Ani o tisíc rokov. Briti nesúhlasia s migračnou politikou Únie. + U německých Židů roste obava z arabského antisemitismu

Britská ministerka vnútra Theresa Mayová navrhuje sprísnenie kontroly hraníc a prijímanie iba ohrozených utečencov.
LONDÝN. Británia nikdy – „ani o tisíc rokov“ – nebude súhlasiť so spoločnou imigračnou politikou Európskej únie, ktorá má riešiť prudký nárast počtu utečencov na starom kontinente.

britain_migrants-ffdf4f50b3ae4690b043e04_r9657-r769-st.ir3-_t300
Ani o tisíc rokov
Britská ministerka vnútra Theresa Mayová to v utorok vyhlásila na konferencii Konzervatívnej strany s odporúčaním, aby Británia sprísnila kontrolu hraníc, prijímala iba ohrozených utečencov a neprijímala tých, ktorí iba hľadajú lepší život.

Podľa Mayovej utečeneckú krízu v Európu „môžu vyriešiť iba národné štáty, ktoré prevezmú zodpovednosť a budú chrániť svoje národné hranice“, citovala ju agentúra AP.

Ministerka povedala, že v uplynulých rokoch bolo medzi žiadateľmi o azyl v EÚ viac ľudí z Balkánu, ktorý je roky bez vojen, ako z vojnou sužovanej Sýrie.

Príchod státisícov migrantov do Európy podľa nej „viedol niektorých ľudí k presvedčeniu, že potrebujeme nový prístup, nový európsky prístup, ktorý by zahŕňal spoločnú imigračnú a azylovú politiku.

Pre týchto ľudí mám jasnú odpoveď: Ani za tisíc rokov,“ zdôraznila Mayová.

V nekompromisnom prejave o imigrácii vyhlásila, že Británia bude kombinovať „zdravý rozum s láskavým súcitom“.

Nezodpovedné vyjadrenia
Ministerka vnútra uviedla, že považuje „za nemožné vybudovať súdržnú spoločnosť“ pri vysokých úrovniach prisťahovalectva, ktoré Británia zažila v uplynulom desaťročí.

Čistá imigrácia do Británie dosiahla za rok do marca 330-tisíc ľudí.

Theresa Mayová je považovaná za potenciálnu budúcu šéfku konzervatívcov a jej vystúpenie malo podľa agentúry AP za cieľ získať jej podporu vnútri strany.

Jej nekompromisný postoj sa rozchádza s postojom premiéra Davida Camerona, ktorý v utorok zdôraznil, že Británia prisťahovalectvo potrebuje a má z neho prospech, ak ho udrží pod kontrolou.

Generálny riaditeľ profesijnej organizácie podnikateľov, Institute of Directors, Simon Walker kritizoval Mayovej „nezodpovedné“ vyjadrenia.

Vyhlásil, že jej odmietanie prijať tých najlepších a najbystrejších (spomedzi imigrantov) je „ďalším príkladom toho, ako ministerka vnútra uprednostňuje vnútrostranícku politiku pred vlastnou krajinou, ktorá potrebuje pomoc v konkurenčnom boji ekonomík“.

http://www.sme.sk/c/8027611/ani-o-tisic-rokov-briti-nesuhlasia-s-migracnou-politikou-unie.html?ref=cl

 

U německých Židů roste obava z arabského antisemitismu

U německých Židů roste obava z arabského antisemitismu
V německých židovských obcích roste znepokojení kvůli přílivu uprchlíků. Arabský antisemitismus, který byl na sestupu by se naopak s přílivem migrantů mohl zvýšit, říká Josef Schuster, předseda Ústřední rady Židů.

Předseda Ústřední rady Židů Josef Schuster varoval tento týden při setkání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou (CDU) před zvýšováním arabského antisemitismu. Informaci přinesl německý „Welt am Sonntag“.

„Mezi lidmi, kteří hledají útočiště v Německu, je velký počet ze zemí, v nichž se dívají na Izrael jako na nepřítele. Vyrostli s tímto nepřátelstvím vůči Izraeli a přenášejí své nepřátelství často na Židy,“ řekl Schuster.

V židovské komunitě je „nyní strach, že arabský antisemitismus v Německu by se mohl zvyšovat a proto je nutné rychle, tak jak je to jen možné integrovat uprchlíky do našeho hodnotového společenství.“

Odmítnutí všech forem antisemitismu a solidarita s Izraelem jsou základní zásady Spolkové republiky.

Seehofer vyzval Merkelovou, aby jasně řekla migrantům: Stop

Schuster přednesl své obavy kancléřce na setkání se zástupci sdružení, náboženských obcí, institucí a odborů. Po jeho projevu na kancléřství bylo „rozpačité ticho“. Kancléřka k tomu učinila poznámku: „To je důvod, proč se s tím musíme rychlevypořádat „.

Ústřední rada Židů v Německu obecně přivítal přijímání mnoho uprchlíků. „Uprchlíky potřebujeme, ale s nimi samozřejmě vznikají i v židovské komunitě obav, které potřebujeme řešit,“ řekl Schuster pro „Welt am Sonntag“.

http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/u-nemeckych-zidu-roste-obava-z-arabskeho-antisemitismu/

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.