýle vedenia však neznamená nijakú zmenu v obsahu. Ak si to ľudia myslia, riskujú, že budú veľmi sklamaní», povedal arcibiskup Chaput. -zg-

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.