Vatikánsky úradník Krzysztof Olaf Charamsa sa priznal k homosexuálnej orientácii. Teraz musí opustiť kongregáciu i pápežské univerzity.

Bavorský minister financií Merkelovej vyčítal, že v téme utečeneckej krízy už nezastupuje väčšinu svojej strany

Úradník vatikánskej kongregácie sa priznal, že je gay
V nedeľu sa v Ríme začína riadne zasadnutie Synody o rodine. O veľký rozruch sa v cirkevných kruhoch postaral Mons. Krzysztof Olaf Charamsa, úradník vatikánskej Kongregácie pre náuku viery. Verejne vyznal, že je gay.

Charamsa bol zároveň druhým sekretárom Medzinárodnej teologickej komisie. Prednášal na Gregoriánskej pápežskej univerzite. Je teológom a filozofom.
Krzysztof-Olaf-Charamsa
Hovorí o láske k inému mužovi

Vatikánsky úradník dokonca hovoril o láske k inému mužovi. Eduardovi. Požaduje okrem iného zrušenie „sporných“ dokumentov z katolíckeho učenia o homosexuáloch. Kritizuje aj niektoré pohľady Katechizmu katolíckej cirkvi, ktoré hovoria o homosexuálnej orientácii ako o „objektívne neusporiadanej“.

Podľa pozorovateľov Charamsu k jeho rozhodnutiu povzbudilo gesto pápeža Františka, ktorý sa počas nedávnej návštevy USA stretol so svojim homosexuálnym priateľom Yayom Grassim z Argentíny. Na stretnutí s Františkom ho sprevádzal partner Iwan, s ktorým žijú spolu 19 rokov. Grassi CNN prezradil, že „tri týždne pred cestou mu zatelefonoval pápež a povedal, že ho túži objať“.

Či a nakoľko tieto dve udalosti ovplyvnia postoje Synody vo vzťahu k homosexuálom ukážu nasledujúce dni. Zasadnutie, ktoré sa začne v pondelok potrvá do 25. októbra.

Podobný prípad sa len pred časom udial v susednom Česku. Doktor teológie, prednášajúci na Katolíckej teologickej fakulte Karlovej univerzity morálku, sa priznal, že je homosexuálom. Bol ženatým otcom štyroch detí. Po tom, ako informoval o skutočnosti pražského arcibiskupa a kolegov na univerzite, bol ukončený jeho pracovný pomer s okamžitou platnosťou.

Aký osud postihne Mons. Charamsu, zatiaľ nie je známe.

Aktualizácia: Podľa oficiálneho vyjadrenia Vatikánu musí Mons. Charamsa opustiť Kongregáciu pre náuku viery i pápežské univerzity. O ďalšom osude poľského monsignora rozhodne Charamsov diecézny biskup.

Karol Lovaš

http://www.aktuality.sk/clanok/305378/uradnik-vatikanskej-kongregacie-sa-priznal-ze-je-gay/?i9=8591e1c2dc11

 

V nemeckej politickej strane CSU rastie kritika neustávajúceho prílivu utečencov

Nerovnomerné prerozdeľovanie utečencov medzi nemecké spolkové krajiny sa nepáči bavorskému ministrovi vnútra Joachimovi Herrmannovi. Podľa neho to má len málo spoločného s “uvítacou kultúrou”, citovala ho agentúra DPA

Herrmann v tejto súvislosti kritizoval vládu Dolného Saska, ktoré prijíma menej utečencov, než by malo. Bavorsko prichýlilo v septembri podľa Herrmanna viac ako 58.000 žiadateľov o azyl. Je to o 16.000 viac, ako mu na základe prerozdeľovacieho kľúča náleží. Naopak, niektoré iné spolkové krajiny prijali oveľa menej utečencov, ako by mali.

Najviac vytŕča Dolné Sasko, kde vládne koalícia sociálnych demokratov a zelených, ktoré namiesto plánovaných 25.000 prijalo len asi 18.000 utečencov, uviedol Herrmann. “To je v rozpore s tým, čo inak počujeme z takýchto (spolkových) krajín: hovorí sa o uvítacej kultúre, ale v praxi sa nerealizuje,” vyhlásil Herrmann, člen v Bavorsku vládnucej konzervatívnej Kresťanskosociálnej únie (CSU).

Herrmannov stranícky kolega a bavorský minister financií Markus Söder zašiel ešte ďalej a v rozhovore pre noviny Passauer Neue Presse požadoval “masívne obmedzenie prisťahovalectva. Hovoriť podľa neho treba aj o základnom práve na azyl, “len dúfam, že dovtedy nebude príliš neskoro”.

Söder už predtým navrhol prispôsobiť nemecké azylové právo menej prísnym normám v iných európskych krajinách a zásadne spochybnil individuálne právo na azyl. Od koaličných sociálnych demokratov a opozície si za to vyslúžil ostrú kritiku, podporila ho však sesterská Kresťanskodemokratická strana (CDU) kancelárky Angely Mekrelovej.

Söder v rozhovore pre Passauer Neue Presse tiež kritizoval, že registrácia a kontrola utečencov v Nemecku je v súčasnej dobe otázkou náhody a nikto nevie, koľko ich v krajine vlastne je. Imigrácia potrebuje limity a kvóty, pretože Nemecko “nemôže zachrániť celý svet”. Podľa Södera bez ochrany hraníc a bez jasného signálu, že do Nemecka nemôže prísť každý, sa príliv utečencov nepodarí zastaviť.

Bavorský minister financií Merkelovej vyčítal, že v téme utečeneckej krízy už nezastupuje väčšinu svojej strany: “V tejto veci sme (CSU) momentálne viac CDU ako samotné vedenie CDU”. Zároveň varoval pred prenesením náboženských konfliktov do Nemecka, čo by mohlo zvýšiť neistotu medzi jeho občanmi.

Ku kritike sa pripojili i ďalší politici CSU. Jej generálny tajomník Andreas Scheuer v rozhovore pre nedeľník Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung požadoval zastavenie prijímania utečencov a stanovenie limitov, inak sa situácia vymkne kontrole.

Poslanec CSU Hans-Peter Uhl sa pre rovnaké periodikum vyslovil za “okamžité” zatvorenie hraníc s Rakúskom a vracanie utečencov do tejto krajiny. Viedeň by následne mala utečencov tiež posielať späť a spustiť tak reťazovú reakciu, kým nenastane stav, že utečenci budú musieť žiadať o azyl na vonkajších hraniciach EÚ.

Prvé kritické hlasy zazneli v uplynulých dňoch aj z radov sociálnych demokratov. Predseda ich poslaneckého klubu v Spolkovom sneme Thomas Oppermann si myslí, že Merkelová, ktorá má veľkú zodpovednosť, by mala osobne priznať hroziace preťaženie a jasne povedať, že skoro milión utečencov takmer vyčerpal možnosti Nemecka tento rok.

http://www.hlavnespravy.sk/v-nemeckej-politickej-strane-csu-rastie-kritika-neustavajuceho-prilivu-utecencov/689759

Merkelová: EÚ podstupuje opäť zaťažkávaciu skúšku – tentoraz kvôli utečencom

Európska únia podstupuje podľa názoru nemeckej kancelárky Angely Merkelovej kvôli utečeneckej kríze opäť zaťažkávaciu skúšku. Tá je tentoraz o tom, ako sa vyrovnáme s utečencami, uviedla vo svojom najnovšom videoposolstve, zverejnenom dnes na stránke bundeskanzlerin.de

Podľa Merkelovej je dôležitá spoločná odpoveď krajín EÚ, okrem iného aj v boji proti príčinám tejto krízy. Preto nastal “správny čas”, aby spoločne s francúzskym prezidentom Françoisom Hollandom navštívila Európsky parlament v Štrasburgu. Na pozvanie jeho predsedu Martina Schulza tam obaja politici vystúpia na budúci týždeň v stredu. Merkelová v tejto súvislosti povedala, že s Hollandom chcú dosiahnuť to, aby bolo jasné, že EÚ je “spoločenstvom hodnôt” a “spoločenstvom solidarity”. Z tohto dôvodu si treba úlohy týkajúce sa utečeneckej krízy “spravodlivo” rozdeliť.

K úlohám, ktoré musí EÚ zvládnuť, podľa Merkelovej patrí ochrana vonkajších hraníc najmä medzi Tureckom a Gréckom, aby bola zaistená “riadená migrácia”. Nutné je tiež zintenzívniť pomoc krajinám, kde sa nachádza najviac utečencov – ide najmä o Libanon, Jordánsko a Turecko – a poskytnúť viac peňazí na rozvojovú pomoc a programy OSN na podporu utečencov.

V tejto súvislosti Merkelová zdôraznila, že Nemecko nemôže poskytnúť útočisko všetkým prichádzajúcim utečencom. “Musíme dať jasne najavo, že tí, ktorí majú dôvod na ochranu, ju od nás majú dostať; ale aj to, že tí, ktorí tento dôvod nemajú, ktorí k nám prichádzajú z čisto ekonomických dôvodov, musia našu krajinu opustiť,” povedala Merkelová s dôvetkom, že Nemecko musí byť v tomto smere dôslednejšie.

Na margo tlaku od vlastných koaličných partnerov na obmedzenie migrácie, ale aj rastúcich obáv občanov Merkelová uviedla, že ľudia musia mať možnosť klásť otázky a aj ich kladú. Je však dôležité usilovať sa o dialóg. “Čelíme totiž niečomu, čo sme v tomto rozsahu doteraz nepoznali. Z vojny ako tej v Sýrii, ktorú sme väčšinou sledovali v televízii, je zrazu niečo veľmi reálne: prichádzajú utečenci,” konštatovala kancelárka.

Originálny príhovor si môžete pozrieť TU.

http://www.hlavnespravy.sk/merkelova-eu-podstupuje-opat-zatazkavaciu-skusku-tentoraz-kvoli-utecencom/689724

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.