Zastaviť ilegálny vstup a privolanie rodiny. + Biskup: Pápež dá biskupom viac voľnosti

Pasov, 31.10.2015 (kath.net/ KNA) 018 460 – Nemeckí poslanci CSU žiadajú okamžité opatrenia proti ilegálnemu vstupu utečencov do Nemecka. Podľa správy novín «Passauer Neue Presse» zo soboty bavorská strana CSU predložila na summite o utečencoch cez víkend katalóg požiadaviek. Prvoradým cieľom musí byť «čo možno najrýchlejšie zredukovať prúd utečencov», ako sa v ňom uvádza. Kto nemá platné dokumenty totožnosti, toho treba už z hranice poslať naspäť. Okrem toho sa majú okamžite vybudovať tranzitné zóny a zakázať neskoršie docestovanie rodinných príslušníkov.
Za «neprijateľnú» považujú politici CSU podľa správy situáciu na nemecko-rakúskej hranici. «Nie je možné, aby v strede Európy sa tisíce mrznúcich ľudí bez zaopatrenia odsúvali ďalej za hranice». Na nemeckých hraniciach musí opäť nastať «bezpečná situácia».
CSU požaduje okrem toho dôslednú realizáciu zákona o urýchlenom azylovom konaní aj v spolkových krajinách, kde vládne SPD. Minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier (SPD) musí okrem toho vyjednať dohody o vrátení utečencov s krajinami ako Afganistan a Pakistan. Je nepochopiteľné, prečo sa to doteraz nestalo, ako uviedla CSU.
Podporu ohlásila CSU, čo sa týka rokovaní kancelárky Angely Merkelovej (CDU) s Tureckom na vyriešenie utečeneckej krízy. Skepticky však strana CSU hľadí na možné protislužby, ako je ľahšie poskytovanie víz Turkom. -zg-

 

Biskup: Pápež dá biskupom viac voľnosti

Viedeň, 31.10.2015 (KAP) 018 461 – Nedávna synoda biskupov vo Vatikáne bola – napriek mnohej kritike – „skutočným úspechom“. O tom je presvedčený rakúsky biskup z Feldkirchu Benno Elbs a vyjadril to v interview pre denník „Die Presse“ v sobotu. Veľké očakávania vkladá do pápežovho záverečného dokumentu:
„Od pápeža možno očakávať každé prekvapenie“ – napríklad vzhľadom na zdravú decentralizáciu Cirkvi. Ak na to vydá dekrét, bude to už veľký pokrok.“
Biskup Elbs bol popri kardinálovi Christophovi Schönbornovi druhým rakúskym zástupcom na synode.
Konkrétne očakáva biskup z Feldkirchu od záverečného dokumentu viac voľnosti pre miestne cirkvi. „Veľmi by som sa divil, keby to bolo inak,“ vyhlásil biskup Elbs. To by bola aj „skutočná reforma, pretože tým by v miestnych cirkvách vznikol voľnejší pastoračný priestor bez vzdania sa zásadných princípov“. Pozitívne prekvapený bol biskup okrem toho v súvislosti s Kongregáciou pre laikov, rodinu a život, ktorej založenie pápež František ohlásil. „To vnesie pohyb do veci,“ je presvedčený: „Počas synody by som nepomyslel, že dôjde k tomuto výsledku.“

Znovu zosobášení rozvedení: Kritika kardinála Pella
Kritiku vyslovil biskup Elbs pre „zúžené chápanie“ záverečného dokumentu synody, čo sa týka znovu zosobášených rozvedených. Tak napríklad kardinál George Pell zdôraznil, že uvádza dokument jasný zákaz prijímania sviatostí týmito veriacimi. „To ja nedokážem z toho vyčítať,“ vyhlásil biskup Elbs: „Naopak, veľmi silne sa tam zdôrazňuje význam svedomia, biskupa a otázky viny a spravodlivosti v jednotlivých prípadoch. Ak odpadne vina, odpadne aj dôvod neprijímať sviatosť Eucharistie.“
Biskup Elbs dúfal v „ospravedlnenie Cirkvi“ vzhľadom na zranenia, ktoré sa v pastorácii spôsobili a ktorými trpeli a trpia napríklad slobodné matky, či rozvedení. Rovnako dúfal vo „väčšie zohľadnenie výsledkov dotazníkov v pléne“.
Napriek tomu je s dosiahnutým spokojný, pretože nie v neposlednom rade v Rakúsku hľadané cesty osobného pastoračného sprevádzania napríklad znovu zosobášených rozvedených teraz Cirkev môže pokrývať ako celok, ako pastoráciu: „Doteraz to bola osobná cesta, ktorou mnohí kňazi kráčali s postihnutými z osobného pastoračného presvedčenia.“ Aj keď sa pripustenie ku sviatostiam výslovne v dokumente neuvádza, tak sa výslovne spomína cesta tým smerom – integrácia. Pretože „integrácia sa predsa pred niečím nezastavuje,“ so Elbs. -zg-

 

Pápež František v šlágri

Regensburg, 30.10.2015 (kath.net/KNA) 018 457 – Pápeža Františka objavili aj v jednom nemeckom šlágri: Dvaja bývalí dómski speváčikovia z Regensburgu s umeleckými menami «Kevin & Manuel» nakrútili titul «Papa Francesco». Text a hudba k pápežskej hymne pochádza od úspešného regensburského producenta Günthera Behrleho, autora piesní ako «Patrona Bavariae», «Ich möcht der Knopf an Deiner Bluse sein». Ako Behrle prezradil katolíckej agentúre KNA 28. októbra večer, pieseň sa má po prvý raz vysielať 1. novembra na rozhlasovej stanici v Las Vegas.
V Nemecku bude pieseň k dispozícii ako single v mníchovskom hudobnom vydavateľstve šlágrov a ľudovej hudby Label Telamo. Premiéra piesne «Papa Francesco» naživo sa bude konať na koncerte 20. novembra v Kolpingovej sále v Regensburgu.
Refrén piesne v štvorštvrťovom takte sa začína slovami: «Papa Francesco, Papa Francesco, bring den Menschen wieder Frieden in die Welt, Papa Francesco, Papa Francesco, so ein Papst wie Du hat uns schon lang gefehlt» (/:Pápež František:/, prines ľuďom opäť pokoj do sveta, /:pápež František:/ taký pápež ako ty, nám už dávno chýbal).
Behrle povedal, že idea piesne mu prišla na bohoslužbách v jednom kostole v New Yorku, týždeň pred návštevou pápeža v USA.
V Nemecku si už nikto okrem neho netrúfa zastupovať vieru aj v populárnej hudbe, ako povedal tento 70-ročný katolík. V Amerike, kde často spieva, je to celkom iné. -zg-

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.