Rakúska ministerka o opatreniach na hranici: Samozrejme ide aj o plot. Schengen v praxi skončil. + Neprekonateľný plot už je aj v Calais

Rakúsko musí podniknúť opatrenia pre prípad, že sa situácia zhorší, uviedla Johanna Miklová-Leitnerová
Rakúska ministerka vnútra Johanna Miklová-Leitnerová dnes v súvislosti s avizovanými stavebnými opatreniami na hranici so Slovinskom spomenula už konkrétne aj plot.
IMG-20150926-WA0000
Pokým v utorok sa tomuto slovu ešte vyhýbala, v dnešnej raňajšej spravodajskej relácii rakúskeho rozhlasu povedala: “Samozrejme, že ide aj o plot.” Nejde však o to, hranicu “uzavrieť”, zdôraznila podľa agentúry APA. Reálne však môžeme konštatovať, že Schengen skončil. Európa pozvaním migrantov, respektíve tým, že ich nechala porušovať svoje predpisy a nechala ich nelegálne prekračovať hranice, zapríčinila počiatok svojho konca. Jeden z hlavných pilierov EÚ – voľný pohyb tovarov a osôb v praxi práve končí.

Rakúsko musí podniknúť opatrenia pre prípad, že sa situácia zhorší, uviedla ministerka. V posledných dňoch podľa nej došlo k tomu, že niektoré skupiny utečencov boli čoraz netrpezlivejšie a správali sa aj agresívne.

Na otázku, či je cieľom plánovaných opatrení prílev utečencov obmedziť, Miklová-Leitnerová odpovedala, že zámerom je umožniť ich “usporiadaný a kontrolovaný” vstup do krajiny. Väčšina utečencov bude chcieť cestovať ďalej do Nemecka.

Na adresu Bavorska, ktorého predstavitelia Rakúsko v utorok značne kritizovali, rakúska ministerka znova poznamenala, že oznámenie Nemecka o tom, že Sýrčanov nebude posielať späť, zapríčinilo bezpríkladný prílev utečencov. “Signály majú účinok a tento účinok pociťujeme,” dodala Miklová-Leitnerová.

Sijjártó k zábranám: Rakúsko nás kritizovalo a teraz samo bude stavať plot

Viedeň predtým ostro kritizovala Maďarsko kvôli stavaniu hraničných zábran a teraz sama stavia plot na rakúsko-slovinských hraniciach, reagoval dnes šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó na vyhlásenie rakúskej ministerky vnútra Johanny Miklovej-Leitnerovej. Tá v súvislosti s avizovanými stavebnými opatreniami na hranici so Slovinskom spomenula už konkrétne aj plot.

Rakúska strana podľa Szijjártóa priznala, že maďarský model je úspešný, a teraz ide stavať plot, o ktorom však tvrdí, že je iný než ten, čo je v Maďarsku. “V Európe – zdá sa – je možné stavať dva druhy plotov a je možné uplatniť dvojaký meter. S tým treba skoncovať,” píše sa vo vyhlásení maďarského ministra zahraničných vecí, ktoré komunikačný odbor ministerstva poskytol agentúre TASR.

Szijjártó zdôraznil, že Maďarsko je jedinou krajinou, ktorá spĺňa európske predpisy, a dodal, že prišiel čas, aby ich plnili aj ostatné krajiny.

“Maďarsko s podporou krajín Vyšehradskej štvorky dokáže ochrániť svoje hranice – a 28 členských krajín Európskej únie sa musí takisto zomknúť na ochranu hraníc v Grécku,” vyhlásil šéf maďarskej diplomacie.

Vláda Rakúska sa zjednotila v myšlienke väčšej kontroly svojich hraníc, bariéry na hraniciach je pripravené postaviť aj Slovinsko

Vláda sa dohodla na “technickom zaistení prihraničnej oblasti”, aby bolo možné kontrolovať príliv utečencov. Po zasadnutí Rady ministrov vyhlásil spolkový kancelár Werner Faymann (Sociálno-demokratická strana Rakúska – SPÖ) a vicekancelár Reinhold Mitterlehner (Rakúska ľudová strana – ÖVP). “Nestaviame žiaden plot, ako ho postavilo Maďarsko,” vraví Faymann. S vicekancelárom sa zhoduje, že sa musia prísnejšie kontrolovať predovšetkým vonkajšie hranice EÚ.

Podpredsedkyňa Európskeho parlamentu a vedúca delegácie “zelených” Ulrike Lunacek sa vyslovila proti stavaniu plotov a múrov na hraniciach, sú podľa nej “výrazom zlyhania”. Varovala naviac pred “orbanizáciou ÖVP” – prikláňaním sa ku maďarskému premiérovi Orbánovi. Generálny tajomník Amnesty Österreich Heinz Patzelt hovorí o plotoch ako o “symboloch nedostatku solidarity”.

O zámere Rakúska postaviť plot nebola Európska komisia vôbec informovaná. Predseda Európskej komisie chce o celej záležitosti rozprávať s rakúskym spolkovým kancelárom Faymannom.

Najnovšie aj Slovinsko je pripravené vyhotoviť “technické bariéry” na svojej hranici s Chorvátskom, pokiaľ to uzná za nutné, o čom informoval po zasadnutí Rady pre národnú bezpečnosť slovinský premiér Miro Cerar.

http://www.hlavnespravy.sk/rakuska-ministerka-o-opatreniach-na-hranici-samozrejme-ide-aj-o-plot/701393

 

Čo s blížiacou sa zimou trápi utečencov v Calais? Útek do Británie to už nie je

Problémy s hygienou a zdravotné riziká

Bývalá skládka na okraji francúzskeho mesta Calais už hostí 6000 utečencov. S blížiacou sa zimou rastie spotreba oblečenia i stavebného materiálu. Rady čakajúcich na lekára sa predlžujú. Zároveň medzi podnikavými Afgancami a migrantmi zo Sudánu dochádza k stále častejším nezhodám, informuje český portál iDNES.cz.

V prípade, že sa migračná vlna nespomalí, v januári sa môže v tábore nachádzať až 10 000 utečencov. S narastajúcim počtom migrantov sa v tábore šíri svrab a vši. Objavilo sa tiež podozrenie na choleru a s blížiacou sa zimou pribúdajú nachladnutia, ako aj obavy zo zápalu pľúc. Ľudia v táboroch si obliekajú viaceré vrstvy oblečenia. Pred chladom sa chránia aj zakladaním ohňov – pália drevo a plasty.

Iní utečenci sa podľa informácií portálu zahrievajú pohybom. Vyrobili si totiž upravené bicykle, pomocou ktorých na mieste pedálujú a dynamom si dobýjajú mobilné telefóny.

Nedorozumenia a potýčky

Okrem problémov s hygienou a zdravotnými rizikami s rastúcim počtom obyvateľov pribúdajú v tábore aj vyhrotené situácie. Utečenci sa totiž v tábore už od začiatku združujú v skupinách podľa krajín, z ktorých pochádzajú.

„Sudán tu bojuje proti Afganistanu. Dôvody sú rôzne, často drobnosti, pretože nerozumieme, čo hovoria a oni zase nevedia, čo hovoríme my,“ zverejnil iDNES.cz vyjadrenie 27-ročného Sudánca Muhammada, ktorý žije v tábore už štvrtý mesiac.

Sudánci tvoria najpočetnejšiu skupinu obyvateľov tábora. Na druhej strane Afganci sa výrazne angažujú v tamojšom verejnom živote – medzi stanmi a chatrčami zakladajú improvizované obchody alebo bary. Zároveň pribúdajú aj náboženské stavby. Stojí tu už päť mešít a tri kostoly.

Bezpečnostné opatrenia

Aktuálne v prístavnom meste na brehu Lamanšského prielivu pôsobí 665 francúzskych policajtov. Ďalších 500 strážcov zákona je na ceste. Diaľničný privádzač ku calaiskému prístavu, teraz od stanového mestečka prezývaného “Džungle” delí ťažko prekonateľný plot.

Portál iDNES.cz upozorňuje, že bezpečnostné opatrenia sa sprísnili aj v okolí terminálu, odkiaľ odchádzajú vlaky do južného Anglicka.

Vďaka plotom, kamerám a policajným psovodom sa až na výnimky darí na severe Francúzska migrantov udržať. Avšak každý týždeň k nim pribudne 300 nových utečencov.

http://www.hlavnespravy.sk/co-s-bliziacou-sa-zimou-trapi-utecencov-v-calais-utek-do-britanie-to-uz-nie-je/701463

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.