Od budúceho roka bude v SR dobrovoľná vojenská príprava. + Rakúsko zavedie nový zákon o “dočasnom azyle”

Záujemcovia budú môcť na Slovensku od budúceho roka absolvovať dobrovoľnú vojenskú prípravu. Vyplýva to z návrhu zákona o dobrovoľnej vojenskej príprave, ktorý v utorok odobril ústavnoprávny výbor parlamentu. Záujemcovia, ktorí budú spĺňať podmienky, absolvujú 12-týždňový výcvik. Bezplatne budú mať zabezpečené ubytovanie a stravovanie, požičajú im výstroj a výzbroj. Zároveň podľa návrhu zákona dostanú za dobrovoľný výcvik príspevok 375 eur.
12038170_10200841564957747_1727843808200127823_n
Keďže ide o príspevok a nie príjem, po dohode s ministerstvom financií nebude táto čiastka zdaňovaná. Budú im tiež preplácať cestovné náklady, ako aj ďalšie benefity v oblasti sociálneho a zdravotného poistenia.

Minister obrany Martin Glváč vysvetlil, že dobrovoľná vojenská služba bude jednou z foriem dopĺňania aktívnych záloh. Bude to však aj možnosť, aby tí najlepší išli k profesionálom. Minister ubezpečil, že budú existovať mechanizmy, ktoré zabránia, aby sa na dobrovoľnú vojenskú prípravu nedostali ľudia so silne militantným správaním. Zároveň vysvetlil, že výcvik sa bude skladať z dvoch častí – deväť týždňov bude trvať základný výcvik a tri týždne odborná príprava.

O dobrovoľnú vojenskú službu môžu požiadať bezúhonní, spoľahliví občania, voči ktorým nebude vedené trestné stíhanie. Musia mať najmenej stredné odborné vzdelanie, ovládať štátny jazyk a byť zdravotne a psychicky spôsobilí. Absolventi dobrovoľnej vojenskej prípravy by mali mať po jej skončení základné vedomosti a zručnosti potrebné pre plnenie úloh ozbrojených síl a krízového manažmentu. Rezort obrany vytvorením dobrovoľnej prípravy rieši výrazný úbytok vojakov v zálohách. Po úspešnom absolvovaní výcviku bude vojak dobrovoľnej vojenskej prípravy povýšený do vojenskej hodnosti vojak 2. stupňa a následne zaradený do záloh ozbrojených síl, uvádza sa v návrhu.

Podľa ministra bude záujem o takýto výcvik, ktorý po skončení povinnej základnej vojenskej služby chýbal. Výcvik bude môcť postupne absolvovať viac ako 150 občanov ročne, vysvetlil zámer rezortu minister. Podľa náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Milana Maxima by peniaze nemali byť hlavným motivačným faktorom pre prípadných záujemcov o tento výcvik. „Kandidáti na absolvovanie dobrovoľnej vojenskej prípravy by okrem získania finančného a materiálneho zabezpečenia mali preukázať najmä vysokú úroveň vlastenectva a pocitu spoluzodpovednosti za bezpečnosť vlastnej krajiny,“ zdôraznil.

http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/372743-od-buduceho-roka-bude-v-sr-dobrovolna-vojenska-priprava/

 

Rakúsko zavedie nový zákon o “dočasnom azyle”

V Rakúsku začne platiť od 15. novembra 2015 zákon o “dočasnom azyle”. Čo nové prinesie?

Na snímke rakúska ministerka vnútra Johanna Miklová-Leitnerová
Na snímke rakúska ministerka vnútra Johanna Miklová-Leitnerová, jedna z iniciátorov prísnejšieho azylového zákona pre Rakúsko

Podľa tohto zákona by bol v budúcnosti poskytnutý azyl v krajine len po dobu maximálne troch rokov. Ak sa počas tejto doby situácia v ohrozovanej krajine stabilizuje, návrat azylanta je možný. Ak nedôjde k zlepšeniu, povolenie na pobyt sa udelí už na dobu neurčitú.

Gernot Darmann zo Slobodnej rakúskej strany (FPÖ) požadoval v rozhlasovej relácii ORF Ö1- “Morgenjournal”, aby dôvody pre poskytnutie azylu boli znova skontrolované už po pol roku, pretože ak je človek vyzvaný vrátiť sa do svojej domovskej krajiny o rok skôr alebo neskôr, z hľadiska nákladov je to výrazný rozdiel.

Podľa “zelených” takýto “dočasný azyl” nie je nutný, pretože Ženevský dohovor už ustanovuje, že právo na azyl môže byť zrušené, ak dôvod ochrany už pominul, citovali v ORF písomné vyhlásenie Alev Korun, hovorkyne ľudských práv za “zelených” .

Klub Stronach predsedu Roberta Lugara však konštatuje, že je potrebné prijať prísnejšie opatrenia pre prijímanie migrantov. Tí, ktorí nemajú dôvod o azyl, by mali byť vrátení už na samom začiatku. Kto zostane, musí byť lepšie integrovaný. Minister obrany Gerald Klug (SPÖ) obhajuje “dočasný azyl” vzhľadom k celkovej situácii ako “primerané opatrenie”. Minister sociálnych vecí Rudolf Hundstorfer (SPÖ) poznamenal, že nová právna úprava nebude mať žiadny vzťah k prístupu na trh práce.

V rannej relácii “Morgenjournal” vystúpila aj ministerka vnútra Johanna Miklová-Leitnerová (ÖVP), ktorá v sprísnení azylového práva vidí “návrat späť k jadru.” Pretože to, čo sa v súčasnej dobe deje, je zo strany migrantov často “hľadanie najatraktívnejšej krajiny”. A Rakúsko je práve jednou z takýchto krajín. Pre koľkých ľudí by sa týmto zákonom obmedzilo azylové právo, ministerka nepovedala.

Azyl by nemali dostať hlavne Afgánci, len akúsi “doplnkovú ochranu”. Tá sa vzťahuje na osoby, ktoré sú utečencami podľa Ženevského dohovoru, a je im poskytnutá obmedzená ochrana.

Nový zákon bude pozerať aj na finančné podmienky žiadateľov o azyl. Do úvahy sa vezmú všetky príjmy, ktorými disponuje, aby tak “finančne nezaťažil miestne úrady”. V súčasnej dobe ide o čistý mesačný príjem 872,31 eur na jednu osobu, 1 307,89 eur pre manželský pár plus 134,59 eur za každé dieťa.

http://www.hlavnespravy.sk/rakusko-zavedie-novy-zakon-o-docasnom-azyle/703770

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.