Arcibiskup Peta: ‚Satanov dym’ je citeľný . + Kardinál Burke za vernosť katolíckej sexuálnej náuke

Vatikán, 16.10.2015 (kath.net/jg) 018 397 – „Počas mimoriadnej synody biskupov sa „Satanov dym“ pokúšal vniknúť do Cirkvi,“ povedal arcibiskup Tomasch Peta, z Astany (Kazachstan). Jeho vyhlásenie z 10. októbra pred súčasnou riadnou synodou uverejnila laická iniciatíva „Voice of the Family“ (Hlas rodiny) na svojej internetovej stránke.
„To sa ukázalo v nasledovných návrhoch,“ pokračoval arcibiskup Peta:
Fatimske zjavenie
1. Pri pokuse dosiahnuť pripustenie znovu zosobášených rozvedených ku svätému prijímaniu.
2. Pri iniciatívach nájsť niečo pozitívne na manželstvu podobných životných spoločenstvách
3. Pri obhajobe homosexuality ako niečoho údajne normálneho.

„Niektorí synodálni otcovia pozvanie pápeža Františka k otvorenej diskusii nesprávne pochopili a predniesli idey, ktoré odporujú 2000-ročnej tradícii Cirkvi, založenej na Božom slove. Úlohou synody naproti tomu je evanjelium manželstva a rodiny nanovo vnášať do povedomia ľudí. Preto nie je dovolené, tento základ ničiť,“ zdôraznil arcibiskup.
Arcibiskup Peta svojou úvodnou poznámkou nahrával na pápeža Pavla VI., ktorý už pred mnohými rokmi povedal: „Satanov dym prenikol cez nejakú trhlinu do Božieho chrámu.“ -zg-

 

Kardinál Burke za vernosť katolíckej sexuálnej náuke

Rím, 15.10.2015 (kath.net/KNA) 018 392 –Kardinál Raymond Burke vyzval Katolícku cirkev, aby sa verne pridržiavala svojej sexuálnej náuky.
„Mnohí katolíci už nedokážu v téme sexualita rozlišovať medzi tým správnym a nesprávnym, medzi dobrým a zlým,“ povedal vo štvrtok v Ríme na okraj synody biskupov o rodine. Katolícke školstvo napomenul, „aby hriech ako je napríklad praktizovaná homosexualita alebo rozvod jasne pomenovalo a aby odporovalo každej indoktrinácii ideológiou gender“. „Kresťanská náuka požaduje, aby sme sa k hriešnikovi správali s láskou, no hriech samotný rozhodne odmietli.“

„V ére sekularizmu sa školy stali nástrojmi hnutia, ktoré je nepriateľské voči kresťanským hodnotám a chce zmeniť identitu spoločnosti,“ kritizoval americký kardinál. Deti podľa jeho slov však neslobodno pomiasť falošnými obrazmi pohlaví a scestnými konštrukciami rodiny. Už len pojem «tradičné manželstvo» je nevhodný, pretože existuje iba jedna forma manželstva a síce manželstva muža a ženy.
Kardinál Burke to povedal na tlačovej konferencii katolíckej laickej iniciatívy «Voice of the Family» (Hlas rodiny). Jej hovorca sa pritom ostrou formou postavil proti pracovnému materiálu synody vo Vatikáne. V ňom sa pojmy ako hriech a čistota spomínajú iba málo, rovnako ako právo rodičov na sexuálnu výchovu svojich detí. Dodal, že mnohí biskupi tiež pripúšťajú, aby sa na katolíckych školách vyučovali témy, ktoré sú nezlučiteľné s katolíckou sexuálnou náukou.
«Voice of the Family» je katolícke združenie početných medzinárodných organizácii za život a za rodinu, ktoré sa spojili, aby komentovali prácu minulej aj súčasnej synody biskupov.
Kardinál Burke sám odmieta každé vyjadrenie postoja k dianiu na synode, na ktorej sa na rozdiel od predchádzajúcej v r. 2014 nezúčastňuje. -zg-

 

Kňaz stráca akreditáciu vo Vatikáne

Vatikán, 15.10.2015 (kath.net/LSN/jg) 018 394 – Dlhoročný vatikánsky korešpondent v prvých dňoch synody biskupov stratil svoju akreditáciu. Krátko predtým kritizoval kanadského arcibiskupa Paula Andrého Durochera kvôli jeho výpovediam na tlačovej konferencii k synode. Páter Nicholas Gregoris, katolícky kňaz, 15 rokov komentoval pre rôzne anglické katolícke médiá dianie v Ríme.
Arcibiskup Durocher na tlačovke vyjadril názor, že o otázke pripustenia znovu zosobášených rozvedených k prijímaniu sa diskutuje a vyhlásil:
„Je otvorené, či táto téma patrí do náuky Cirkvi a tým je nemeniteľná, alebo či je to otázka vnútro-cirkevného poriadku, ktorý Cirkev môže zmeniť.“
Po tlačovej konferencii Gregoris arcibiskupa k tejto výpovedi oslovil a povedal mu:
„Je nebezpečné otázku svätého prijímania označovať za meniteľnú matériu“.
Gregoris pripustil, že bol pritom rozhorčený, no dodal, že predsa nie je zločinom, povedať niečo so zápalom. „Arcibiskup Durocher nič podstatné na moju kritiku neodpovedal a odišiel,“ spomína si Gregoris.
Na ďalší deň prišiel na tlačovú konferenciu do Tlačovej kancelárie Vatikánu – Sala Stampa. Tam mu bez odôvodnenia povedali, že stratil akreditáciu a že musí opustiť sálu.
Arcibiskup Durocher na otázku „LifeSiteNews“ odpovedal, že s akreditáciou pátra Gregorisa nemá nič do činenia a vec nechce ďalej komentovať. Stanovisko k incidentu nevydala ani vatikánska tlačová kancelária. -zg-

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.