Nikdy nikto nehlasoval za to, aby sme vpustili státisíce migrantov do únie. Destabilizuje to aj európsku demokraciu, povedal maďarský premiér Viktor Orbán

Bulharsko, Srbsko a Rumunsko zatvoria hranice, pokiaľ tak urobí Nemecko

Európski lídri nemajú splnomocnenie na to, čo robia, vyhlásil v stredu večer v maďarskej verejnoprávnej televízii M1 predseda maďarskej vlády Viktor Orbán v súvislosti s kvótami na rozdelenie utečencov.

„Nikdy nikto nehlasoval za to, aby sme vpustili státisíce migrantov do únie. Destabilizuje to aj európsku demokraciu,“ povedal Orbán, ktorý o tom bude hovoriť dnes aj na zjazde Európskej ľudovej strany (EĽS).
orban (1)
Premiér namietal, že v mnohých európskych krajinách sa postoj vedúcich predstaviteľov štátu líši od vôle občanov. „Ak nedokážeme viesť úprimnú diskusiu, potom sa množstvo európskych krajín – a aj celý kontinent – môže politicky destabilizovať,“ dodal s poznámkou, že verí tomu, že Európa to bude schopná ešte korigovať.

V súvislosti so zábranami, ktoré Maďarsko vybudovalo na srbskom úseku hraníc i na úseku s Chorvátskom, Orbán poznamenal, že postoj Maďarska je jednoznačný: nekontrolovaný príliv migrantov do Európy je zlou vecou – tento svetadiel treba od neho ochrániť. „Mali by sme chrániť náš spôsob života a Maďarsko, v tom u nás vládne silná národná zhoda,“ podčiarkol.

„Plot na hraniciach sme nepostavili preto, aby migrantov odviezli inou trasou do Rakúska a Nemecka. Chceli by sme požiadať susedov, aby migrantov otočili späť. Správne by teda bolo, keby sa nesnažili dostať ich do Európskej únie, ale aby ich vrátili, odkiaľ prišli – do utečeneckých táborov v regiónoch, kde sú momentálne ich krajiny v problémoch,“ formuloval maďarský premiér.

Podľa jeho vyjadrenia čím dlhšiu cestu urobili migranti zo svojej vlasti, tým ťažšie sa im bude vracať. Je potrebné zariadiť, aby mali migranti vytvorené podmienky pre život vo svojom vlastnom regióne, dodal Orbán s tým, že dúfa, že Európska rada svoje rozhodnutie o vytvorení zberných táborov v Grécku a Taliansku uplatní.

Zdroj: TASR

http://www.infovojna.sk/lidri-v-eu-nemaju-podla-orbana-splnomocnenie-na-vpustenie-migrantov

 

Bulharsko, Srbsko a Rumunsko zatvoria hranice, pokiaľ tak urobí Nemecko

Trojica štátov dnes v spoločnom vyhlásení varovala, že sa odmieta stať nárazníkovým pásmom pre uviaznutých utečencov, napísala agentúra Reuters

Bulharsko, Srbsko a Rumunsko zatvoria svoje hranice, pokiaľ tak urobí Nemecko alebo niektorá ďalšia krajina za účelom zastavenia toku prichádzajúcich migrantov. Bulharský premiér Bojko Borisov to oznámil po dnešnom spoločnom rokovaní s partnermi z Rumunska a Srbska v metropole Sofia. Trojica balkánskych politikov – Borisov, Victor Ponta a Aleksandar Vučič – sa tam dnes stretla, aby sa poradila o spoločnom postupe v utečeneckej kríze pred nedeľňajším summitom lídrov Európskej únie v Bruseli.

“Trojica štátov, sme pripravení, pokiaľ Nemecko a Rakúsko zatvoria svoje hranice, nedopustiť, aby sa naše krajiny stali nárazníkovými zónami. Budeme pripravení zavrieť hranice,” uviedol Borisov novinárom.

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker zvolal na nedeľu summit lídrov niektorých členských štátov EÚ a Balkánu. Témou ich rokovania bude utečenecká kríza. “Vznikla tu potreba väčšej spolupráce, širších konzultácií a okamžitých operatívnych zákrokov,” uviedla v stredajšom vyhlásení kancelária predsedu eurokomisie.

Pozvánku na summit dostali Bulharsko, Grécko, Chorvátsko, Macedónsko, Maďarsko, Nemecko, Rakúsko, Rumunsko, Slovinsko a Srbsko.

http://www.hlavnespravy.sk/bulharsko-srbsko-a-rumunsko-zatvoria-hranice-pokial-tak-urobi-nemecko/699831

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.