Operácia v Sýrii: 670 letov, masové dezertérstvo a čudné neidentifikované bombardovanie polí

Od začiatku vzdušnej operácie vzdušných a kozmických síl RF v Sýrii bolo vykonaných takmer 670 bojových letov, z toho 115 v noci. Za účelom zásahu najdôležitejších objektov IS boli nasadené rakety s plochou dráhou letu Kaliber, cituje piatkové vyhlásenie náčelníka Hlavnej operatívnej správy Generálneho štábu Ozbrojených síl RF generálplukovníka Andreja Kartapolova ruský Sputnik.

0-1

“Za posledný týždeň (v Sýrii) sa situácia dosť značne zmenila. Súvisí to predovšetkým s výsledkami úderov ruskej leteckej skupiny na objekty teroristickej organizácie ISIL”, povedal Kartapolov.

Na snímke z videa dym stúpa po leteckom útoku ruských vzdušných síl v meste Latamna v sýrskej provincii Hamá. Ilustračné foto
Na snímke z videa dym stúpa po leteckom útoku ruských vzdušných síl v meste Latamna v sýrskej provincii Hamá. Ilustračné foto

“Podľa odhadu Generálneho štábu Ozbrojených síl RF sa v dôsledku leteckých úderov podarilo podstatne narušiť systém zásobovania a riadenia teroristických oddielov,” zdôraznil Kartapolov.

V priebehu uplynulého týždňa bolo uskutočnených 394 bojových letov, v dôsledku čoho bolo zničených 46 riadiacich stanovíšť a spojovacích uzlov, 6 závodov a dielní na výrobu výbušnín, 22 rôznych skladísk paliva a majetku a 272 miest sústredenia bojovníkov, opevnených bodov a poľných táborov.

Demoralizovaní ozbrojenci IS masovo dezertujú pod údermi Leteckých a kozmických síl RF

Podľa údajov Generálneho štábu RF, medzi bojovníkmi IS v Sýrii rastie nespokojnosť s poľnými veliteľmi, dezertérstvo sa z jednotlivých prípadov stáva masovým.

“Väčšina banditských útvarov je demoralizovaná. Medzi bojovníkmi rastie nespokojnosť s poľnými veliteľmi, dochádza k prípadom neposlušnosti. Dezertérstvo mení svoju povahu z jednotlivých prípadov na masové,” povedal Kartapolov na brífingu pre vojenských atašé a novinárov.

Bojovníci extrémistického hnutia IS utiekli z bojiska v Bajdží na severe irackej provincie Saladdina, oznámilo vydanie Iraqi News s odvolaním sa na zdroj, ktorý nechcel uviesť svoje meno.

Podľa informácií zdroja, 14 zbehnuvších bojovníkov bolo popravených na rozkaz predákov zoskupenia. Dodal tiež, že sami predáci “žijú v strachu, a väčšina z nich utiekla do provincie Ninive“.

Oficiálny hovorca Ministerstva obrany RF generálmajor Igor Konašenkov už skôr vyhlásil, že bojovníci IS ustupujú pod údermi ruského letectva a sýrskej armády.

Rusko zasadzuje v Sýrii údery len na objekty teroristov

“Na základe výzvedných údajov a informácií z bagdadského centra bola vyrobená mapa s podrobne označenými oblasťami, dobytými Isil”, oznámil Kartapolov.

Podľa jeho slov, sa Rusko neraz obrátilo cez rôzne kanály, vojenské a diplomatické, so žiadosťou o poskytnutie konkrétnych údajov o miestach dislokácie oddielov teroristických organizácií.

“Keď sme nedostali súradnice ISIL, obrátili sme sa na našich partnerov so žiadosťou o poskytnutie údajov o oblastiach s umiernenou opozíciou. Bohužiaľ, sme dodnes nedostali jasnú odpoveď na žiadnu z našich otázok,” zdôraznil náčelník správy.

Bojovníci IS sa zriekli vytvorenia veľkých skladísk zbraní

Výzvedné údaje ukazujú, že bojovníci IS sa zriekli praxe vytvárania veľkých skladísk zbraní, munície a paliva v Sýrii.

“Bojovníci rozptyľujú svoje sily, pokúšajú sa ukryť v ťažko prístupnom horskom a lesnatom teréne, a tiež v osadách,” povedal Kartapolov zahraničným vojenským pridelencom a novinárom.

“V dôsledku úderov ruského letectva bola porušená infraštruktúra bojovníkov v provinciách Idlib, Aleppo, Homs a v severných okresoch Latakia,” podotkol Kartapolov.

Čudné bombardovanie na sýrsko-jordánskej hranici

“Ďalší zaujímavý fakt. Na sýrsko-jordánskej hranici, neďaleko mesta Herbet-Gezala sme objavili trosky hospodárskych stavieb zničeného v dôsledku bombardovania,” povedal generál Kartapolov.

Podľa jeho slov, “ruská lietadlá tam nikdy nasadené neboli, rovnako ako, podľa našich informácií, sýrske letectvo”.

“Na tomto území nikdy nepôsobili teroristi ISIL, viac než to, od roku 2013 je táto oblasť pod kontrolou Sýrskej slobodnej armády,” vysvetlil Kartapolov. Ukázal prítomným fotografie oblasti so stopami po bombardovaní. “Na týchto snímkach vidíte, že okolo týchto záhradníckych domčekov nie sú žiadne stopy po vojenskej činnosti, nie sú tu zákopy, nie sú tu stopy po vojenskej technike, rovnako ako sa tu nenachádza samotná táto technika. Sú to obyčajné záhrady a polia so stavbami na poľnohospodárske náradie,” povedal generál.

“Načo bolo dobré ich ničiť? Vzniká dojem, že nejakí letci cvičili alebo zasadzovali údery, aby hlásili veleniu splnenie bojovej úlohy,” uzavrel Kartapolov.

Jednotný front boja s IS neexistuje: bojujú proti nemu vládne vojská Sýrie a Iraku, medzinárodnej koalície v čele s USA, a tiež Kurdi a libanonské a iracké šiitské dobrovoľnícke milície.

Pritom koalície v čele s USA zasadzuje od septembra 2014 údery po pozíciách IS v Sýrii bez rozhodnutia BR OSN a nekoordinuje svoje akcie so sýrskymi úradmi. Od 30. septembra začalo Rusko na žiadosť prezidenta Assadom zasadzovať bodové letecké údery po objektoch Islamského štátu v Sýrii za použitia bojových lietadiel Su-25 a frontových bombardérov Su-24M a Su-34, ktoré chránia zo vzduchu stíhačky Su-30SM.

http://www.hlavnespravy.sk/696827/696827

 

Protest proti islamizácii v Košiciach prebehol bez incidentov

Protestujúci odmietli multikulturalizmus, diktát Bruselu, islamizáciu Európy či prijímanie utečencov

Protest proti islamizácii Európy sa dnes popoludní uskutočnil v centre Košíc. Pochod od Staničného námestia a následné zhromaždenie na Hlavnej ulici za účasti viac ako 300 účastníkov prebehli bez incidentov.

koľajnice-kráčanie.jpg6_-190x150

Protestujúci odmietli politiku Európskej únie voči migrantom, multikulturalizmus, “diktát Bruselu”, islamizáciu Európy či prijímanie utečencov. Zo strany viacerých rečníkov nechýbali predvolebné výzvy.

Podujatie za daždivého počasia sa začalo o 15:00 h na Staničnom námestí a skončilo pri Dolnej bráne na Hlavnej ulici o 16:40 h. Polícia, ktorá na akciu dohliadala, nemusela zasahovať. “Nezaznamenali sme žiadne narušenie verejného poriadku,” potvrdil TASR košický krajský policajný hovorca Alexander Szabó.

Predseda Banskobystrického samosprávneho kraja a líder Ľudovej strany Naše Slovensko Marian Kotleba na akcii nebol prítomný.

V reakcii na protest sa dnes koná v Košiciach aj séria kultúrnych podujatí s cieľom odmietnuť intoleranciu, zastrašovanie a šírenie skreslených informácií v súvislosti s utečeneckou krízou. Súčasťou je aj kreatívne poňatá zbierka na pomoc utečencom. Akcie sa konajú v priestoroch kultúrneho centra Tabačka či rockovom klube Collosseum. Základom je diskusia na tému Migrácia ako globálny fenomén a zdieľanie skúseností od ľudí, ktorí sa zúčastnili pomoci v táboroch pre utečencov.

Podľa organizátorov nacionalisti nedokážu riešiť problém utečencov. “Predpokladáme, že cieľom nie je skutočná snaha riešiť problém, ale nahrať si na tejto smutnej téme predvolebné body,” uviedol k protestu Viktor Ončák, jeden z koordinátorov akcií zastrešených pod voľným zoskupením Otvorené Košice.

http://www.hlavnespravy.sk/protest-proti-islamizacii-v-kosiciach-prebehol-bez-incidentov/696909

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.