Maďarsko o polnoci zatvorí zelenú hranicu s Chorvátskom. + Vo Švédsku obžalovali eritrejského azylanta z dvoch vrážd v obchode Ikea

Na uzatvorenie hranice sú z poriadkového hľadiska a z hľadiska ochrany hraníc všetky podmienky dané.
BUDAPEŠŤ. Maďarsko v piatok o polnoci uzatvorí zelenú hranicu s Chorvátskom.
Rozhodol o tom maďarský kabinet pre národnú bezpečnosť, ktorého schôdzku zvolal predseda vlády Viktor Orbán.
image_1
Podľa agentúry MTI rozhodnutie kabinetu tlmočil na tlačovej konferencii v Budapešti minister zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Péter Szijjártó.

Minister povedal, že maďarsko-chorvátske hraničné priechody budú fungovať aj naďalej, ale so sprísnenou kontrolou.

Maďarská vláda očakáva od tohto kroku rovnaký výsledok ako od už uzatvoreného maďarsko-srbského hraničného úseku.

„O uzatvorení zelenej hranice sme informovali chorvátskeho veľvyslanca v Budapešti, ktorý vyjadril sklamanie,“ dodal Szijjártó, podľa ktorého maďarská strana poskytla príslušnú informáciu aj šéfom diplomacií ďalších krajín regiónu.

Summit Európskej rady podľa Orbána rozhodol o dôležitom kroku smerom k tomu, aby došlo k dohode s Tureckom, pričom ale nevznikla dohoda o uzatvorení grécko-tureckej hranice.

Na uzatvorenie zelenej hranice s Chorvátskom sú z poriadkového hľadiska a z hľadiska ochrany hraníc všetky podmienky dané; Maďarsko je schopné zabezpečiť chorvátsku hranicu rovnako, ako je to na úseku hranice so Srbskom, zdôraznil Orbán.

http://www.sme.sk/c/8039119/madarsko-o-polnoci-zatvori-zelenu-hranicu-s-chorvatskom.html?ref=trz

 

Vo Švédsku obžalovali eritrejského azylanta z dvoch vrážd v obchode Ikea

Tesne pred útokmi sa muž dozvedel, že jeho žiadosť o azyl bola zamietnutá

Švédska prokuratúra obvinila eritrejského uchádzača o azyl z vraždy 55-ročnej ženy a jej 27-ročného syna dobodaním v auguste v obchodnom dome s nábytkom Ikea.

Tesne pred útokmi sa muž dozvedel, že jeho žiadosť o azyl bola zamietnutá, pripomenula v dnešnej správe tlačová agentúra AP.

Prokuratúra uviedla, že muž útočil v meste Västeras v strednej časti Švédska a použil pri tom kuchynské nože z Ikey, ktorými usmrtil obidve obete. Potom si rozrezal brušnú dutinu.

Generálna prokurátorka Eva Morénová novinárom povedala, že muž sa priznal k útokom z 10. augusta. Vyšetrovateľom povedal, že rozmýšľal nad tým, že ak nebude môcť zostať vo Švédsku, zabije niekoho iného alebo seba. Prokurátorka neuviedla totožnosť obžalovaného v súlade so švédskou praxou.

Morenová dodala, že muž si obete vybral náhodne.

http://www.hlavnespravy.sk/vo-svedsku-obzalovali-eritrejskeho-azylanta-z-dvoch-vrazd-v-obchode-ikea/696672

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.