Pápež František vymenoval nových kardinálov, prišiel aj Benedikt XVI

Šestnásti z devätnástich nových kardinálov majú menej než 80 rokov

Benedikt XVI. s FrantiskomVATIKÁN. Pápež František v sobotu uviedol do kardinálskeho úradu 19 prelátov dvanástich rôznych národností.
Bola to jeho vôbec prvé menovanie členov tejto elitnej skupiny pápežských poradcov, z ktorých šestnásti budú dokonca raz voliť aj jeho nástupcu na apoštolskom stolci. Informovala o tom agentúra Reuters.
Šestnásti z nových kardinálov majú menej než 80 rokov a sú tzv. „kardinálmi-voliteľmi“, čo znamená, že majú právo byť v konkláve – kardinálskom zhromaždení, ktoré vyberá nového pápeža po smrti alebo abdikácii predošlého.
Noví kardináli sú z Talianska, Nemecka, Británie, Nikaraguy, Kanady, Pobrežia Slonoviny, Brazílie, Argentíny, Južnej Kórey, Čile, Burkiny Faso, Filipín a Haiti.
Traja vo veku nad 80 rokov, ktorí budú mať titul emeritný kardinál a nebudú sa môcť stať členmi konkláve, pochádzajú zo Španielska, Talianska a karibského ostrovného štátu Svätá Lucia.
Iba štyria z kardinálov-voliteľov sú predstaviteľmi Vatikánu: z nich najvýznamnejší sú arcibiskup Pietro Parolin, Františkov nový štátny sekretár, a arcibiskup Müller, prefekt Kongregácie pre náuku viery.
Na menovanie nových kardinálov prišiel aj emeritný pápež Benedikt XVI.
Benedikt, ktorý abdikoval pred rokom, sedel potichu oblečený v bielej reverende v prvom rade spolu s ostatnými kardinálmi. Išlo o jeho prvú účasť na pápežskej ceremónii, hoci s Františkom sa už niekoľkokrát stretol v súkromí.

http://www.sme.sk/c/7112399/papez-frantisek-vymenoval-novych-kardinalov-prisiel-aj-benedikt-xvi.html

Tento obsah bol zaradený v Správy a označkovaný ako . Zálohujte si trvalý odkaz.