Novodobé otrokárstvo: Tesco ruší non-stop v desiatich slovenských mestách. Zatvoria supermakety aj počas nedele a sviatkov, aby si ludia oddýchli?

Poslanci chcú v ústave zakázať interrupcie i registrované partnerstvá
Tesco skrátenie otváracej doby non-stop hypermarketov avizovalo už v lete, reťazec si zvolil najmä hypermarkety, ktoré mali v noci málo zákazníkov.

Ekonomika

BRATISLAVA. Britský obchodný reťazec Tesco plánuje od novembra skrátiť dobu predaja vo vybraných hypermarketoch na Slovensku. Upozornil na to denník N.

Kde non-stop skončí?
Levice
Martin
Michalovce
Nové Zámky
Piešťany
Poprad
Prievidza
Spišská Nová Ves
Trenčín
Zvolen
Kratšia otváracia doba sa má týkať non-stop predajní, po novom sa má začať o šiestej ráno a skončiť o polnoci.

Tesco skrátenie otváracej doby non-stop hypermarketov avizovalo už v lete, reťazec si zvolil najmä predajne, ktoré mali v noci málo zákazníkov.

“Chceme sa viac zamerať na poskytovanie služieb zákazníkom počas hodín, kedy skutočne chcú nakupovať a aby sme rozumne investovali naše zdroje do služieb zákazníkom tam, kde je to najviac potrebné,” uviedla hovorkyňa Tesca Zuzana Lošáková pre denník N.

Tesco ďalej tvrdí, že skrátenie otváracej doby o šesť hodín nezasiahne zamestnanosť v predajniach, teda zamestnanci by o svoju prácu nemali prísť. To, čo sa však zmení, je nové prerozdelenie zmien.

Britský reťazec zaviedol ako prvý na Slovensku non-stop predajne, doteraz je však aj jediným prevádzkovateľom obchodov, kde sa dá 24 hodín denne nakúpiť.

http://ekonomika.sme.sk/c/8052745/tesco-rusi-non-stop-v-desiatich-slovenskych-mestach.html?ref=trz

 

Poslanci chcú v ústave zakázať interrupcie i registrované partnerstvá

Ukončenie života nenarodeného dieťaťa pripúšťajú opoziční poslanci len vtedy, ak je život matky bezprostredne ohrozený. Vtedy ich návrh nezakazuje činnosti, ktoré sú v rámci jej liečby bezprostredne nevyhnutné na záchranu jej života

Zákaz akéhokoľvek úmyselného potratu, zákaz eutanázie a asistovanej samovraždy, zákaz všetkých umelých zásahov spôsobujúcich delenie ľudského vajíčka, zákaz umelého oplodnenia, asistovanej reprodukcie, ale aj registrovaných partnerstiev, ktorú v súčasnosti možné nie sú. Aj toto sa má dostať do Ústavy SR, ktorej rozsiahlu novelizáciu navrhujú poslanci Štefan Kuffa (OĽaNO), Marián Kvasnička (nezaradený) a Jozef Mikloško (KDH). Zmenu ústavy obsahujúcu 68 novelizačných bodov predložili na novembrovú schôdzu Národnej rady SR. V ďalšom súvisiacom návrhu žiadajú zrušiť súčasný zákon o umelom prerušení tehotenstva.

Trojica poslancov Štefan Kuffa (na snímke), Marián Kvasnička a Jozef Mikloško tvrdia, že ich hlavným cieľom zmien je garantovať nenarodeným deťom od ich vzniku právo na život, nedotknuteľnosť, ochranu zdravia, zachovanie ľudskej dôstojnosti, ako aj ďalšie základné práva a slobody
Trojica poslancov Štefan Kuffa (na snímke), Marián Kvasnička a Jozef Mikloško tvrdia, že ich hlavným cieľom zmien je garantovať nenarodeným deťom od ich vzniku právo na život, nedotknuteľnosť, ochranu zdravia, zachovanie ľudskej dôstojnosti, ako aj ďalšie základné práva a slobody

Kým súčasné znenie Ústavy SR hovorí, že “Ľudský život je hodný ochrany už pred narodením”, po novom sa má táto veta zmeniť na “Právo na život má aj nenarodené dieťa”. Do najvyššieho zákona štátu má tiež pribudnúť veta “Nenarodené dieťa nesmie byť pozbavené života, pričom sa súčasne zohľadňuje právo matky nenarodeného dieťaťa na život”.

Ukončenie života nenarodeného dieťaťa pripúšťajú opoziční poslanci len vtedy, ak je život matky bezprostredne ohrozený. Vtedy ich návrh nezakazuje činnosti, ktoré sú v rámci jej liečby bezprostredne nevyhnutné na záchranu jej života a pri ktorých nie je možné ako ich prípadný následok vylúčiť neúmyselné a nepriame ukončenie života nenarodeného dieťaťa. “Táto výnimka platí, len ak život matky nenarodeného dieťaťa nie je možné zachrániť bez takého prípadného následku na jej nenarodené dieťa,” tvrdia.

Trojica poslancov tvrdí, že hlavným cieľom zmien je garantovať nenarodeným deťom od ich vzniku právo na život, nedotknuteľnosť, ochranu zdravia, zachovanie ľudskej dôstojnosti, ako aj ďalšie základné práva a slobody, ktoré sú vzhľadom na špecifické postavenie nenarodeného dieťaťa objektívne možné. Nenarodené dieťa má mať podľa návrhu spôsobilosť na práva, pričom podmienku narodenia sa živého dieťaťa žiadajú poslanci ponechať iba pri majetkových právach nenarodeného človeka. Pri ostatných právach nenarodeného dieťaťa chcú túto podmienka zrušiť.

Kuffa, Kvasnička a Mikloško uvádzajú, že právny poriadok dovoľujúci úmyselné zabíjanie nenarodených detí a hrubé porušovanie ich ľudskej dôstojnosti jednoznačne nie je spravodlivý, morálne prípustný, a nie je ani v súlade s prirodzeným právom. “Slovenská ústava nepripúšťa trest smrti, preto je zvlášť zavrhnutiahodné, že dovolenie zabíjania nevinných nenarodených detí neschopných akejkoľvek obrany má v právnom poriadku SR miesto,” píše trojica v dôvodovej správe.

Poslanci chcú do zoznamu zákazov pridať aj zákaz prenosu nenarodených detí, eugenických praktík vo vzťahu k osobám a nenarodeným deťom, zákaz náhradného materstva či akéhokoľvek klonovania človeka a nenarodeného dieťaťa.

V súvislosti s navrhovaným ústavným zákazom registrovaných partnerstiev požadujú do ústavy doplniť vetu, podľa ktorej “Žiadnemu inému spolužitiu osôb okrem manželstva a žiadnym iným osobám ako manželom nesmie byť právnym poriadkom SR priznaná osobitná ochrana a osobitné práva a osobitné povinnosti, ktoré sú právnym poriadkom SR priznané iba manželstvu a manželom. Registrované partnerstvo sa zakazuje”.

http://www.hlavnespravy.sk/poslanci-chcu-v-ustave-zakazat-interrupcie-i-registrovane-partnerstva/701616

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.