Aj Švédi chcú referendum o utečencoch-Nová legislatíva má Berlínu pomôcť lepšie zvládnuť vysoký počet migrantov a zastaviť ich príliv

O referendum v tejto otázke sa snažia Švédski demokrati
Pravicovopopulistickí Švédski demokrati (SD) si chcú vynútiť referendum o prijímaní utečencov a navyše doma aj v zahraničí zorganizovať mediálnu kampaň proti ďalšiemu prílevu utečencov a migrantov. V Štokholme to dnes oznámil predseda strany, orientovanej jasne proti prisťahovalectvu, Jimmie Akesson.
nahoda
Štyridsaťdeväť poslancov SD vo švédskom parlamente by sa podľa neho malo v najbližšom období čo najmenej zúčastňovať na práci zákonodarného zboru. Namiesto toho by sa mali podieľať na distribúcii letákov a svojimi vystúpeniami aj na vyvolávaní nálad medzi občanmi.

Navyše sa od nich očakáva, že prispejú k zozbieraniu dostatočného množstva podpisov pre zámery vedenia strany, informovala agentúra APA.

Švédski demokrati sú sklamaní prístupom konzervatívnych parlamentných strán, preto sa chcú v intenzívnejšej miere pokúsiť o využitie mimoparlamentných prostriedkov. Hroziaci kolaps systému podľa ich názoru v súvislosti s prílevom utečencov už nastal. Ide tak už iba o to zachrániť krajinu, poznamenala hovorkyňa strany pre integrácie Paula Bielerová.

Zahraničná časť mediálnej kampane by mala mať formu inzerátov i televíznych klipov, a to tak v krajinách pôvodu migrantov, napríklad Sýrii, Iraku alebo Afganistane, ako aj v tranzitných štátoch, akými sú napríklad Nemecko alebo Dánsko. Cieľom kampane je vyslať migrantom jasné posolstvo: Nechoďte sem.

Podľa slov šéfa parlamentného klubu SD Mattiasa Karlssona by náklady na plánované kampane mali dosiahnuť 10-12 miliónov švédskych korún (okolo 1,3 milióna eur). Táto suma predstavuje až štvrtinu štátnej podpory strane pred parlamentnými voľbami v roku 2018.

Niektoré prieskumy verejnej mienky v priebehu uplynulého leta naznačovali, že práve Švédski demokrati prevzali postavenie najpopulárnejšej strany. Platí to napriek tomu, že od vstupu do parlamentu v roku 2010 sa SD musí vyrovnávať so značnou izoláciou, do ktorej stranu uvrhli zostávajúce parlamentné strany vrátane opozičných.

http://www.hlavnespravy.sk/aj-svedi-chcu-referendum-o-utecencoch/696234

Nemeckí poslanci prijali balík opatrení na riešenie utečeneckej krízy

Nová legislatíva má Berlínu pomôcť lepšie zvládnuť vysoký počet migrantov a zastaviť ich príliv

Nemeckí poslanci schválili dnes sériu opatrení zameraných na riešenie utečeneckej krízy, ktorých súčasťou sú kroky na urýchlenie azylových a deportačných postupov, uľahčenie výstavby ubytovní pre žiadateľov o azyl a zníženie finančných stimulov pre ekonomických migrantov.

Nemecko očakáva v tomto roku príchod rekordného počtu viac ako 800 000 žiadateľov o azyl, čo je zďaleka najviac spomedzi všetkých štátov Európskej únie. Nová legislatíva má Berlínu pomôcť lepšie zvládnuť tento bezprecedentný počet migrantov a zastaviť ich príliv, napísala agentúra Reuters.

Balík opatrení obsahuje okrem iného rozšírený zoznam krajín považovaných za bezpečné, čo v praxi znamená, že ich občania nebudú mať vo všeobecnosti nárok na štatút azylanta. Do aktualizovaného zoznamu Berlín zahrnul štáty ako Kosovo, Albánsko a Čierna Hora; v tejto kategórii sa okrem nich už nachádzali Srbsko, Macedónsko a Bosna.

Cieľom zrýchlenia azylových a rozhodovacích postupov v prípade migrantov z juhovýchodnej Európy je snaha zamerať sa predovšetkým na utečencov z vojnou zmietaných krajín ako sú Sýria, Irak či Afganistan.

Zákonodarcovia koalície kancelárky Angely Merkelovej odhlasovali ďalej návrh na predĺženie obdobia, počas ktorého musia žiadatelia o azyl čakať v prijímacích strediskách, pokým nebude ich žiadosť o poskytnutie prístrešia prijatá alebo zamietnutá. Táto lehota bola predĺžená zo súčasných troch na šesť mesiacov.

Počas tohto obdobia majú žiadatelia o azyl vo všeobecnosti nárok na nižšie dávky. Zákon ďalej ponúka možnosť vyplácať ľuďom v prijímacích centrách dávky aj v inej forme ako finančnej.

Nemecké úrady potrebujú na spracovanie žiadosti o azyl v súčasnosti zhruba päť mesiacov. Toto obdobie sa však mení v závislosti od jednotlivých prípadov a mnohí utečenci čakajú omnoho dlhšie.

Medzinárodné ľudskoprávne organizácie Amnesty International (AI) a Pro Asyl dnes prijaté opatrenia kritizovali s tým, že nová právna úprava kladie príliš veľký dôraz na zastrašovanie a vylúčenie.

http://www.hlavnespravy.sk/nemecki-poslanci-prijali-balik-opatreni-na-riesenie-uteceneckej-krizy/696202

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.