Čo bude ďalej? Nemecko sa ocitlo v obojstrannej pasci Spojených štátov. + Putin a Obama sa v otázke Sýrie nezhodli

Nemecká vláda sa nechala vlákať do obojstrannej pasce Američanov. S protiruskými sankciami vývoz prudko klesol, so škandálom výfukových plynov je pod útokom najvýznamnejší nemecký priemysel. Nemecko je v pasci

Příloha bez názvu_ 00007

Nemecký minister hospodárstva Sigmar Gabriel “povzbudil” (podľa agentúry Reuters) zrušenie sankcií proti Rusku. V skutočnosti je tento návrh prosbou pre Spojené štáty, že spolu so sankciami proti Rusku trpí aj Európska únia.

Gabriel hovorí povrchne, že o účasť Ruska v Sýrii možno požiadať len v prípade, že budú sankcie zrušené: “Každý rozumný vie, že nemôžete na jednej strane dlhodobo trvať na sankciách a na druhej strane žiadať o spoluprácu,” povedal Gabriel v Berlíne v piatok. EÚ musí skoncovať s represívnymi opatreniam na úplnú realizáciu mierovej dohody Minsk, ktorá okrem iného predpokladá prímerie na východnej Ukrajine. Kyjevská vláda sa na druhej strane snaží robiť všetko, čo je v ich silách, aby roznietila situáciu. Gabriel povedal: “Konflikt na Ukrajine nemôže spôsobiť, že vzťahy Európy s Ruskom a Spojenými štátmi sa zhoršia natoľko, že Rusko nebude našim partnerom v Sýrii.”

Avšak Gabriel má so svojou žiadosťou značné meškanie: Rusi začali aktívne zasahovať v Sýrii a zdajú sa byť odhodlaní, a to aj bez zhody so Spojenými štátmi – sledujúc svoje národné záujmy.

Gabriel nedávno sľúbil poskytnutie stoviek tisíc pracovných miest v Nemecku pre utečencov. Ale automobilový priemysel, najmä VW bude kompenzovať náklady vynaložené na súdenie, ktoré budú potrestané stratou pracovných miest. To je neúprosná logika globálnych korporácií – najmä ak sú na burze. A všetky známky poukazujú na krízu – a to nielen kvôli utečencom, ale kvôli hlúposti Volkswagenu, ktorý sa snažil oklamať regulátorov USA.

V nemeckej vláde teda panuje veľká nervozita. Každý vie, že emisný škandál Volkswagenu spôsobí nenávratné hospodárske škody: informačná služba Euro Intelligence odhaduje, že samotná škoda by sa mohla vyšplhať až na 100 miliárd eur – čo je viac než hodnota gréckeho záchranného balíčka. Existuje tu nebezpečenstvo infekcie celého nemeckého automobilového priemyslu.

Nemecký automobilový priemysel bol oslabený celé mesiace. To spôsobili najme protiruské sankcie, ktoré uvalili Američania, no mali dopad najmä na nemecký priemysel. Nemecká stredná trieda je teda v nebezpečenstve.

Nemecká federálna vláda súhlasila so sankciami pod tlakom USA. Teraz sa však zdá, že nie je čas na politické úvahy. Po tom, čo sa škandál Volkswagenu rozrástol, na celom svete panuje hystéria proti nemeckému automobilovému priemyslu.

Generálny riaditeľ koncernu Daimler – Dieter Zetsche – sa dištancuje od škandálu dopredu: “Považujeme to za porušenie zákonov a na našich vozidlách nedošlo k žiadnej manipulácii.” Na automobiloch značky Mercedes-Benz zatiaľ skutočne neboli zistené žiadne funkcie, ktoré upravujú výfukové plyne. Zároveň generálny riaditeľ zdôraznil odpoveď na otázku, či sú všetky automobilky podvodníci: “Nie!”

Vo svojej najtemnejšej hodine sa od nemeckej automobilky dištancujú všetky krajiny, na ktorých bola postavená: manipulované vozy skupiny VW už nebudú môcť jazdiť po cestách vo Švajčiarsku. Švajčiarska vláda chce, aby bolo dotknutým modelom odobraté typové schválenie ako prevencia ďalšej manipulácie s emisiami. Avšak už predané a prihlásené vozidlá by mali aj naďalej jazdiť švajčiarskych cestách.

Vo Švajčiarsku bolo ovplyvnených až 180.000 vozidiel. Ide o modely Audi, Seat, Škoda a Volkswagen modelových rokov 2009-2014, ktoré sú vybavené vznetovými motormi 1.2, 1.6 a 2,0 TDI. Motory spĺňajúce normu EURO 6 by nemali byť dotknuté.

Dotknuté sú aj akcie Volkswagenu, ktoré vlastní Európska centrálna banka (ECB). Tá stanovila kontrolu, či budú dlhopisy Volkswagenu vylúčené z cenných papierov programu nákupu ECB.

Finančné trhy budú k Nemcom nemilosrdné: Nemci si so svojimi lobistami v Bruseli zaistili, že sa do útoku dostanú Taliani a Francúzi, ktorí majú lepšie technológie v oblasti emisií. Niet divu, že malý Fiat vidí príležitosť k odvetným opatreniam. Talianska Confindustria sa nedávno cítila dotknutá, pretože Nemci využívajú svoju moc v EÚ, aby svojim automobilkám zaistili výhody.

Je obzvlášť pozoruhodné, že Sigmar Gabriel pracoval ako platený lobista pre Volkswagen. Jeho oblasť zodpovednosti: vplyv v EÚ pre navrhovanie predpisov. Predtým sedel v dozornej rade spoločnosti, kde stále sedí jeho stranícky kolega, predseda vlády pre Dolné Sasko.

Takže preto chce teraz Sigmar Gabriel poprosiť Američanov o milosť pre Vladimira Putina – s cieľom zachrániť, čo sa dá. Ale to sa nestane. Nemecká vláda je v pasci.

http://www.hlavnespravy.sk/co-bude-dalej-nemecko-sa-ocitlo-v-obojstrannej-pasci-spojenych-statov/686199

 

Putin a Obama sa v otázke Sýrie nezhodli

Jednou z nosných tém prvého stretnutia oboch hláv štátov od júna 2013 bol konflikt v Sýrii. Putin nevylúčil účasť Ruska na náletoch na postavenia tzv. Islamského štátu (IS), tie však musia byť “v plnom súlade s medzinárodným právom”

Za “veľmi užitočné a úprimné” označil ruský prezident Vladimir Putin pondelňajšie stretnutie s americkým prezidentom Barackom Obamom medzi štyrmi očami, ktoré trvalo asi 90 namiesto pôvodne plánovaných 55 minút a uskutočnilo sa v New Yorku po vystúpeniach oboch politikov v rozprave 70. Valného zhromaždenia OSN.

“Zdá sa mi, že americkí partneri celkom jasne vyjadrili svoj postoj v rade otázok vrátane vyriešenia situácie na Ukrajine a sýrskej otázky a všeobecne blízkovýchodnej. Máme, napodiv, mnoho spoločných bodov a názorov,” citovala Putina agentúra TASS. “Ale sú tu aj rozdiely,” povedal Putin a dodal, že tieto rozdiely sú však dobre známe.

Jednou z nosných tém prvého stretnutia oboch hláv štátov od júna 2013 bol konflikt v Sýrii. Putin nevylúčil účasť Ruska na náletoch na postavenia tzv. Islamského štátu (IS), tie však musia byť “v plnom súlade s medzinárodným právom”. To znamená, že na rozdiel od tých, ktoré v Sýrii uskutočňuje koalícia vedená USA, o ne musí požiadať vláda v Damasku, alebo musia byť schválené rezolúciou Bezpečnostnej rady OSN. Putin však kategoricky odmietol vyslanie ruských pozemných jednotiek do Sýrie. O osude sýrskeho prezidenta Bašára Asada by podľa neho mal rozhodnúť sýrsky ľud, nie Obama alebo francúzsky prezident Francois Hollande.

Šéf Kremľa ďalej povedal, že s Obamom sa dohodli na pokračovaní rokovaní o lepšej koordinácii akcií armád Ruska a USA, aby sa zabránilo náhodným incidentom v teréne.

Putin nesúhlasil s tvrdením, že už dávno sa nestretol so svojím americkým náprotivkom. Hoci sa neuskutočnili také stretnutia ako bolo teraz “pred kamerami”, neznamená to, že kontakty sú prerušené. “Kontakty nie sú vôbec prerušené, v tomto ohľade netreba mať žiadne obavy a špekulácie,” zdôraznil Putin. Vzťahy medzi Ruskom a Spojenými štátmi sú podľa neho momentálne na nízkej úrovni, nie však vinou Moskvy, ale je to voľba USA. “Sme vždy pripravení vzťahy rozvíjať, obnoviť ich v plnom rozsahu,” povedal Putin.

Podľa nemenovaného amerického predstaviteľa, na ktorého sa odvoláva agentúra Reuters, hovorili prezidenti najprv približne 45 minút o konflikte na východe Ukrajiny. Na margo Sýrie Obama zopakoval, že táto krajina nebude stabilná, kým bude Asad pri moci. Napriek nezhodám o osude Asada sa prezidenti dohodli preskúmať možnosti politického riešenia konfliktu v Sýrii. Pri Ukrajine Obama zopakoval podporu zvrchovanosti a územnej celistvosti tejto krajiny a povedal, že Spojené štáty vidia príležitosť na dosiahnutie pokroku v tzv. mierových dohodách z Minska. Vyjadril však obavy o ich implementáciu, okrem iného vo svetle plánov proruských separatistov na “ilegálne” miestne voľby.

Obama a Putin absolvovali pred stretnutím fototermín, na ktorom si krátko podali ruky. Správanie oboch politikov označili novinári za chladné, pričom podobná atmosféra medzi nimi vládla aj na predchádzajúcom obede organizovanom generálnym tajomníkom OSN Pan Ki-munom. Na obede predniesol americký prezident prípitok, ktorý zakončil slovami “nech nás nikdy neopustí túžba po mieri”. Obama následne pozdravil svetových lídrov sediacich pri stole, ale pri Putinovi mu pohľad stvrdol a jeho úsmev zmizol. Obaja prezidenti, medzi ktorými sedel šéf OSN, na seba chvíľu uprene pozerali a potom si štrngli pohármi. Putin sa pritom zľahka pousmial.

Podľa agentúry DPA to zašlo až tak ďaleko, že sa novinári dohadovali o tom, či poháre naozaj štrngli. Redaktor denníka New York Times Gardiner Harris, ktorý bol na prípitku osobne prítomný, tvrdil, že sa tak nestalo. Keď však uvidel dôkaz v podobe fotografie, uznal, že sa mýlil.

http://www.hlavnespravy.sk/putin-obama-sa-otazke-syrie-nezhodli/686759

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.