Merkelovú nikto nepočúva: Celá Európa sa začína oplocovať

Pred niekoľkými dňami nemecká kancelárka Angela Merkelová vyhlásila, že ploty nie sú riešením v utečeneckej kríze. Avšak v rámci EÚ ju nikto nepočúva: vo štvrtok Rakúsko oznámilo, že bude postavený hraničný plot na hranici so Slovinskom

KK31 Beremend - Maďarskí vojaci stavajú plot na hranici s Chorvátskom neďaleko maďarskej obce Beremend 22. septembra 2015. FOTO TASR/AP Hungarian soldiers work on a fence that is being built at the border with Croatia, near the village of Beremend, Hungary, Tuesday, Sept. 22, 2015. Hungary's prime minister Viktor Orban said that millions of migrants are

Európa sa oplocuje. V utečeneckej kríze už nejde len o ploty na vonkajších hraniciach Európskej únie. Po Maďarsku chce postaviť bariéru aj Rakúsko na častiach svojej hranice so Slovinskom. O rakúskej stavbe plotu si viac prečítajte TU. Prinášame vám rýchly prehľad o stavbe oplotenia zo strany členských štátov EÚ:

MAĎARSKO: Vláda v Budapešti postavila 175 kilometrov dlhý plot ešte v auguste na hraniciach so Srbskom, ktoré nie je členom EÚ. Keď utečenci potom cestovali cez susedné Chorvátsko, Maďarsko postavilo 41 kilometrov dlhý plot aj tam – to bol prvý krok krízy medzi oboma krajinami EÚ. Maďarský premiér Viktor Orbán oznámil v nedeľu na summite v Bruseli o utečeneckej kríze, že jeho krajina “už nie je transportnou krajinou utečencov”. V skutočnosti sa migranti teraz snažia prechádzať cez Slovinsko priamo do Rakúska a odtiaľ do Nemecka.

RAKÚSKO: Po masívnej kritike zo strany Nemecka v posledných dňoch chce Viedeň postaviť niekoľko kilometrov dlhý plot, ktorý by zabránil prekračovaniu hranice v Štajersku – oficiálne sa hovorí o “technických bezpečnostných opatreniach”. Rakúska ministerka vnútra Johanna Mikl-Leitnerová povedala pre stanicu Ö1, že nejde o postavenie “pevných” hraníc. Skôr by mal byť vytvorený “riadny a riadený prístup”. Minister zahraničia Sebastian Kurz už minulý týždeň uviedol, že bolo “zlé” tvrdiť, že ploty nefungujú.

GRÉCKO: Ako viac a viac utečencov prichádzalo z Turecka, Gréci postavili už v roku 2012 desať kilometrov dlhý dvojitý plot z ostnatého drôtu na hraničných častiach, kde rieka Evros ústi do susednej krajiny. Od tej doby migranti prichádzajú takmer výhradne na lodiach cez Stredozemné more, len veľmi málo sa ich odvtedy snažilo dostať cez rieku Evros. Európska komisia, ktorá nevidí riešenie krízy v plotoch, nechcela prispieť na stavbu podobných opatrení, no radšej bude financovať Turecko miliardami eur a bude sa spoliehať, že sa o migrantov postarajú Turci.

BULHARSKO: Vzhľadom na rastúci počet sýrskych utečencov v lete roku 2014 Bulharsko zaviedlo 30 kilometrov dlhý plot z ostnatého drôtu na mimoriadne neprehľadnej časti hranice s Tureckom. Od roku 2013 do roku 2014 bol podľa bulharských informácií znížený počet nelegálnych prekročení hraníc na polovicu. Začiatkom tohto roka vláda v Sofii rozhodla 3 metre vysoký plot ďalej rozširovať.

ŠPANIELSKO bolo medzi krajinami EÚ priekopníkom v stavbách plotov. Španielske enklávy Ceuta a Melilla v severoafrickom Maroku boli ohradené od roku 1990 prostredníctvom meter vysokých plotov. V Melille boli ploty dlhé jedenásť kilometrov. Spočiatku bolo ohraničenie vysoké len 3 metre, v súčasnosti má výšku až šesť metrov a skladá sa z dvoch veľkých plotov a iných prekážok medzi nimi, ktoré sú zabezpečené pohybovými senzormi a kamerami. Napriek tomu sa v posledných rokoch tisíce ľudí snažili prekážky prekonať.

http://www.hlavnespravy.sk/merkelovu-nikto-nepocuva-cela-europa-sa-zacina-oplocovat/702021

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.